reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

Samsung NX30 s polohovatelným EVF i AMOLED

, , aktualita
Společnost Samsung chce na CSC systém zaútočit novým modelem NX30. Ten přináší polohovatelný elektronický hledáček, plně polohovatelný AMOLED displej, bezdrátové připojení Wi-Fi, vylepšené Full HD videosekvence a mnoho dalšího.
Samsung byl sice jeden z prvních výrobců, kteří začali s CSC fotoaparáty, ale dosud se mu nepodařilo moc výrazně prosadit. Nový fotoaparát NX30 by však mohl vylepšit pověst systému NX a pomoci v zisku většího zastoupení na trhu, předchozí NX20 nadprůměrně úspěšná nebyla. Jde o high-endový fotoaparát, který je vybavený APS-C CMOS snímačem s efektivním rozlišením 20,3 megapixelů a ostřícím systémem Samsung NX AF System II (podle všeho by měl ostřit kontrastně i fázově snímacím čipem). Podporován je záznam do JPEGu, RAWu nebo 3D MPO snímků se 45mm F1,8 2D/3D objektivem.

Výrobce slibuje lepší videosekvence s Full HD rozlišením a až 60 progresivními snímky za sekundu (1080p60). Videosekvence budou ukládány v MP4 formátu s kodekem MPEG4-AVC/H.264 se stereo zvukem. Nezbývá než doufat, že Samsung umožní nastavení kvality komprese (nebo použije nižší kompresi než dnes), protože pro více profesionální použití jsou videosekvence z nynějších NX fotoaparátů problematické (silná komprese a viditelné artefakty). Vzhledem k tomu, že zde najdete zdířku na externí mikrofon, se dá předpokládat, že na videu se opravdu zapracovalo. Ostatně fotoaparát podporuje i přímý HDMI live-stream výstup 1080p30. Pro natáčení videosekvencí je zde vylepšená stabilizace OIS Duo (patrně optická stabilizace doplněná o nějakou formu digitální stabilizace - zpráva se o konkrétním fungování více nezmiňuje).

Zákazníci v dnešní době žádají bezdrátové připojení Wi-Fi napříč většinou kategorií fotoaparátů a Samsung jako tradiční výrobce Wi-Fi fotoaparátů samozřejmě nezapomněl tuto funkci včetně NFC přidat i do nové NX30. K dispozici je standard IEEE 802.11 b/g/n. Funkce Photo Beam zajišťuje velmi jednoduchý přenos snímku do smartphonu nebo jiného mobilního zařízení bez složité konfigurace. MobileLink umí poslat snímky až do 4 mobilních zařízení najednou. AutoShare posílá snímky automaticky při vyfocení, Viewfinder Pro pak dává smartphonu funkci dálkového ovládání s mnohem širšími možnostmi nastavení (podporovány jsou i prioritní a manuální režimy) a zobrazení náhledu. V neposlední řadě je podporován přímý upload na Dropbox nebo na Flickr v plném rozlišení.

Interní blesk má směrné číslo 11, spolu s fotoaparátem byl představen i externí blesk SEF-580A se směrným číslem 58. Novinkou pro NX systém je to, že tento blesk je bezdrátový a NX30 tedy podporuje bezdrátové blesky. Synchronizační čas je 1/200 sekundy, nicméně s tímto bleskem je podporována i vysokorychlostní synchronizace. Fotoaparát podporuje expoziční časy od 1/8000 sekundy, citlivosti ISO 100 až 25600 a sekvenční snímání může dosáhnout rychlosti 9 fps. Zpracování obrazu má na starosti procesor DRIMeIV a specializovaný DSP procesor. Velkým krokem vpřed je konečně přidání uživatelských režimů C, které systému NX docela chyběly. Ty jsou dva na horním kolečku a v menu lze vytvořit ještě dalších 10. Vlastní kolečko má i bracketing, sekvenční snímání a samospoušť. I toto je rozhodně lepší, než vše lovit v menu.

AMOLED displej s 3,0" úhlopříčkou je dotykový a plně polohovatelný. Jeho rozlišení činí 1,037 milionu bodů, což znamená 720×480 pixelů. Aby toho nebylo málo, k polohovatelnému displeji přibyl ještě polohovatelný hledáček (podobně jako u Panasonicu Lumix GX7). Ten lze vyklopit až o 80° a disponuje rozlišením 2,359 milionu bodů (1024×768 pixelů). Samozřejmostí je senzor oka pro automatické přepínání mezi EVF a AMOLED displejem.

K fotoaparátu dostanete mimo jiné software Adobe Photoshop Lightroom 5. Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC, SDXC včetně modelů s UHS-I rozhraním. K napájení slouží Li-Ion akumulátor BP1410 s poměrně vysokou kapacitou 1410 mAh. Rozměry činí 127×95,5×41,7 mm, hmotnost prázdného těla činí 375 gramů. Spolu s NX30 byly představeny i dva nové 16-50mm objektivy. První je powerzoom pancake 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS, druhým je pak první objektiv profi řady S, 16-50mm F2-2.8 S ED OIS. Všimněte si zejména světelnosti F2-2,8! Tímto objektivem Samsung nejen dohnal, ale i předehnal konkurenci, která má nanejvýš konstantní F2,8 zoomy. Dostupnost ani cenu zatím neznáme.

Zdroj: www.dpreview.com, www.samsungcamera.com
reklama
reklama
reklama