www.digimanie.cz
>
>
>

Širokoúhlý modul na iPhonu 11 Pro prý neumí RAW

Širokoúhlý modul na iPhonu 11 Pro prý neumí RAW
, , aktualita
Apple před dvěma týdny představil nové iPhony 11 Pro se třemi fotoaparáty. Ty jsou pěkně odstupňované po 2× zoomu, všechny mají 12MPx rozlišení, nicméně nebudou tak jednotné, jak se zdá. Nejširší modul namá mít manuální ostření a bude bez RAWu.
K oblíbeným
reklama
Jsou tomu dva týdny, co společnost Apple představila své nové smartphony iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. Ty jsou zajímavé svou trojicí fotoaparátů, které mají proti řešením na Androidu jednu obrovskou výhodu. Zatímco konkurenční fotoaparáty mají různé moduly s jinými snímači různých rozlišení a roztodivně nastavených ohniskových vzdáleností, Apple se snažil celé řešení co nejvíce sjednotit. Všechny moduly tak mají shodně 12MPx rozlišení, obektivy jsou přesně odstupňovány po 2× zoomu, tedy s přepočtenými ohniskovými vzdálenostmi 13 mm, 26 mm a 52 mm. Apple dokonce zapracoval na tom, že jsou všechny tři moduly vzájemně barevně a jasově zkalibrovány, aby přechod mezi nimi nebyl na výsledcích nijak poznat. Vypadá to však, že ne úplně vše je mezi moduly uniformní.
 
Apple iPhone 11 Pro
 
Podle Bena Sandofskyho totiž nejširokoúhlejší modul (s 13mm přepočtenou ohniskovou vzdáleností) nepodporuje záznam do RAW formátu a nemá ani manuální ostření (někteří hovoří o absenci ostření úplně, tedy o fix focusu). Faktem je, že jde o tak širokoúhlý objektiv s tak kratičkou reálnou ohniskovou vzdáleností, že zaostřování asi opravdu ani nebude potřeba. Nemá ani nějak extrémní světelnost, ta činí F2,4. To je sice dobrá hodnota, ale u středního modulu s F1,8 bude zaostřování určitě mnohem více kritické. Ostatně kalkulátory hloubky ostrosti říkají, že by mohl být hyperfokálně zaostřený od nějakých 10-15 cm.
 
Další zprávou je pak již zmíněný fakt, že z tohoto modulu se údajně nedá dostat snímek v RAW formátu. Spekuluje se, že je to kvůli velkému zkreslení objektivu, ale to se dnes stejně koriguje už v RAWu, takže to nedává moc smysl. Je škoda, že dosavadní recenze iPhonů 11 Pro se těmto věcem hlouběji nevěnovaly a absenci RAWu a manuálního ostření nevyzkoušely v aplikacích třetích stran. Tam je ale možné, že aplikace neaktualizované pro iPhone 11 Pro by to stejně neuměly. Takže uvidíme, jak se nakonec vyvrbí, a zda tyto funkce po aktualizacích přibudou nebo ne.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lady Gaga na Twitteru zveřejnila kradenou fotku z fotobanky i s vodoznakem Lady Gaga na Twitteru zveřejnila kradenou fotku z fotobanky i s vodoznakem
Máme zde další problém ohledně autorských práv. A opět je v roli hříšníka známá osobnost, která by rovněž nebyla ráda, kdyby se kradly její umělecká díla. Tentokrát jde o Lady Gaga, která vzala fotku ze Shutterstocku dokonce i s vodoznakem.
26.1.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Žena rozjela zajímavý byznys, za $10 smaže z fotky ex-partnera Žena rozjela zajímavý byznys, za $10 smaže z fotky ex-partnera
Pokud to umíte s Photoshopem, dají se najít vskutku zajímavé způsoby, jak zpeněžit své schopnosti. Jedna žena našla díru na trhu a začala lidem mazat ex-přítele a ex-přítelkyně ze společných fotografií. A lidé se mohou zbláznit.
26.1.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Laowa uvedla makro objektiv 65mm f/2.8 Macro APO s 2× zvětšením Laowa uvedla makro objektiv 65mm f/2.8 Macro APO s 2× zvětšením
Venus Optics přichází s dalším zajímavým makro objektivem, kterým je Laowa 65mm f/2.8 2x Ultra Macro APO, Jak už napovídá název, objektiv nabídne nadprůměrné 2× zvětšení a potěší také atraktivní cenou.
26.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony A7S III se blíží, konečně 10bitové barvy a možná i 4K 120p Sony A7S III se blíží, konečně 10bitové barvy a možná i 4K 120p
Zvěsti o novém Sony A7S III se objevují už hodně dlouho. Chvíli se tvrdí, že vůbec nebude, pak naopak, že půjde o přelom. Nyní to vypadá, že už existují prototypy a obvykle spolehlivé zdroje říkají, že letos konečně přijde.
25.1.2020, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Fujifilm uvedl GF 45-100mm F4 a připravuje objektivy GF 30/3.5 a 80/1.7 Fujifilm uvedl GF 45-100mm F4 a připravuje objektivy GF 30/3.5 a 80/1.7
Další novinkou společnosti Fujifilm je středoformátový zoomovací objektiv GF 45-100mm F4 R LM OIS WR. Vedle toho společnost rozšířila roadmapu o dva nové objektivy, širokoúhlý 30mm F3.5 a portrétní 80mm F1.7.
25.1.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře