Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samyang uvedl 2. generaci objektivu AF 85mm F1.4 FE II

9.8.2022, Milan Šurkala, aktualita
Samyang uvedl 2. generaci objektivu AF 85mm F1.4 FE II
Samyang uvedl druhou generaci pevného světelného objektivu AF 85mm F1.4 FE II. Tentokrát je k dispozici jen verze pro Sony FE. Měl by nabízet lepší optické výkony, a to vše v kompaktnějším balení s více ovládacími prvky. 
Společnost Samyang si přichystala novou generaci pevného světelného objektivu AF 85mm F1.4 FE II. Ten přináší kompaktnější rozměry a dva nové ovládací prvky. Nově tu máme tlačítko Focus Hold, které zamkne zaostření, příp. může např. vyvolat funkci Eye AF. Dále je tu nový Custom Switch, který zaostřovacímu kroužku může přiřadit funkci toho clonového. Objektiv má 85mm ohniskovou vzdálenost, která dává úhel záběru 28,9° na full frame tělech a 19,1° na APS-C. Světelnost má hodnotu F1,4, maximálně lze clonit na F16. Irisová clona má 9 lamel. 
 
Samyang AF 85mm F1.4 FE II
 
Objektiv se skládá z 11 členů v 8 skupinách, 4 členy jsou typu HR, jeden pak typu ED. Samyang se překvapivě chlubí tím, že záměrně nepoužil asférické členy, které by se negativně projevily na kvalitě bokehu, jenž je u takového portrétního objektivu hodně důležitý. Využity byly i povrchové vrstvy UMC. Zaostřování má na starosti lineární krokový motorek STM, zaostřit je možné od 85 cm. Maximální zvětšení je 0,12x. Novinka má 99,5 mm na délku a v průměru 83,4 mm, závit pro filtry má 72mm průměr. Hmotnost objektivu je 509 gramů. Nezapomnělo se pochopitelně ani na utěsnění a zvýšenou odolnost vůči nepříznivému počasí. Novinka bude k mání za 799 USD, starší modely pak klesly s cenou na 549 USD (Canon EF, Nikon F) a 579 USD (Sony E/FE).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.