Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony A7R III přináší vyšší výdrž, USB-C i 2 SDXC sloty

25.10.2017, Milan Šurkala, aktualita
Sony vydalo novou generaci fotoaparátu A7R III (ILCE-7RM3). Novinka si nechává 42MPx CMOS BSI senzor, ale dostává např. rychlejší sekvence, dva sloty pro SD karty, dva USB porty i velmi výrazně vyšší výdrž baterie.
Sony dnes představilo nový CSC fotoaparát A7R III (ILCE-7RM3), který je nástupcem velmi povedeného modelu A7R II. Novinka přináší mnoho užitečných technologií a do značné míry se přibližuje vlajkové lodi Sony A9. Fotoaparát je vybaven 42,4MPx full frame CMOS BSI snímačem s rozměry 35,9×24,0 mm. Jeho celkové rozlišení pak činí 43,6 MPx. Podporovány jsou 14bitové RAWy s kompresí i bez ní.
 
Sony A7R III senzor
 
Fotoaparát podporuje hybridní zaostřování (Fast Hybrid AF), přičemž je zde 399 fázových detektorů na snímači. Citlivost systému je hodně slušná, začíná totiž už na -3 EV a je zde i vyspělejší sledování a ostření na oči. Další zajímavostí je mechanická stabilizace senzoru, kdy lze čekat i stabilizování v 5 osách (závisí na použitém objektivu). Slibuje výkon až 5,5 EV, což je opravdu hodně. S 50mm objektivem byste tak z ruky měly udržet téměř 1 sekundu.
 
Sony A7R III horní strana
 
Sekvenční snímání nabídne maximální rychlost 10 fps, v případě nekomprimovaných RAWů ale bitová hloubka klesne na 12 bitů. V ostatních sekvenčních režimech (včetně těch s plně elektronickou závěrkou) lze na rozdíl od A7R II ukládat i 14bitové RAWy. Ty by dle výrobce měly dosahovat dynamického rozsahu 15 EV. Buffer pojme 76 snímků ve všech formátech (včetně komprimovaných RAW+JPEG), výjimkou jsou pouze nekomprimované RAWy, kde stačí na 28 fotografií. V live-view sekvenčním režimu s minimalizovanými blackouty je pak k dispozici 8 fps. Za vyšší rychlost může také 1,8× rychlejší procesor BIONZ X a 2× rychlejší LSI.
 
Sony A7R III Multi Shot
 
Zajímavou novinkou je Pixel Shift Multi režim, který funguje podobně jak je tomu u Pentaxu nebo Olympusu. S využitím mechanické stabilizace obrazu se snímač posouvá a vytvoří čtyři snímky, kde je každý posunut o jeden pixel tak, aby v každém bodě byla nasbírána plná barevná informace (RGGB). Sníží se tím šum, zvýší detaily a obejde se Bayerova interpolace. Snímky se ale neskládají ve fotoaparátu, nýbrž je k tomu určena speciální aplikace od Sony.
 
Sony A7R III je dost zaměřen i na video. Maximem je 4K video s rozlišením 3840×2160 pixelů maximálně při 30 snímcích za sekundu a datovém toku 100 Mbps. Opět jsou zde dva režimy snímání. Ten první vybírá přeskakováním pixely z celého čipu a nedochází ke snížení úhlu záběru. Druhý Super 35 režim vyčítá úplně všechny pixely v centrální oblasti 5176×2924 pixelů a ty převzorkuje na 4K video. Musíte tak sice počítat s užším úhlem záběru, ale díky většímu počtu pixelů je video kvalitnější s nižším šumem. Jak to fungovalo u předchůdce, se můžete podívat na našem YouTube videu.
 
Sony A7R III porty
 
Fotoaparát podporuje i nižší rozlišení a v případě Full HD rozlišení 1920×1080 pixelů se můžete těšit až na 120 snímků za sekundu. Podporovány jsou formáty XAVC S a ACVHD 2.0. K dispozici je také HDMI výstup až ve 4K/25p nebo 1080p50 při kódování 4:2:2 8bit. Podporováno je také Hybrid Log Gamma a S-Log3. Umí také záznam HAVC-S Proxy, tedy malého náhledového videa pro editaci.
 
Samozřejmostí je automatické nastavení expozice, priorita clony, času i plný manuál. Citlivosti mají rozsah ISO 100 až ISO 32000, v režimu rozšíření můžete nastavit i ISO 50 směrem níže a až ISO 102400 směrem výše. U videa je k dispozici pouze základní rozsah. Závěrka pak nabídne rozsah 1/8000 sekundy až 30 sekund (do 1/4 sekundy u videa) a k dispozici je i podpora elektronické závěrky na první lamele nebo i kompletně tiché focení. Výrobce také vylepšil tlumení pohybu závěrky pro snížení shutter shock efektu při použití plně mechanické formy. Synchronizační čas blesku je pak 1/250 sekundy, pochopitelně je možné využít i externí bezdrátové blesky.
 
Sony A7R III displej
 
Fotoaparát je vybaven velkým 0,5" OLED hledáčkem s rozlišením 3,686 milionu bodů (1280×960 RGB pixelů). Jeho zvětšení dosahuje hodnoty 0,78× a má i vysokou obnovovací frekvenci nastavitelnou od 50 do 120 fps. Displej má pak 2,95" úhlopříčku a rozlišení 1,44 milionu bodů (800×600 RGB pixelů) a poměrně nezvykle u Sony je i dotykový. Těšit se můžete na zobrazení zebry i focus peaking.
 
Velkou zajímavostí je dvojice USB portů. Je zde jeden microUSB a druhý USB-C (3.1). Zatímco jeden z nich může fotoaparát externě napájet, druhý může být použit např. pro vzdálené ovládání z počítače. Nechybí ani Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g/n), NFC, Bluetooth 4.1, již zmíněný HDMI výstup, 3,5mm jacky pro mikrofon i sluchátka, synchronizační terminál a je možné připojit i externí grip.Také tu najdete joystick pro ovládání přístroje. Velkou radost budou mít fotografové také z dvojice slotů pro SD karty a konečně je zde i podpora UHS-II rozhraní alespoň na jednom slotu. Velmi pomalé ukládání totiž bylo jednou z hlavních nepříjemností na předchozí verzi.
 
Hodně potěší použití znatelně větší baterie NP-FZ100. Ta totiž nabídne energii na pořízení 530 snímků přes hledáček nebo dokonce 650 snímků při focení přes displej. Spotřeba činí 3,7 W při focení přes hledáček a 3,0 W přes displej. U videa je to dokonce 5,5 W, resp. 5,2 W. Fotoaparát je možné používat, zatímco se nabíjí. Rozměry těla přístroje činí 126,9×95,6×73,7 mm a váží 657 gramů včetně baterie a karty. V prodeji bude od konce listopadu za cenu $3199.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.