www.digimanie.cz
>
>
>

Širokoúhlý modul na iPhonu 11 Pro prý neumí RAW

Širokoúhlý modul na iPhonu 11 Pro prý neumí RAW
, , aktualita
Apple před dvěma týdny představil nové iPhony 11 Pro se třemi fotoaparáty. Ty jsou pěkně odstupňované po 2× zoomu, všechny mají 12MPx rozlišení, nicméně nebudou tak jednotné, jak se zdá. Nejširší modul namá mít manuální ostření a bude bez RAWu.
K oblíbeným
reklama
Jsou tomu dva týdny, co společnost Apple představila své nové smartphony iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. Ty jsou zajímavé svou trojicí fotoaparátů, které mají proti řešením na Androidu jednu obrovskou výhodu. Zatímco konkurenční fotoaparáty mají různé moduly s jinými snímači různých rozlišení a roztodivně nastavených ohniskových vzdáleností, Apple se snažil celé řešení co nejvíce sjednotit. Všechny moduly tak mají shodně 12MPx rozlišení, obektivy jsou přesně odstupňovány po 2× zoomu, tedy s přepočtenými ohniskovými vzdálenostmi 13 mm, 26 mm a 52 mm. Apple dokonce zapracoval na tom, že jsou všechny tři moduly vzájemně barevně a jasově zkalibrovány, aby přechod mezi nimi nebyl na výsledcích nijak poznat. Vypadá to však, že ne úplně vše je mezi moduly uniformní.
 
Apple iPhone 11 Pro
 
Podle Bena Sandofskyho totiž nejširokoúhlejší modul (s 13mm přepočtenou ohniskovou vzdáleností) nepodporuje záznam do RAW formátu a nemá ani manuální ostření (někteří hovoří o absenci ostření úplně, tedy o fix focusu). Faktem je, že jde o tak širokoúhlý objektiv s tak kratičkou reálnou ohniskovou vzdáleností, že zaostřování asi opravdu ani nebude potřeba. Nemá ani nějak extrémní světelnost, ta činí F2,4. To je sice dobrá hodnota, ale u středního modulu s F1,8 bude zaostřování určitě mnohem více kritické. Ostatně kalkulátory hloubky ostrosti říkají, že by mohl být hyperfokálně zaostřený od nějakých 10-15 cm.
 
Další zprávou je pak již zmíněný fakt, že z tohoto modulu se údajně nedá dostat snímek v RAW formátu. Spekuluje se, že je to kvůli velkému zkreslení objektivu, ale to se dnes stejně koriguje už v RAWu, takže to nedává moc smysl. Je škoda, že dosavadní recenze iPhonů 11 Pro se těmto věcem hlouběji nevěnovaly a absenci RAWu a manuálního ostření nevyzkoušely v aplikacích třetích stran. Tam je ale možné, že aplikace neaktualizované pro iPhone 11 Pro by to stejně neuměly. Takže uvidíme, jak se nakonec vyvrbí, a zda tyto funkce po aktualizacích přibudou nebo ne.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Olympus uvádí malý OM-D E-M5 Mark III s 20MPx čipem Olympus uvádí malý OM-D E-M5 Mark III s 20MPx čipem
Olympus dnes představil nový fotoaparát OM-D E-M5 Mark III, který má přinášet některé z technologií E-M1 Mark II v mnohem menším těle. Má tak 20MPx senzor, vylepšený fázový systém AF s citlivostí od -6 EV a další detaily.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Doporučené fotoaparáty: říjen 2019 Doporučené fotoaparáty: říjen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala55 komentářů
Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount
Nikon nás pravidelně informuje o připravovaných objektivech pro svůj nový Z-Mount a nyní už víme plány až do roku 2021. Dostane se na pevná světelná skla, zoomy, ultrazoomy a dokonce i pancake objektivy.
15.10.2019, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky
Na začátku léta oznámila společnost Canon svůj nový fotoaparát IVY REC, který má tvar a velikost typickou spíše pro USB klíčenky. Karabina pro připnutí fotoaparátu pak může sloužit i jako průhledový hledáček.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fotoaparáty v Apple iPhone 11 Pro (Max) stojí $73,5 Fotoaparáty v Apple iPhone 11 Pro (Max) stojí $73,5
Server TechInsights rozebral 512GB smartphone Apple iPhone 11 Pro Max, aby zjistil, kolik vlastně stojí součástky do něj. Hodnotu spojenou s focením vyčíslil na $73,5 a jde tak o nejdražší položku.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář