Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony chystá high-endové APS-C i výpočetní fotografii

24.3.2019, Milan Šurkala, aktualita
V rozhovoru pro Imaging Resource se manažer společnosti Sony Kenji Tanaka rozhovořil o budoucnosti fotoaparátů Sony. Slíbil příchod high-endového APS-C modelu i větší nástup výpočetní fotografie.
Server Imaging Resource vyzpovídal jednoho z manažerů společnosti Sony. Byl jím Kenji Tanaka a my si zde vypíchneme ty nejdůležitější informace. Z rozhovoru vyplynulo, že Sony rozhodně nehodlá vzdát vývoj APS-C fotoaparátů, jak by se mohlo zdát podle jeho chování poslední dobou. Společnost jen potřebovala výrazně zlepšit svou fotografickou image vedle stálic, jako jsou Canon a Nikon, k čemuž bylo zapotřebí vytvořit lepší high-endovou třídu než tyto zavedené společnosti. Proto bylo primární to, aby Sony mělo ucelenou nabídku full frame těl i objektivů od nejlevnějších až po nejdražší přístroje. Nyní se tak už stalo, Sony je uznávanou společností a může pokračovat v rozvoji APS-C třídy.
 
Sony A6400
 
Zatím představilo A6400, což ale nebyla žádná revoluční novinka. Nicméně přináší výklopný dotykový displej i jack pro externí mikrofon, čímž cílí i na vloggery a obecně mladší generaci, která chce natáčet videa pro YouTube a podobné. Tanaka ale zároveň řekl, že u A6400 rozhodně nezůstane a je zde velká poptávka po high-endovém APS-C těle, což platí zejména pro USA a takového fotoaparátu bychom se v budoucnu měli dočkat. Zároveň nesouhlasí s Canonem, který tvrdí, že trh fotoaparátů spadne až o polovinu, ale čekají spíše tak kolem 20 % za dva roky. Zde je nutno ale podotknout, že ta informace byla onehdy vytržena z kontektu a poloviční propad platil pro dekádu a ne 2 roky. Tanaka zároveň podotkl, že i když celkový trh s fotoaparáty s výměnnými objektivy klesá (cca 8 % ročně), full frame CSC rostou o 50 % za rok.
 
Z dalších zajímavých informací tu máme vliv AI na fotografii. Tanaka zmínil, že fotoaparáty používají jakési "slovníky" pro detekci jednotlivých typů objektů, přičemž dnes se používá např. pro detekci očí. Vidí však problém v tom, když má fotoaparát umět detekovat více různých typů. Automatické přepínání mezi slovníky je nedokonalé, zabírají spoustu místa v paměti a uživatelský výběr by byl velmi nepohodlný. Dle Tanaky se ale AI a výpočty projeví i v jiných oblastech fotografie. Např. smartphony dnes výrazně závisí na výpočtech (tzv. computational photography - různé technologie zpracovávající více snímků z jednoho i více senzorů najednou) a Sony zkoumá tuto oblast i pro nasazení ve svých fotoaparátech. Je tak docela dobře možné, že se větších softwarových kouzel se snímky dočkáme i u fotoaparátů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.