www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sigma fp, malý FF s 12bitovým 4K, chystá se i FF Foveon

Sigma fp, malý FF s 12bitovým 4K, chystá se i FF Foveon
, , aktualita
Společnost Sigma si připravila spoustu zajímavých novinek. Jednou z nich je maličký full frame fotoaparát fp s 24,6MPx CMOS BSI senzorem. Umí také UHD 4K video ve 12bitových barvách a DNG formátu.
K oblíbeným
reklama
Včera bylo představeno několik zajímavých produktů společnosti Sigma. Jedním z nich je full frame fotoaparát Sigma fp (fortissimo pianissimo, což znamená velmi silně a velmi slabě). Novinka překvapí rozměry, ty činí pouhých 112,6×69,9×45,3 mm a váží 370 gramů bez baterie a karty. Rozměry jsou tak na úrovni nedávno představeného 1,0” kompaktu Canon PowerShot G5 X Mark II (ten je o centimetr nižší). Jak už je u Sigmy zvykem, jako by snad schválně přicházela s co nejhorší ergonomií, jak je to jen možné, takže tělo je jen ve formě kostky bez gripu. Má to ale svůj důvod ve schopnostech videa.
 
Sigma fp
 
Zajímavostí je, že se do těla podařilo vměstnat i docela rozměrný chladič, který vzhledem k výkonu stroje bude určitě potřeba. Máme zde totiž 24,6MPx full frame senzor s klasickou Bayerovou maskou, který dokáže dosahovat sekvenčního snímání až 18 fps. Buffer ale v takovém případě vydrží jen na 12 snímků. To ale zdaleka není vše. Fotoaparát má sloužit především jako videokamera, takže se nezalekne UHD 4K/24p videa ve 12bitové barevné hloubce v CinemaDNG formátu. Profesionály potěší podpora timecode a možnost nastavovat expoziční čas v úhlech. Director Mode pak umožní shlédnout video i v jiných poměrech stran. Schopnosti videa vysvětlují i nezvyklý tvar fotoaparátu, ke kterému lze přidat nejrůznější gripy a jiné příslušenství podle požadavků konkrétního uživatele.
 
Sigma fp
 
Zajímavostí fotoaparátu je rozsah citlivostí. Ten činí ISO 100 až 25600, režim rozšíření nicméně začíná na opravdu nevídané hodnotě ISO 6! Maximem je pak ISO 102400. Závěrka je pouze elektronická, tu mechanickou zde nenajdete. Sigma fp má dále Eye AF a HDR pro fotografie i video. Zaostřování je na bázi detekce kontrastu a výrobce hovořil o schopnosti zaostřit už od -5 EV.
 
Sigma fp
 
Dále tu najdeme dotykový 3,2” displej s vysokým rozlišením 2,1 milionu bodů, nepotěší tak jen ten fakt, že není polohovatelný. Ve výbavě je dále HDMI port, synchronizační port pro blesk, port pro externí mikrofon a USB 3.1. Nezapomnělo se ani na utěsnění proti nepříznivým povětrnostním podmínkám. Pokud jde o bajonet, tak asi nepřekvapí, že byl použit L-Mount, který Sigma sdílí s Leicou a Panasonicem. Do prodeje by měl fotoaparát jít ještě letos.
 
A aby toho nebylo málo, Sigma rovněž ohlásila vývoj full frame snímače Foveon X3, který by měl mít v každé vrstvě 20,3 megapixelu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Meike 85mm f/1.8 s autofokusem nyní i pro Nikon F Meike 85mm f/1.8 s autofokusem nyní i pro Nikon F
Objektiv Meike 85mm f/1.8 s podporou automatického zaostřování je sice na trhu už dva roky, ale dosud byl k dispozici jen pro bajonet Canon EF. Nyní se objevuje i jeho varianta pro zrcadlovky značky Nikon.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Unsplash uvolnil dataset 2 milionů bezplatných snímků např. pro vývoj AI Unsplash uvolnil dataset 2 milionů bezplatných snímků např. pro vývoj AI
Fotobanka Unsplash je mezi mnohými fotografy nenáviděna, protože jiní autoři zde dávají snímky k bezplatnému použití. Nyní navíc uvolňuje ke stažení dataset 2 milionů snímků v jednom velkém archivu.
8.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Video: Svatební focení nevěsty v Bejrútu přerušila ničivá exploze Video: Svatební focení nevěsty v Bejrútu přerušila ničivá exploze
Ničivý výbuch v hlavním městě státu Libanon - Bejrútu - překvapil tamější obyvatele zcela nečekaně. Na náměstí nedaleko epicentra v přístavu zrovna pózovala pro své svatební fotografie nevěsta, fotograf zaznamenal tlakovou vlnu.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Selfie, postrach muzeí: rakouský turista při focení soše ulomil prsty Selfie, postrach muzeí: rakouský turista při focení soše ulomil prsty
Focení selfie sice vypadá jednoduše, v praxi jde ale o náramně nebezpečnou disciplínu. Zemřelo a zranilo se při ní už spousta lidí, často také dochází k poškození majetku. V Itálii takto jeden Rakušan poničil sochu v muzeu.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Finanční výsledky Nikonu: obrovské pády nejen ve fotodivizi Finanční výsledky Nikonu: obrovské pády nejen ve fotodivizi
Společnosti Nikon se v posledním čtvrtletí vůbec nedařilo. Koronavirová pandemie měla dle slov společnosti enormní dopad na hospodaření a zaznamenaná poklesy příjmů jsou opravdu velmi dramatické.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů