Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Ericsson Vivaz: Chytrý mobil nabitý multimédii

25.1.2010, Pavel Bureš, Aktualita
Fotoaparát s rozlišením snímače 8 megapixelů, natáčení HD videí, velký dotekový displej a 8 microSD karta v balení, to je jen část nejzajímavějších parametrů nového multimediálního smartphonu Sony Ericsson Vivaz, který se za pár týdnů objeví v obchodech.
Mnoho lidí považuje společnost Sony Ericsson zejména za výrobce praktických mobilních telefonů, které jsou spolehlivé, snadno ovladatelné a za nízkou cenu. Nedávno představený SE Vivaz však jde úplně jiným směrem. Jedná se sice o smartphone, přesto je však spíše než byznysmenům určen teenagerům a dalším milovníkům multimédií všeho druhu. Jedním ze zajímavých parametrů, kterých je v případě modelu Vivaz nezvykle hodně, je 8 Mpix fotoaparát. Co do rozlišení jde o výrazný nadprůměr mezi mobilními telefony, na hodnocení kvality si však budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat, až se Vivaz začne prodávat. Sony Ericsson dokáže také natáčet videosekvence v rozlišení 1280 x 720 (HD), v případě horších světelných podmínek lze aktivovat přisvětlovací LED diodu, za zmínku stojí rovněž fakt, že fotomobil je schopen zaostřovat po celou dobu záznamu. Samospoušť nahradí funkce detekce úsměvu, ke každému pořízenému snímku můžeme díky integrovanému GPS přijímači přiřadit souřadnice místa pořízení.

Sony Ericsson Vivaz patří mezi špičku v záznamu videí, dokáže je však také přehrávat. Podporovány jsou formáty WMV, RV, MP4 a 3GP. Pokud by si dodávaný přehrávač s některými soubory neporadil, stačí doinstalovat některý z mnoha existujících freewarových či sharewarových programů, který multimediální funkce rozšiřuje. Nesmíme zapomínat, že se jedná smartphone vybavený operačním systémem Symbian S60 5. generace, takže funkce, které v základu chybí, lze v naprosté většině během několika sekund doplnit stažením patřičné aplikace. Velký dotekový 3,2" displej s rozlišením 640 x 360 bodů najde kromě přehrávání videa využití také při práci s hudbou, na jednu obrazovku se totiž vejde klidně celý playlist.
Cílení na mladší uživatele je poznat také z integrace populárních sociálních sítí. Bezprostředně po vybalení z krabice se můžeme přihlásit k Facebooku, prohlížet si profily ostatních, uploadovat fotky a mnoho dalšího. Nechybí ani napojení na Twitter či Picasu, můžeme sledovat videa na populárním serveru YouTube. Pro streamování videí je vhodné mít rychlé připojení k Internetu, tuto podmínku však Sony Ericsson Vivaz splňuje. Nabídne nejen HSDPA a HSUPA, ale také pomalejší GPRS a EDGE třídy 10. V případě potřeby můžeme použít i Wi-Fi, synchronizaci s počítačem zajišťuje kromě microUSB rozhraní také Bluetooth 2.1 s podporou A2DP. Pokud dáváte přednost klasickým drátovým sluchátkům, pak není třeba používat redukci, nový SE totiž jako jeden z mála existujících smartphonů dostal do vínku 3,5 mm audio jack.

Nejen pro multimediální soubory je k dispozici 75 MB interní paměti. Úložiště lze v případě potřeby zvětšit vložením microSD karty o maximální kapacitě 16 GB, potěšující je, že v krabici spolu s telefonem najdeme i 8 GB médium. V útrobách tepe procesor na frekvenci 720 MHz, což je úctyhodné číslo a bude zajímavé sledovat, jak si nový Vivaz povede ve výkonnostních testech. Symbian sice nepatří mezi hardwarově nejnáročnější operační systémy pro mobilní zařízení, přesto je vzhledem k zaměření smartphonu vhodné, že výrobce použil alespoň papírově rychlý procesor. Byla by totiž škoda, kdyby telefonem nezvládal např. přehrávání videa s vysokým datovým tokem a další multimediální činnosti.

S výkonem souvisí také výdrž na jedno nabití. Sony Ericsson bude prodávat Vivaz s 1200 mAh Li-Pol akumulátorem, který dle dostupných informací vydrží až 430 hodin v pohotovostním režimu. Váha činí 97 gramů, rozměry jsou 107 x 52 x 13 mm. Telefon by se na pultech obchodů měl objevit během prvního čtvrtletí letošního roku, prodávat se bude ve čtyřech barevných variantách (stříbrná, červená, černá a modrá).

Zdroj: Sony Ericsson, GSM Arena