Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Slepý test fotoaparátů v telefonech vyhrál Google Pixel 5a

21.12.2021, Milan Šurkala, aktualita
Slavný youtuber Marques Brownlee a jeho tým uspořádali slepý test fotoaparátů v telefonech. Po několika duelech vzešel vítěz celého klání, kterým se stal 12Mpx fotoaparát ve smartphonu Google Pixel 5a.
Výrobci telefonů se dnes už opět předhání v rozlišení, byť výsledné fotografie jsou mnohdy zmenšovány díky technologiích slučování pixelů. Množství pixelů ale není tím stěžejním parametrem pro kvalitu fotografií, které jsou prezentovány na sociálních sítích. Slavný youtuber Marques Brownlee a jeho tým tak opětovně přinesli slepý test, ve kterém měli uživatelé hodnotit snímky prezentované na sociálních sítích. Celkově se ho účastnilo 16 různých telefonů.
 
Google Pixel 5a
 
Testování probíhalo na 4 různých scénách a vždy proti sobě bojovaly dvojice telefonů. Z prvního kola vzešlo 8 vítězů, kteří šli do následujícího, až zůstali jen dva. Sem se dostal telefon OnePlus 9 Pro a Google Pixel 5a. Zde můžeme namítat, že by možná bylo průkaznější nechat hlasovat pro všechny telefony ve všech testech a sčítat množství vítězství nebo jinou metriku, ale takto to funguje i ve sportu. Vítězem se stal Pixel 5a, který má sice nízké rozlišení 12 MPx, ale to je také na poměrně malém 1/2,55" senzoru.
 
 
Brownlee upozorňuje, že rozlišení a ostrost nehrají příliš velkou roli u sociálních sítí a většinou vítězí světlejší snímky, byť i zde záleží na kontextu. Lidé také většinou upřednostňují HDR, a to dokonce i tehdy, pokud je přehnané a přináší halo efekt (zejména pokud je konkurenční snímek hodně přepálený). U červených odstínů se ukázalo, že tmavší snímky, kde se červená barva nepřepalovala, bylo hodnocení vyšší. Jinak řečeno, světlejší snímky jsou dobré do té doby, než dojde k přepalům a ztrátě kresby. Ideální telefon je tedy pro většinu lidí takový, který vyfotí světlou HDR fotku.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.