Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony IMX675: snímač, který umí vyčítat dvě různé oblasti různými rychlostmi

25.7.2022, Milan Šurkala, aktualita
Sony IMX675: snímač, který umí vyčítat dvě různé oblasti různými rychlostmi
Sony uvedlo nový snímač IMX675, který je zajímavý především tím, že je prvním senzorem, který díky technologii Dual Speed Streaming umožňuje současně poskytnout celoplošný obraz i výřez s jinou rychlostí sekvenčního snímání.
Nový snímač Sony IMX675 přináší zajímavou technologii Dual Speed Streaming. Ta umožňuje ze snímače získat dva různé obrazy zároveň. V plném rozlišení může vyčítat obraz rychlostí až 40 fps, přičemž navíc v tomtéž okamžiku dokáže ještě poskytovat výřez z videa ve vyšších frekvencích (např. 12,5% proužek rychlostí 320 fps). Jde totiž o snímač řady Starvis 2, který je určený zejména pro bezpečnostní kamery. Zatímco hlavní obraz může sloužit k základnímu zpracování obrazu a detekci objektů, výřez obrazu ve vyšší frekvenci může sloužit k dalšímu detailnějšímu rozboru obrazu. Maximem čipu pro celoplošný záznam je 80 fps.
 
Sony Starvis 2 IMX675
 
Tato technologie má výhodu v tom, že celý snímač nemusí běžet s vysokou frekvencí, aby poskytoval dostatečnou rychlost v oblasti hlavního zájmu, další výhodou je 30% úspora energie proti běžným modelům. Snímač je typu 1/2,8" s rozlišením 5,12 MPx (efektivně 2608×1964 pixelů, záznam 5,04 MPx, tedy 2592×1944 pixelů) a má 2,0µm pixely. Solidní je i dynamický rozsah, který činí 13 EV, vyšší citlivost je i v infračerveném spektru, což zlepšuje obraz ve špatném světle až na 2,5násobnou citlivost proti běžným čipům. Nečekejme však, že se takový snímač objeví ve fotoaparátech nebo telefonech.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.