K tomu bych dodal, že zatímco mobily MUSÍ mít spoustu superhyper technologií, aby se na to dalo vůbec koukat na displeji, nové foťáky je potřebují jen pro speciální případy a postupy.
Odpovědět0 0
Nemusí, došlo akorát k odpoutání marketingu od praktického významu. Princip je velmi podobný jako svého času u "mýdlových krabiček" s 20 Mpx. Akorát to naštěstí nemá tak zdrcující dopady na kvalitu výstupu, protože tak otřesně, jak fotila celá řada "mýdlových krabiček", nefotí pravděpodobně žádný telefon, ani ten nejlevnější.
Odpovědět0 0
Škoda, že neni stejnej vývoj i v normálních foťákách... jak by asi fotil aps-c nebo full frame s moderníma snímačema a softwarem z telefonů... Ten vývoj ve foto telefonech je až neskutečnej. Taky jsem zvědavej, jestli se v budoucnu podaří nasadit SPAD senzory s dostatečnym rozlišenim, to by byla teprve revoluce.
Odpovědět1 0
Full framy a APS-C nemají moderní snímače? Co tam není z telefonů, je asi tak Quad Bayer, ale jinak mnoho z těch čipů má mnohé zajímavé technologie. Chápal bych stesky ve třídě 1,0" čipů pro kompakty, ale stěžovat si na to ve větších velikostech? Tam mi nepřijde, že by ten vývoj nějak moc zaostával.
Odpovědět1 1
Softwarem z telefonů ... patlal by fotky, které lze prohližet jen na malém displeji mobilu. Na normálním monitoru vypadají strašně.
Odpovědět1 0
Nastavení JPEGu na mém MFT je mnohokrát bohatší, než na (běžném) telefonu.
Software v telefonu je shit!
Odpovědět1 0
Tak to jste asi neměli v ruce žádnou vlajkovou loď za poslední 2-3 roky s velkými snímači. Tam už se patlanice moc nekonají. A poraďte, jak na CSC udělat noční fotku z ruky bez rozmazání a bez přepálených žárovek a s prosvětlenými stíny. Skládání mnoha expozic do sebe prostě na normálních foťácích chybí, abych docílil stejné fotky nočního města jako na mobilu, musel bych použít stativ, udělat hodně expozic a pak to skládat ručně v PC. Telefonem to je hotovo za pár sekund a z ruky. Stejně jako super HDR ve dne, od stínů po světla, to mi velkej foťák taky neudělá (nebo ne tak dobře).
Odpovědět1 2
Ale měli, resp. mám (Pixel 7 pro). A na velký foťák a na to, co z něj dostanu, to nemá ani náhodou. Ty vlajkové mobilní hračky stačí pořád jen pro dostačující zobrazení maximálně na displeji v mobilu. Nicméně pro 99,99% cvakálistů to stačí. :)
Odpovědět0 0
Fotky prohlizim na 40" 4K monitoru a zaroven fotim na 32 mpix aps-c, a presto se mi fotky aktualne z Vivo X80pro (pak planuju x100 pro) libi. Umi to i raw a z neho se da dostat jeste vic.
Odpovědět0 0
Tak "líbit se" je nějaký subjektivní pocit. Objektivně je to opravdu bída, tedy JPEG. RAW nechci hodnotit, ten lze upravovat různými způsoby a pokud je scénou např. fotka z běžného denního světla, tak se pochopitelně lze "doupravovat" k velmi solidním výsledkům.
Odpovědět0 0
"Tak to jste asi neměli v ruce žádnou vlajkovou loď za poslední 2-3 roky s velkými snímači."
Tak třeba Samsungy patlají stále slušně, a to včetně Skové řady. Doknce ve videu je to tak rozpatlané, že to 4K není možné využít ani jako Full HD (pro profesionálnější práci).
"A poraďte, jak na CSC udělat noční fotku z ruky bez rozmazání a bez přepálených žárovek a s prosvětlenými stíny."
Noční fotky nejsou s CSC až tak velký problém. S duálními stabilizacemi vyfotíte i mnohasekundové expozice z ruky a vysoký dynamický rozsah dodá snímač sám o sobě i bez multiexpozice. Různé multiexpozice a skládání fotek do sebe mají fotoaparáty také docela běžně (a i z ruky), přičemž to, jak se to skládá, se stále zkvalitňuje - primární je tam ale hodnověrnost, zatímco u telefonů spíše to, aby to "hezky vypadalo". Duální ISO mají mnohé fotoaparáty taky, paměť na čipu rovněž (Exmor RS už dávno není doménou jen telefonů). GH6/G9II má duální vyčítání pixelů, 3D odšumování, Sony A9 globální závěrku,...
Telefony udělaly obrovský pokrok a v mnohém předčily fotoaparáty (dovolím si tvrdit, že z RAWu by mnoho lidí nepoznalo rozdíl mezi solidním telefonem a fotoaparátem i s poměrně velkým senzorem), ale současně nelze přehlížet pokrok, který udělaly i fotoaparáty.
Odpovědět0 0
S temi samsungy souhlasim, ty maji dost hrozne zpracovani. Ale Vivo+Zeiss, Xiaomi+Leica, Huawei, OnePlus, atd… tak ty maj hodne dobre fotky ve vlajkach a pouzivaji nejlepsi dostupne senzory. Jinak fotaky s vyse vyjmenovanymi schopnostmi (dualni stabilizace, dualni iso a vycitani pixelu) vyjdou na uplne jine finance, nez hladina, ve ktere se se svym fotakem pohybuju ja. Pritom do telefonu tyhle technologie narvat jde…
Odpovědět0 0
Pokud to ale používáte i jako telefon, tak Samsung je jediný, který poskytuje nějakou solidní podporu. Všechny ty čínské značky to odhodí tak za dva roky, stejně tak bohužel i Sony. Google se stále nenaučil tak základní věc jako aktualizovat systém bez nutné součinnosti výrobce telefonu a vlastně ho to ani nezajímá, protože je to reklamní a ne softwarová firma.
Odpovědět0 0
Z tohoto důvodu vychází lépe Apple, který si díky tomu může člověk ponechat mnohem déle a ve výsledku ho může vyjít i levněji. Jen mi přijde, že mu fotograficky začínají některé značky utíkat, alespoň co se týče specifikací tele-modulů.
Odpovědět0 0
Bohužel můj mozek není kompatibilní s produkty Apple. Google Pixel má podobnou podporu, ale zase to není nic moc hw a hlavně záměrně nepodporuje Dual SIM.
Odpovědět0 0
Tak to už je potom Váš boj. On ten Apple pak díky dlouhodobé podpoře vychází poměrně levně, protože ty telefony nemusíte měnit tak často. Já taky neměl Apple rád, ale bohužel Android, který by vyhovoval mým požadavkům, víceméně neexistoval (jeden jo, ale v podstatě za velmi podobnou cenu a parametricky mi méně vyhovoval - hlavně tedy kvalitou fotoaparátu). Tak jsem holt zaplatil o něco více, překousl mou nechuť k Applu, a myslím, že za tu řádku let, co mám ten telefon (přes 7 let), bych měl už tak třetí Android za souhrnnou cenu možná i násobně vyšší. Nedostávám teprve poslední iOS (do té doby všechny), pořád to má ale pravidelně bezpečnostní aktualizace, a teprve dva týdny zpátky se pro mě objevila první appka, která se už na tom nechce aktualizovat (ale pořád běží).
Odpovědět0 0
Ono je hrozné oboje, jen na Androidu o trochu méně. Jediný snesitelný systém byl Windows 10 Mobile. Naštěstí fotoaparát v mobilu prakticky nepoužívám, tak je mi to jedno.
Odpovědět0 0
Tak nevím, co je tím "záměrným nepodporováním Dual SIM" myšleno, ale Pixel mám a v něm i dvě normálně funkční tel.čísla. A v poměru cena/výkon mi hardware i další věci /hlavně foto/ rozhodně "nic moc" nepřipadají.
Odpovědět0 0
A v čem je problém? Měl jsem mobil se dvěma klasickými SIM kartami a nyní jedna klasická + eSim a žádný rozdíl.
Odpovědět0 0
No to máte sice pravdu, ale o ceně nebyla řeč. Vy jste naznačil, že snímače ve fotoaparátech tyto technologie z telefonů nemají, přitom hardwarově mohou být čipy ve fotoaparátech na velmi dobré úrovni (myslím i technologicky) a rozhodně nejde o nic, co by bylo nějak zoufale zaostalé, snad s výjimkou 1,0" kompaktů. Jestli něco z telefonů opravdu chybí ve fotoaparátech, tak je to Quad Bayer. Telefony jsou dotaženy velmi daleko po HW a především SW stránce, to nelze popřít, ale po letech stagnace ve fotoaparátech zrovna teď není doba, kdy by se dalo říci, že výrobci fotoaparátů spí.
Odpovědět1 0