www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS

Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS
, , aktualita
Druhou novinkou společnosti Sony v teleobjektivech je nový model FE 600mm F4 GM OSS (SEL600F40GM). Přináší překvapivou světelnost F4 při 600mm ohniskové vzdálenosti, což dává tušit, že půjde o obrovský a těžký objektiv.
K oblíbeným
reklama
Společnost Sony představila dvě novinky ve třídě teleobjektivů. Telezoom FE 200-600mm F5.6-6.3 G OSS jsme si už představili, nyní se podíváme na pevný objektiv Sony FE 600mm F4 GM OSS (SEL600F40GM). Ten je určen pro full frame i APS-C CSC fotoaparáty Sony. Při reálné ohniskové vzdálenosti 600 mm dává úhel záběru 4°10', na APS-C je to pak přepočtených 900 mm a 2°40'. Optická konstrukce má 24 členů, které jsou uspořádány do 18 skupin (včetně filtru). Mezi nimi nalezneme jeden XA (eXtreme Aspherical) člen a tři z fluoridového skla, což má zajistit menší míru chromatické aberace.
 
Sony FE 600mm F4 GM OSS
 
Povrchová úprava Nano AR Coating se pak stará o minimalizaci odlesků a světelných závojů, přední člen má pak fluorovou povrchovou úpravu pro lepší odpuzování nečistot i vody. Objektiv nabídne výbornou světelnost F4,0, což je s ohledem na takovou ohniskovou vzdálenost vskutku velmi dobré číslo. Irisová clona s 11 lamelami může být nastavena na maximálně F22.
 
Novinka dokáže zaostřit minimálně ze vzdálenosti 4,5 metru a dosáhnout tak nanejvýš 0,14× zvětšení. Zaostřování je tu zajištěno dvěma lineárními XD (eXtreme Dynamics) motorky. Je zde i trvalá možnost DMF, tedy manuálního přeostření, které funguje i v AFC režimu. Dále tu máme čtyři programovatelná tlačítka pro ovládání AF včetně možnosti zaostřit na předem uloženou pozici. Zajímavostí je možnost si naprogramovat i rychlost ostření a otáčením zaostřovacího kroužku měnit zaostření předem definovanou rychlostí i směrem. Další funkcí je omezení rozsahu ostření na 4,5-15 metrů, 15 metrů až nekonečno a na celý rozsah bez omezení.
 
Objektiv je kompatibilní i s telekonvertory, SEL14TC tak z objektivu udělá efektivně 840mm F5,6, SEL20TC pak dokonce 1200mm F8,0. Na APS-C senzoru by to pak po přepočtu činilo 1260 mm, resp. 1800 mm. Objektiv je vybaven systémem optické stabilizace Optical SteadyShot se třemi režimy včetně toho pro panning.
 
Výše zmíněné specifikace dávají tušit, že objektiv rozhodně nebude patřit mezi ty malé. Na délku tak má 449 mm a v průměru pak 163,6 mm. Proto nepřekvapí, že jsou zde používány raději zadní filtry s průměrem 40,5 mm. Hmotnost objektivu činí 3040 gramů. Samozřejmostí je konstrukce odolná vůči prachu a vlhkosti, tělo je pak vyrobeno z hořčíkových slitin. K objektivu je dodávána sluneční clona z uhlíkových vláken a samozřejmostí je i závit pro stativ. Prodej začne v srpnu a cena bude vskutku astronomická, činí $13000. Řešení od Canonu a Nikonu ale stojí zhruba stejně.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Canon uvedl 120MPx APS-H a 2,7MPx full frame čip Canon uvedl 120MPx APS-H a 2,7MPx full frame čip
Canon představil dvě novinky na poli průmyslových snímačů. Máme tu APS-H čip s velmi vysokým rozlišením 120 megapixelů a dále ještě větší full frame čip, jehož rozlišení je naopak velmi nízkých 2,7 MPx.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Techart TZE-01, adaptér pro FF CSC Nikonu a objektivy Sony FE Techart TZE-01, adaptér pro FF CSC Nikonu a objektivy Sony FE
Majitelé full frame CSC od Nikonu mají zatím omezený výběr nativních objektivů, mohou ale využít různé adaptéry. Nikon jim nabízí adaptér pro své DSLR objektivy, společnost Techart nyní přidává adaptér pro objektivy Sony FE.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Meike uvádí 11+18mm makrokroužky pro Canon EOS R Meike uvádí 11+18mm makrokroužky pro Canon EOS R
Společnost Meike z Hongkongu představuje užitečné příslušenství pro full frame CSC fotoaparáty Canon EOS R a EOS RP. Jde o makro kroužky s délkou 11 a 18 mm, které mohou být použity i současně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Hasselblad uvádí digitální stěnu CFV II 50C a tělo 907X Hasselblad uvádí digitální stěnu CFV II 50C a tělo 907X
Od společnosti Hasselblad jsme se dočkali velkého množství novinek a mezi nimi je i digitální stěna CFV II 50C a velmi malé středoformátové tělo 907X, které podporuje nové XCD objektivy. Výsledkem je na svou třídu velmi malý fotoaparát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Leica CL dostává další limitovanou edici Urban Jungle Leica CL dostává další limitovanou edici Urban Jungle
Leica představuje další ze svých nesčetných limitovaných edicí svých fotoaparátů. Tentokrát přišel na řadu model CL a limitovaná edice nese název Urban Jungle. Za návrh designu může tentokrát fotograf Jean Pigozzi.
23.6.2019, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů