Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sigma představila SD1 s 15MPx Foveonem!

24.9.2010, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Sigma překvapila nejnovější digitální zrcadlovku, která ohromila zejména snímacím čipem Foveon X3 s rozlišením 15 megapixelů (interpolovaně 46 MPx!). K dispozici jsou dva procesory TRUE a nepříznivým podmínkám odolná konstrukce.
Sigma to očividně s Foveonem myslí vážně. Nejnovější zrcadlovka SD1 totiž disponuje APS-C snímačem Foveon X3 s rozměry 24×16 mm, jehož rozlišení bylo proti předchozímu čipu velmi výrazně navýšeno. 4,7 megapixelu je tedy minulostí, nejnovější čip v zrcadlovce SD1 má totiž přes 15 megapixelů (po interpolaci 46 MPx!). V řeči čísel je to rozlišení 4800×3200 pixelů a každý tento pixel je schopen snímat všechny tři barevné složky zároveň. Bayerova interpolace tak zde není potřeba, stejně jako low-pass filtr, čímž je zaručena vynikající ostrost.Tělo je vyrobeno z hořčíkových slitin. Navíc je odolné nepřízni počasí a horším podmínkám. Obraz zpracovává dvojice procesorů TRUE, které mají zajistit vyšší výkon a rychlejší zpracování. K ostření je určen 11 bodový ostřící systém, kde je všech 11 bodů křížových. Integrovaný blesk má směrné číslo 11.Fotoaparát podporuje pouze CF Type I karty, u nichž je možno využít rozhraní UDMA Mode6. Velký 3,0" LCD displej má vysoké rozlišení 460.000 bodů (480×320 pixelů). Hledáček má v každém směru 98% pokrytí a 0,95× zvětšení. Rozměry činí 145,5×112,5×80 mm, hmotnost je neznámá. Fotoaparát by měl být k dispozici od února 2011, nicméně jak známe Sigmu a její uvádění fotoaparátu na pulty obchodů, nemůžeme si být jisti, že fotoaparát vůbec v roce 2011 uvidíme. Tak snad tentokrát příjemně překvapí.

Zdroj: www.dpreview.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.