Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Širokoúhlý Ricoh s dosud nejrychlejší odezvou spouště

6.4.2004, Michal Spáčil, aktualita
Pouhou osminu vteřiny trvá Ricohu Caplio RX převést pokyn prstu na spoušti fotoaparátu ve skutek. Kdo má rád krajinky, ocení i 3,6násobný zoom v rozsahu 28-100mm.
Caplio RX od u nás nepříliš známého Ricohu je tenký a rychlý stroj, který si do souboje s předchozími modely téhož výrobce i s další konkurencí přináší rychlost a zoom posazený směrem k Wide rozsahu. Výrobce chtěl poslat na trh přístroj tenký, lehký a snadno ovladatelný, což se mu jak se zdá povedlo. Opět jde, co se rozlišení týče, o čistý třímegáč. Ricoh je jedním z výrobců, kteří z nějakých důvodů nepřistoupili na honbu za megapixely a věnují se u svých přístrojů zlepšování jiných parametrů. Caplio RX by například měl zvládnout pořízení čtyř set snímků na jediné nabití akumulátoru, a to je pro běžného uživatele možná i větší výhoda než vysoké rozlišení.Oproti předcházejícímu Capliu G4wide, které se taktéž vyznačovalo širokoúhlým objektivem (to je samozřejmě relativní, pro někoho je 28mm stále příliš mnoho) má novinka nižší váhu, již zmíněnou rychlou odezvu závěrky a taktéž rychlý náběh - méně než jednu sekundu. Třímegové rozlišení je ovšem zachováno, a to i přesto, že oba modely jsou od sebe vzdáleny půl roku (což je u digitálů jako pět let v klasické fotografii). Není snad fotografa, kterému by u digitálů nevadila protivná prodleva mezi stiskem spouště a expozicí. Na tomto Ricohu se ukazuje, že i v segmentu běžných kompaktů budou výrobci nuceni snižovat prodlevu na minimum, jinak neobstojí v konkurenčním boji. Během krátké doby by tak mohl jeden z velkých bubáků digitální fotografie být definitivně zažehnán.

Podle informací výrobce je možné v makro režimu zaostřit již od neuvěřitelného jednoho centimetru vzdálenosti od objektu. Všimli jsme si však, že například prestižní digitálněfotografický server DPreview umístil ve specifikaci tohoto přístroje za údaj o 1cm makru nenápadný otazník. Že by američtí kolegové nebyli o věrohodnosti tohoto údaje tak docela přesvědčeni? Tisková zpráva výrobce se o makro režimu zmiňuje sice často, ale bohužel s formulacemi na způsob chytré horákyně, takže i my k tomuto údaji připojíme pomyslný otazník. Ricoh ještě dodává, že již od 9cm je možné použít blesk, aniž by došlo k přepálení bílé nebo jiným nehezkým efektům.
Skvělý je v této třídě rozsah ISO - od 64 do 800 ISO. Ricoh bohužel nejspíš jen tak do ruky nedostaneme a nebudeme tedy moci vynést jasný soud o případném šumu při vyšší citlivosti, přidání ISO 64 je však jistě přínosné, právě s ohledem na šum. Tradiční scénické režimy jsou obohaceny o volbu Text pro snímání psané předlohy a dále o High Sensitivity, tedy s nejvyšší možnou citlivostí přístroje. Kromě SD karet je možné se v nouzi spokojit s vestavěnou 8MB pamětí.

Dovolte na závěr malou odbočku: Zajímavou vlastností tiskových zpráv o digitálních fotoaparátech vůbec a o jednodušších kompaktech zvláště je zařazování údajných výroků čelných představitelů firmy o uváděné novince. Zde u Caplia RX hýří superlativy sám generální manažer marketingu. Jistá míra reklamního přehánění je běžná a snad i nutná, ale speciálně u japonských výrobců nás někdy mimoděk napadá, jestli si nedělají legraci. Pan Katsunori Nakata je na nový výrobek "extrémě hrdý", zacházení s ním (s fotoaparátem) je "absolutní rozkoš" a tak dále. Také nelze přehlédnout, že pokud existuje evropská a americká verze tiskové zprávy, je ta evropská spíše krotká, méně hýří superlativy a nekritickým vychvalováním. Za oceánem se business totiž dělá jinak než u nás.


Specifikace Ricoh Caplio RX:
  • Rozlišení: 3.34Mpix, 3.24 efektivně
  • Formáty: JPEG, TIFF(text), AVI, WAV
  • Optický zoom: 28-100mm ekviv.,
  • Úložiště: SD, MMC + 8MB vestavěná paměť
  • Rozlišení: 2,048 x1,536, 1,280 x 960, 640 x 480, Text 2,048 x1,536, 1,280 x 960, Video 320 x 240, 160 x 120
  • Závěrka: elektromechanická, 8, 4, 2, 1-1/2,000sec.
  • Citlivost: ISO 64-800
  • Měření expozice: Multisegmentové (256 plošek), Vážené se zvýhodněným středem, Bodové
  • Rozměry: 111.6 x 29.0 x 56.0mm
  • Váha: 165g
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.