Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony se daří, ziskové jsou divize s fotoaparáty, snímači i smartphony

4.2.2021, Milan Šurkala, aktualita
Společnosti Sony se daří, což platí nejen pro celou firmu, ale i pro jednotlivé divize, které nás zajímají. Dobře jsou na tom divize Electronics Products & Solutions i Imaging & Sensing Solutions, které vyrábí fotoaparáty, smartphony a snímače.
Sony je jedním z obrovských výrobců elektroniky, ale má pod sebou i spoustu dalších produktů (hry, hudbu, filmy, finanční služby,...). Celkově se firmě daří ve všech svých divizích, takže není divu, že jí příjmy za poslední čtvrtletí stouply na 2696,5 mld. jenů (meziročně +9,5 %) a zisky dokonce na 359,2 mld. jenů (+19,7 %). Nás ale bude nejvíce zajímat její divize Electronics Products & Solutions (EP&S). Bohužel tato divize je hodně komplexní a zdaleka neobsahuje jen digitální fotoaparáty. V divizi jsou totiž zahrnuty i jiné produkty, jako jsou např. televize a smartphony. Celé divizi za poslední čtvrtletí mírně klesly příjmy na 649 mld. jenů (-0,2 %), ale znatelně stouply zisky na 105,8 mld. jenů (+31,8 %).
 
Sony Finance EPS
 
Počty prodejů klesly ve všech kategoriích, takže padaly např. digitální fotoaparáty, televize i smartphony. To ale neznamená, že stejným tempem klesaly i příjmy. Jak u televizí, tak i u fotoaparátů se podařilo zvýšit průměrné prodejní ceny, u telefonů se pak podařilo snížit náklady. Známe alespoň čísla smartphonů, které přispěly do kasy 111,1 mld. USD (-2,1 %), přičemž tato část s telefony a internetovými službami navýšila své zisky na 21,3 mld. USD (+204,3 %). I pro následující rok se předpokládá, že se povede vylepšit produktový mix u televizí a fotoaparátů.
 
Sony finance ISS
 
Pokud jde o Imaging & Sensing Solutions (I&SS), která má pod sebou především snímače, zde se sice klesalo, ale marže jsou stále velmi dobré. I když bylo prodáno více snímačů, znatelně se snížila jejich cena a s tím i celkové příjmy divize. Svůj podíl na horších výsledcích měly i větší vývojové náklady. Příjmy tak klesly na 266,9 mld. USD (-10,4 %), z toho snímače tvořily 226,7 mld. USD (-13,3 %). Zisky pak klesly na 50,4 mld. USD (-33 %), i to ale dělá výbornou téměř 19% provozní marži. Pro příští rok se počítá s nárůstem počtu prodaných kusů do telefonů i digitálních fotoaparátů.
 
Zdroj: sony.net


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.