Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony uvedlo světelný objektiv FE 24mm F1.4 GM

21.9.2018, Milan Šurkala, aktualita
V nabídce objektivů značky Sony pro full frame CSC fotoaparáty se nově objevil světelný širokoúhlý model FE 24mm F1.4 GM (SEL24F14GM). Navzdory výborné světelnosti se může chlubit poměrně kompaktní stavbou.
Společnost Sony uvádí na trh již 30. objektiv pro svůj full frame systém CSC fotoaparátů. Jubilantem je model FE 24mm F1.4 GM (SEL24F14GM), tedy širokoúhlý 24mm objektiv s výbornou světelností F1,4. Novinka dává diagonální úhel záběru 84° na full frame fotoaparátech. Při použití na APS-C čipu se z něj stane po přepočtu 36mm objektiv a jeho úhel záběru se tak efektivně sníží na 61°. V optické konstrukci nalezneme 13 elementů v 10 skupinách, přičemž v tomto počtu jsou dva XA (eXtreme Aspherical) členy a 3 ED členy. XA elementy zlepšují podání jasných objektů, jako jsou např. hvězdy. Díky tomu by mělo jít o ideální objektiv pro astrofotografii.
 
Sony FE 24mm F1.4 GM (SEL24F14GM)
 
Světelnost objektivu dosahuje již zmíněné výborné světelnosti F1,4, přičemž lze clonit irisovou 11lamelovou clonou až na F16. Zaostřování tu má na starosti Direct Drive SSM motorek, přičemž lze ostřit minimálně ze vzdálenosti 24 centimetrů, což znamená dosažení 0,17× zvětšení. Nechybí povrchová úprava Nano AR Coating potlačující odlesky a světelné závoje, přední člen má pak fluorovou úpravu pro odpuzování nečistot a mastnoty.
 
Zajímavostí je relativně kompaktní stavba, objektiv má totiž v průměru 75,4 mm, na délku 92,4 mm a váží jen 445 gramů, což na tak světelný širokoúhlý objektiv není mnoho. S objektivem pak lze používat filtry o průměru 67 mm. Mnohé potěší možnost ovládat clonu speciálním clonovým kroužkem, která může mít aretovaný chod pro fotografie i hladkých chod pro video (přepíná se posuvníkem). Je zde také programovatelné tlačítko. Samozřejmostí je také odolnost vůči vlhkosti a prachu. Objektiv bude v prodeji od října za cenu $1400 (přes 35.000 Kč s DPH).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.