Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Alfa 100 na scéně

23.6.2006, Marek Kuřina, aktualita
Konečně jsme se dočkali a mohli jsme si na živo prohlédnout a dokonce na chvíli i "ošahat" novou Sony Alfu 100, takže vám můžeme přinést první dojmy a pocity. Kromě pompézního odhalení nové alfy ala pomník nejmenovaného štábního generála nás nová zrcadlovka celkově spíše příjemně překvapila, i když řadou věcí pochopitelně velmi připomínala poslední zrcadlovkové modely Konicy Minolty...
Ve velmi příjemné restauraci SOHO na břehu Vltavy odhalila společnost Sony svou první, a tedy netrpělivě očekávanou, digitální zrcadlovku, která nese označení Alfa 100 (A100). Měli jsme možnost několik minut s ní pracovat a jaké byly naše první dojmy a pocity?




Především jsme si potvrdili, že novinka je pekelně rychlá, takže řeči o rychlé odezvě spouště nebyly pouhé marketingové vějičky. Kromě toho Alfa velice rychle ostřila, a to i v interiéru. Samozřejmě přesnější informace o provozu vám přineseme až v recenzi, na kterou si ovšem budeme muset všichni ještě několik týdnů počkat. Sony s uvedením zrcadlovky na český trh počítá totiž až na začátek srpna... Jinak nám přišel model sympaticky lehký (necelých 650 gramů i s akumulátorem), přesto působí bytelně. Co se týká ovládání, tak tam jsme na žádný zásadní problém zatím nestačili narazit, navíc pro ty, kteří si zvykli na Menu typické pro zrcadlovky Konicy Minolty se u Alfy nemusí učit nic nového. Střízlivá grafika, ovšem naprostá přehlednost, tak by se v kostce dala popsat "softwarová" část ovládání modelu.



Silné stránky

A proč by měl potencionální kupec čekat až na půlku léta, kdy se objeví tento desetimegapixel na pultech obchodů? Jde především o technologii Super SteadyShot, která kompenzuje chvění fotoaparátu při otevření závěrky pomocí posunu CCD snímače v reálném čase. Díky této stabilizaci obrazu dosáhnete ve výsledku ostřejšího obrazu. Technologie je vestavěna přímo v těle fotoaparátu, takže se vyhnete nákupu drahých, speciálních, objektivů s vestavěnou stabilizací obrazu (známá přednost zrcadlovek značky Konica Minolta). Na první pohled fungovala stabilizace spolehlivě, podrobněji se na ní podíváme až v testu.



Přehlédnout nesmíme ani protiprachový systém fotoaparátu, který by měl minimalizovat problémy s prachovými částečkami vstupujícími do těla fotoaparátu při výměně objektivu. Antistatická povrchová úprava CCD snímače funguje jako bariéra proti prachu. Navíc funkce posunu CCD snímače krátkým zachvěním uvolňuje prachové částečky pokaždé, kdy je A100 vypínána. Zachvění snímače může být aktivováno nejen při vypnutí, ale i přímo z menu fotoaparátu. Tento systém propagoval jako unikátní Olympus, takže zde si Sony vzalo více než dobrý příklad.




Mezi klady zatím pouze teoreticky můžeme počítat obrazový procesor BIONZ, který by měl kromě jiného při zpracování dat ze CCD snímače (velikosti APS-C) zajišťovat nižší hladinu šumu na snímcích. Na několika ukázkových fotografiích, které jsem měl možnost si prohlédnout přímo na tiskové konferenci, mně však přišlo, že šum bude asi stejně největším obrazovým problémem této krasavice...




Kromě kompatibility s bajonetovými objektivy Konica Minolta, prodávanými pod značkami Maxxum a Dynax se může budoucí majitel Alfy těšit na možnost pořízení prémiové řady objektivů Carl Zeiss. S kitovým objektivem 18-70 mm F3,5-5,6 by měla novinka stát necelých 30 tisíc korun - čekal jsem vzhledem ke konkurenci o něco níže postavenou cenu.