Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung ukázal, jaké problémy by přinesl 600MPx snímač pro smartphony

8.12.2020, Milan Šurkala, aktualita
Na Internetu se objevil snímek z prezentace Samsungu, který ukazuje, co by přineslo 600MPx rozlišení ve smartphonech. Velká úhlopříčka by znamenala obrovskou bouli na zadní straně přístroje a ISOCELL to chce řešit.
Společnost Samsung stále posouvá rozlišení mobilních snímačů pro smartphony. Nyní je na 108 MPx, ale už brzy by se mělo ve větším začít se 144 MPx a nedávno se mluvilo i o 250 MPx. V posledních dnech se na Internetu začal objevovat snímek z prezentace společnosti Samsung, který prezentoval 600MPx čip pro telefony. Vypadal poněkud podezřele, ale doprovodný text mnohé vysvětluje a asi přeci jen půjde o legitimní "slajd" z prezentace. I kdyby ne, stále dobře znázorňuje problematiku velkých senzorů v telefonech. Jeho podstatou je to, že 600MPx čip by i s malými 0,8μm pixely přinášel spoustu problémů.
 
Samsung ISOCELL
prezentace problémů 600MPx senzorů, klikněte pro zvětšení
 
Ukázána je totiž tloušťka jednotlivých modulů, takže např. 1/2,6" čip má 5,6 mm, 1/2,3" má stále rozumných 5,9 mm, větší 1/1,7" čip je stále na akceptovatelných 7,2 mm, ale 1/1,3" čip už přináší tloušťku modulu 9,1 mm. 600MPx snímač s 0,8μm pixely by ale znamenal obří 22mm modul. To by bylo ještě více než u Nokie 808 PureView, která měla necelých 18 mm jako celkovou tloušťku telefonu. Právě tato Nokia ukazuje, jak daleko došla moderní technologie, protože dnešní telefony mohou mít podobně tak velký senzor s mnohem světelnějšími objektivy, přitom je jejich tloušťka takřka poloviční.
 
Takový 600MPx čip by byl typu 1/0,57". To už by znamenalo crop faktor cca 1,54, tedy velikost na úrovni APS-C senzoru. Modul s takovým čipem by zabíral 12 % plochy na zadní straně. Prezentace Samsungu pak říká to, že díky pokrokům u čipů s technologií ISOCELL by chtěl překonat tyto problémy, aby telefon s APS-C čipem nemusel být 22mm tlustý. Otázkou však je, zda je potřeba až takového rozlišení a tak velkého senzoru v telefonu. Ono i 8K se slučováním pixelů TetraCell by si vystačilo s cca 150 MPx. Ostatně i NonaCell se slučováním 9 pixelů by byl stále někde kolem 300-350 MPx. Stejně ale bude zásadním problémem odvod tepla a nedostatečné chlazení, které dost sužuje i mnohem větší moderní CSC fotoaparáty s většími možnostmi chlazení.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.