www.digimanie.cz
>
>
>

Samsung ukázal, jaké problémy by přinesl 600MPx snímač pro smartphony

Samsung ukázal, jaké problémy by přinesl 600MPx snímač pro smartphony
, , aktualita
Na Internetu se objevil snímek z prezentace Samsungu, který ukazuje, co by přineslo 600MPx rozlišení ve smartphonech. Velká úhlopříčka by znamenala obrovskou bouli na zadní straně přístroje a ISOCELL to chce řešit.
K oblíbeným
reklama
Společnost Samsung stále posouvá rozlišení mobilních snímačů pro smartphony. Nyní je na 108 MPx, ale už brzy by se mělo ve větším začít se 144 MPx a nedávno se mluvilo i o 250 MPx. V posledních dnech se na Internetu začal objevovat snímek z prezentace společnosti Samsung, který prezentoval 600MPx čip pro telefony. Vypadal poněkud podezřele, ale doprovodný text mnohé vysvětluje a asi přeci jen půjde o legitimní "slajd" z prezentace. I kdyby ne, stále dobře znázorňuje problematiku velkých senzorů v telefonech. Jeho podstatou je to, že 600MPx čip by i s malými 0,8μm pixely přinášel spoustu problémů.
 
Samsung ISOCELL
prezentace problémů 600MPx senzorů, klikněte pro zvětšení
 
Ukázána je totiž tloušťka jednotlivých modulů, takže např. 1/2,6" čip má 5,6 mm, 1/2,3" má stále rozumných 5,9 mm, větší 1/1,7" čip je stále na akceptovatelných 7,2 mm, ale 1/1,3" čip už přináší tloušťku modulu 9,1 mm. 600MPx snímač s 0,8μm pixely by ale znamenal obří 22mm modul. To by bylo ještě více než u Nokie 808 PureView, která měla necelých 18 mm jako celkovou tloušťku telefonu. Právě tato Nokia ukazuje, jak daleko došla moderní technologie, protože dnešní telefony mohou mít podobně tak velký senzor s mnohem světelnějšími objektivy, přitom je jejich tloušťka takřka poloviční.
 
Takový 600MPx čip by byl typu 1/0,57". To už by znamenalo crop faktor cca 1,54, tedy velikost na úrovni APS-C senzoru. Modul s takovým čipem by zabíral 12 % plochy na zadní straně. Prezentace Samsungu pak říká to, že díky pokrokům u čipů s technologií ISOCELL by chtěl překonat tyto problémy, aby telefon s APS-C čipem nemusel být 22mm tlustý. Otázkou však je, zda je potřeba až takového rozlišení a tak velkého senzoru v telefonu. Ono i 8K se slučováním pixelů TetraCell by si vystačilo s cca 150 MPx. Ostatně i NonaCell se slučováním 9 pixelů by byl stále někde kolem 300-350 MPx. Stejně ale bude zásadním problémem odvod tepla a nedostatečné chlazení, které dost sužuje i mnohem větší moderní CSC fotoaparáty s většími možnostmi chlazení.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
V norském obchodě je možné hrát šachy s fototechnikou namísto figurek V norském obchodě je možné hrát šachy s fototechnikou namísto figurek
Fotografický obchod v Norsku na sebe přitáhl pozornost díky netradiční atrakci, kterou zveřejnil na Instagramu. V prodejně postavili velkou šachovnici, na které je možné hrát místo figurek s fotografickým vybavením.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Sony Alpha 1 přináší 8K video i hledáček OLED 9,44M bez blackoutu Sony Alpha 1 přináší 8K video i hledáček OLED 9,44M bez blackoutu
Konkurence na trhu full frame CSC sílí a Sony chce mít nejlepší CSC na trhu. Tím se má stát Alpha 1. Nový fotoaparát přinese 50MPx vrstvený čip, podporu 8K videa, přičemž i to je s oversamplingem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Fotografka vytváří minimalistické autoportréty v zrcadle Fotografka vytváří minimalistické autoportréty v zrcadle
I s minimem rekvizit je možné vytvořit celou sérii zajímavých fotografií. Fotografka Ziqian Liu se tímto heslem řídí při tvorbě svého projektu, v němž při fotografování autoportrétů pracuje s odrazy.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Leica M10-P Reporter dostává grip z kevlaru Leica M10-P Reporter dostává grip z kevlaru
Leica představila speciální limitovanou edici svého dálkoměrného fotoaparátu M10-P Reporter. Novinka sází na nenápadný vzhled v khaki barvě a přidává grip z kevlarových vláken. Ten má časem blednout a dát fotoaparátu jedinečnou patinu.
25.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
Sony zítra představí novinky, možná i full frame RX se zakřiveným čipem Sony zítra představí novinky, možná i full frame RX se zakřiveným čipem
Zítra společnost Sony představí jednu nebo možná několik fotografických novinek, na které láká novým teaserem. Spekuluje se, že by mezi nimi mohl být první fotoaparát značky se zakřiveným senzorem.
25.1.2021, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů