Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS

12.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Druhou novinkou společnosti Sony v teleobjektivech je nový model FE 600mm F4 GM OSS (SEL600F40GM). Přináší překvapivou světelnost F4 při 600mm ohniskové vzdálenosti, což dává tušit, že půjde o obrovský a těžký objektiv.
Společnost Sony představila dvě novinky ve třídě teleobjektivů. Telezoom FE 200-600mm F5.6-6.3 G OSS jsme si už představili, nyní se podíváme na pevný objektiv Sony FE 600mm F4 GM OSS (SEL600F40GM). Ten je určen pro full frame i APS-C CSC fotoaparáty Sony. Při reálné ohniskové vzdálenosti 600 mm dává úhel záběru 4°10', na APS-C je to pak přepočtených 900 mm a 2°40'. Optická konstrukce má 24 členů, které jsou uspořádány do 18 skupin (včetně filtru). Mezi nimi nalezneme jeden XA (eXtreme Aspherical) člen a tři z fluoridového skla, což má zajistit menší míru chromatické aberace.
 
Sony FE 600mm F4 GM OSS
 
Povrchová úprava Nano AR Coating se pak stará o minimalizaci odlesků a světelných závojů, přední člen má pak fluorovou povrchovou úpravu pro lepší odpuzování nečistot i vody. Objektiv nabídne výbornou světelnost F4,0, což je s ohledem na takovou ohniskovou vzdálenost vskutku velmi dobré číslo. Irisová clona s 11 lamelami může být nastavena na maximálně F22.
 
Novinka dokáže zaostřit minimálně ze vzdálenosti 4,5 metru a dosáhnout tak nanejvýš 0,14× zvětšení. Zaostřování je tu zajištěno dvěma lineárními XD (eXtreme Dynamics) motorky. Je zde i trvalá možnost DMF, tedy manuálního přeostření, které funguje i v AFC režimu. Dále tu máme čtyři programovatelná tlačítka pro ovládání AF včetně možnosti zaostřit na předem uloženou pozici. Zajímavostí je možnost si naprogramovat i rychlost ostření a otáčením zaostřovacího kroužku měnit zaostření předem definovanou rychlostí i směrem. Další funkcí je omezení rozsahu ostření na 4,5-15 metrů, 15 metrů až nekonečno a na celý rozsah bez omezení.
 
Objektiv je kompatibilní i s telekonvertory, SEL14TC tak z objektivu udělá efektivně 840mm F5,6, SEL20TC pak dokonce 1200mm F8,0. Na APS-C senzoru by to pak po přepočtu činilo 1260 mm, resp. 1800 mm. Objektiv je vybaven systémem optické stabilizace Optical SteadyShot se třemi režimy včetně toho pro panning.
 
Výše zmíněné specifikace dávají tušit, že objektiv rozhodně nebude patřit mezi ty malé. Na délku tak má 449 mm a v průměru pak 163,6 mm. Proto nepřekvapí, že jsou zde používány raději zadní filtry s průměrem 40,5 mm. Hmotnost objektivu činí 3040 gramů. Samozřejmostí je konstrukce odolná vůči prachu a vlhkosti, tělo je pak vyrobeno z hořčíkových slitin. K objektivu je dodávána sluneční clona z uhlíkových vláken a samozřejmostí je i závit pro stativ. Prodej začne v srpnu a cena bude vskutku astronomická, činí $13000. Řešení od Canonu a Nikonu ale stojí zhruba stejně.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.