Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sigma končí s objektivy pro K-Mount, zaměří se na CSC

11.9.2019, Milan Šurkala, aktualita
I když Pentax věří, že móda CSC pomine a fotografové se zase vrátí k DSLR, od nynějška k tomu budou mít zase o důvod méně. Společnost Sigma totiž chce skončit s produkcí objektivů pro bajonet K-Mount.
Před čtyřmi měsíci Hiroki Sugahara z Pentaxu prohlásil, že věří v návrat DSLR a odvrácení od CSC technologie. Pokud se ale jedná o zrcadlovky od Pentaxu, tak právě ty budou mít nyní ještě menší šanci, že se k nim někdo bude vracet. Společnost Sigma považuje K-Mount za neperspektivní a už pro něj nebude vyrábět objektivy. Nabídka objektivů (zejména těch s AF) se tak zúží v podstatě jen na vlastní objektivy Pentaxu. Místo toho se Sigma naopak chce soustředit na objektivy pro různé CSC systémy.
 
Objektiv Sigma
 
Zatímco prodeje zrcadlovek dlouhodobě padají hodně rychle dolů, U CSC k tak drastickému poklesu nedochází. Jen u DSLR prvních sedm měsíců roku (1/19-7/19) znamenalo meziroční pokles dodávek (proti 1/18-7/18) o 36 % v počtu kusů a o 45 % v hodnotě celého DSLR trhu, zatímco u CSC byl pokles v počtu dodaných kusů o dost menší. Činil přes 14 %, ale hodnotou to bylo dokonce o 4 % více a jako jediný fotografický trh tak CSC finančně roste. Zrcadlovky tak dokonce padají dvakrát tak rychle než kompakty, u kterých byla tato čísla "jen" 19 %, resp. 15,5 %. Faktem nicméně je, že počtem prodejů mají zrcadlovky stále zhruba 26% náskok, ale pro výrobce jsou mnohem zajímavější CSC fotoaparáty, neboť hodnota trhu s nimi je už větší než u DSLR, a to o více než 45 %. Není tedy divu, že se to Sigma s nepříliš populárním K-Mount odhodlala zabalit. Zpráva se objevila na stránkách Facebooku českého zastoupení.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.