Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung přichází s velkým 64MPx senzorem pro telefony

9.5.2019, Milan Šurkala, aktualita
Závody v rozlišení se opět rozbíhají na plné obrátky. Pro mobilní telefony totiž společnost Samsung představila nový obrazový snímač ISOCELL Bright GW1 s opravdu hodně vysokým rozlišením 64 MPx.
I když se většina výrobců smartphonů na docela dobu shodla na tom, že 12-13 MPx je tak akorát, závody v rozlišení se svým způsobem začínají opět stupňovat. Samsung totiž představil snímač ISOCELL Bright GW1, který má neuvěřitelně vysoké rozlišení 64 MPx. Faktem nicméně je, že tu máme technologii Tetracell a běžně je tak výstup ve čtvrtinovém rozlišení 16 MPx. Každá čtveřice pixelů se totiž slučuje do jednoho. Takto to pracuje zejména za slabšího světla. Za dobrého osvětlení však bude možné využít i záznamu v plném 64MPx rozlišení.
 
Samsung ISOCELL GW1 a GM2
 
Pixely snímače mají velikost 0,8um, což jsou sice opravdu extrémně malé rozměry pixelů, ale při tomto rozlišení tak ve výsledku překvapivě nejde o zas tak malý senzor (má zhruba 1/1,7" až 1/1,8" velikost). Díky technologii HDR slibuje vysoký dynamický rozsah 100 dB, což odpovídá téměř 16,7 EV. Máme tu i Dual Conversion Gain (DCG), tedy dvě základní ISO citlivosti, což dovoluje lépe pracovat s dynamickým rozsahem u vyšších citlivostí. Nechybí ani fázový autofokus Super PD a možnost natáčet Full HD videosekvence ve slow-motion až s rychlostí 480 fps.
 
Vedle modelu Bright GW1 se se stejnými technologiemi a také 0,8um pixely představí o trochu menší 48MPx varianta ISOCELL Bright GM2 (typ 1/2"). Oba dva čipy se už v prvních vzorcích dodávají partnerům společnosti, sériová výroba pak začne během druhé poloviny letošního roku.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.