www.digimanie.cz
>
>
>

Slepý test fotoaparátů v telefonech vyhrál Google Pixel 5a

Slepý test fotoaparátů v telefonech vyhrál Google Pixel 5a
, , aktualita
Slavný youtuber Marques Brownlee a jeho tým uspořádali slepý test fotoaparátů v telefonech. Po několika duelech vzešel vítěz celého klání, kterým se stal 12Mpx fotoaparát ve smartphonu Google Pixel 5a.
K oblíbeným
reklama
Výrobci telefonů se dnes už opět předhání v rozlišení, byť výsledné fotografie jsou mnohdy zmenšovány díky technologiích slučování pixelů. Množství pixelů ale není tím stěžejním parametrem pro kvalitu fotografií, které jsou prezentovány na sociálních sítích. Slavný youtuber Marques Brownlee a jeho tým tak opětovně přinesli slepý test, ve kterém měli uživatelé hodnotit snímky prezentované na sociálních sítích. Celkově se ho účastnilo 16 různých telefonů.
 
Google Pixel 5a
 
Testování probíhalo na 4 různých scénách a vždy proti sobě bojovaly dvojice telefonů. Z prvního kola vzešlo 8 vítězů, kteří šli do následujícího, až zůstali jen dva. Sem se dostal telefon OnePlus 9 Pro a Google Pixel 5a. Zde můžeme namítat, že by možná bylo průkaznější nechat hlasovat pro všechny telefony ve všech testech a sčítat množství vítězství nebo jinou metriku, ale takto to funguje i ve sportu. Vítězem se stal Pixel 5a, který má sice nízké rozlišení 12 MPx, ale to je také na poměrně malém 1/2,55" senzoru.
 
 
Brownlee upozorňuje, že rozlišení a ostrost nehrají příliš velkou roli u sociálních sítí a většinou vítězí světlejší snímky, byť i zde záleží na kontextu. Lidé také většinou upřednostňují HDR, a to dokonce i tehdy, pokud je přehnané a přináší halo efekt (zejména pokud je konkurenční snímek hodně přepálený). U červených odstínů se ukázalo, že tmavší snímky, kde se červená barva nepřepalovala, bylo hodnocení vyšší. Jinak řečeno, světlejší snímky jsou dobré do té doby, než dojde k přepalům a ztrátě kresby. Ideální telefon je tedy pro většinu lidí takový, který vyfotí světlou HDR fotku.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nikkor Z 400mm f/2.8 TC VR S dostává integrovaný telekonvertor Nikkor Z 400mm f/2.8 TC VR S dostává integrovaný telekonvertor
Nikon dnes uvedl nový teleobjektiv Nikkor Z 400mm f/2.8 TC VR S. Ten je zajímavý především integrací 1,4× telekonvertoru, který z objektivu 400mm F2.8 snadno udělá 560mm F4. Novinkou je povrchová úprava Meso Amorphous Coat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Vysokorychlostní kamera Phantom S991 zvládne 4K při 937 fps Vysokorychlostní kamera Phantom S991 zvládne 4K při 937 fps
Společnost Vision Research uvádí další novou vysokorychlostní kameru Phantom S991. Nepůjde tradičně o nic lidového, ale o profesionální kameru. 4K video zvládá natáčet rychlostí 937 fps při 8 bitech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Levné objektivy Rockstar: pancake 10mm F8 a standardní 27mm F2.8 Levné objektivy Rockstar: pancake 10mm F8 a standardní 27mm F2.8
Dalším čínským výrobcem objektivů je Rockstar. Ten přichází se dvěma velmi kompaktními novinkami. Jednou je pancake rybí oko 10mm f/8, druhým pak standardní objektiv 27mm f/2.8. Oba jsou určeny pro CSC.
17.1.2022, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25mm F1.7 ASPH. Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25mm F1.7 ASPH.
Panasonic má ve svém výrobním programu i světelné zoomovací objektivy pro Micro Four Thirds systém a jedním z nejzajímavějších je Leica 10-25mm F1.7. Vedle dobré světelnosti nabídne i velmi širokoúhlý záběr.
17.1.2022, recenze, Milan Šurkala7 komentářů
Canon nasnímal 4,2GPx fotku tradičního japonského díla Canon nasnímal 4,2GPx fotku tradičního japonského díla
Japonský Projekt Tsuzuri má za úkol převést tradiční díla japonské kultury do digitální podoby a následně vytvořit jejich fyzickou kopii pro lepší zachování originálu. Nyní tak vznikla 4,2GPx verze Bohů větru a hromu od Tawaraya Sotatsua.
16.1.2022, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů