www.digimanie.cz
>
>
>

Širokoúhlý modul na iPhonu 11 Pro prý neumí RAW

Širokoúhlý modul na iPhonu 11 Pro prý neumí RAW
, , aktualita
Apple před dvěma týdny představil nové iPhony 11 Pro se třemi fotoaparáty. Ty jsou pěkně odstupňované po 2× zoomu, všechny mají 12MPx rozlišení, nicméně nebudou tak jednotné, jak se zdá. Nejširší modul namá mít manuální ostření a bude bez RAWu.
K oblíbeným
reklama
Jsou tomu dva týdny, co společnost Apple představila své nové smartphony iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. Ty jsou zajímavé svou trojicí fotoaparátů, které mají proti řešením na Androidu jednu obrovskou výhodu. Zatímco konkurenční fotoaparáty mají různé moduly s jinými snímači různých rozlišení a roztodivně nastavených ohniskových vzdáleností, Apple se snažil celé řešení co nejvíce sjednotit. Všechny moduly tak mají shodně 12MPx rozlišení, obektivy jsou přesně odstupňovány po 2× zoomu, tedy s přepočtenými ohniskovými vzdálenostmi 13 mm, 26 mm a 52 mm. Apple dokonce zapracoval na tom, že jsou všechny tři moduly vzájemně barevně a jasově zkalibrovány, aby přechod mezi nimi nebyl na výsledcích nijak poznat. Vypadá to však, že ne úplně vše je mezi moduly uniformní.
 
Apple iPhone 11 Pro
 
Podle Bena Sandofskyho totiž nejširokoúhlejší modul (s 13mm přepočtenou ohniskovou vzdáleností) nepodporuje záznam do RAW formátu a nemá ani manuální ostření (někteří hovoří o absenci ostření úplně, tedy o fix focusu). Faktem je, že jde o tak širokoúhlý objektiv s tak kratičkou reálnou ohniskovou vzdáleností, že zaostřování asi opravdu ani nebude potřeba. Nemá ani nějak extrémní světelnost, ta činí F2,4. To je sice dobrá hodnota, ale u středního modulu s F1,8 bude zaostřování určitě mnohem více kritické. Ostatně kalkulátory hloubky ostrosti říkají, že by mohl být hyperfokálně zaostřený od nějakých 10-15 cm.
 
Další zprávou je pak již zmíněný fakt, že z tohoto modulu se údajně nedá dostat snímek v RAW formátu. Spekuluje se, že je to kvůli velkému zkreslení objektivu, ale to se dnes stejně koriguje už v RAWu, takže to nedává moc smysl. Je škoda, že dosavadní recenze iPhonů 11 Pro se těmto věcem hlouběji nevěnovaly a absenci RAWu a manuálního ostření nevyzkoušely v aplikacích třetích stran. Tam je ale možné, že aplikace neaktualizované pro iPhone 11 Pro by to stejně neuměly. Takže uvidíme, jak se nakonec vyvrbí, a zda tyto funkce po aktualizacích přibudou nebo ne.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Canon USA oficiálně popřel odložení prodejů EOS R5 Canon USA oficiálně popřel odložení prodejů EOS R5
Canon EOS R5 vzbuzuje překvapivé emoce, ale kupodivu ne tam a ne takové, jaké bychom  čekali. Také se objevila zákulisní informace, které ale Canon popřel. Ta se týkala toho, že fotoaparát bude svoláván a zamíří do prodeje až v listopadu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Pan Miyazaki uvádí objektiv MS Optics Elnomaxim 55mm F1.2 Pan Miyazaki uvádí objektiv MS Optics Elnomaxim 55mm F1.2
Pan Miyazaki z Japonska má malou firmičku, kde ručně navrhuje a vyrábí zajímavé objektivy. Jeho poslední novinkou je objektiv Elnomaxim 55mm F1.2. Ten nabídne vynikající světelnost pro bajonet Leica M.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Fotograf zachytil duhu v křídlech kolibříků Fotograf zachytil duhu v křídlech kolibříků
Příroda skrývá mnoho nádherných motivů, které stojí za to zachytit čočkou objektivu. Krásu kolibříků se snaží ztvárnit na netradičních snímcích australský fotograf, který dává důraz na duhu v křídlech těchto ptáků.
30.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková
Kodak to zkouší jinde, zakládá Kodak Pharmaceuticals a bude vyrábět léky Kodak to zkouší jinde, zakládá Kodak Pharmaceuticals a bude vyrábět léky
Společnost Eastman Kodak zkouší prorazit v novém odvětví. Tentokrát to nebude mít nic společného s fotoaparáty. Firma totiž dostala vládní půjčku a hodlá vyrábět součásti léčiv v nové divizi Kodak Pharmaceuticals.
29.7.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Canon se propadl do ztráty, divize fotoaparátů a tiskáren je však v zisku Canon se propadl do ztráty, divize fotoaparátů a tiskáren je však v zisku
Společnost Canon vydala zprávu o finančních výsledcích za poslední čtvrtletí a bohužel se tu výrazně projevila koronavirová pandemie, která firmu poslala do záporných čísel. Fotoaparáty a tiskárny byly nicméně v plusu.
29.7.2020, aktualita, Milan Šurkala