Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony spustí službu Star Sphere: vyfoťte si vlastní snímky satelitem z vesmíru

30.1.2023, Milan Šurkala, aktualita
Sony spustí službu Star Sphere: vyfoťte si vlastní snímky satelitem z vesmíru
Sony si nechalo vynést do vesmíru nanosatelit, který obsahuje full frame fotoaparát a objektiv Sony FE 28-135mm F4. Uživatelům pak umožňuje zarezervovat si čas a pomocí tohoto fotoaparátu si nafotit snímky z vesmíru.
Zajímavý projekt uvádí společnost Sony. Ta nechala do vesmíru vynést malý nanosatelit, ve kterém je full frame fotoaparát Sony a objektiv 28-135mm F4. Satelit je ve výšce zhruba 500 až 600 km nad povrchem země a vybaven je několik senzory. Solární snímače měří polohu vůči Slunci, je zde senzor pro měření výšky a GPS snímač. Nechybí anténa pro komunikaci se zemí, solární panely pro zajištění elektrické energie a pohonný systém pro navýšení výšky nad povrchem Země.
 
Sony Star Sphere
 
Uživatelé, kteří si zaplatí přístup, budou moci měnit citlivost, clonu i expoziční čas. Díky poskytnutému simulátoru Star Sphere si mohou lépe naplánovat svůj časový úsek, tedy jak nastavit fotoaparát pro snímky, které chtějí vyfotit nebo natočit, také to lépe napoví, který časový úsek si vlastně mají rezervovat. Satelit obkrouží Zem 15-16krát denně a jeden oběh trvá zhruba 90 minut. Uživatelé si pak mohou rezervovat 10minutový časový úsek, ve kterém mají zhruba 5-8 minut na focení a natáčení. Obrazový přenos může být i živý, takže lze přímo řídit fotoaparát a vidět výsledky svých úprav, případně je možné v simulátoru vše naplánovat, satelit s fotoaparátem pak pořídí snímky podle plánu a posléze zašle uživateli.
 
Cenu zatím neznáme, nicméně v základním balíčku bude mít uživatel 50 fotografií nebo 30 sekund videa. Více pak dostane za příplatek. Nová služba by měla být spuštěna na jaře (prozatím pro USA a Japonsko).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.