reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama
9.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
Zástupce společnoti Sony, Yu Takae, se nedávno zúčastnil rozhovoru se serverem Phototrend. Trochu napověděl o budoucnosti APS-C systému, objektivů, ale také zlehka přišla řeč na budoucí kompaktní fotoaparáty.
Puppy8 (590) | 10.3.202315:18
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Choakinek (4367) | 9.3.202315:07
Jinými slovy, v APS­-C už jen hybrid, jinak FF. Na kompakty zapomeňte. Máte mobily.

Vaše Sony :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(2)
snejdy (233) | 9.3.202315:21
Tak s tema kompaktama to chapu, kdyz dneska uz jsou telefony s 1­" snimacem a diky softwaru a multiexpozici z toho lezou lepsi vysledky nez z RX a podobnych. Spis se obavam o budoucnost APS­-C napric znackami, hlavne proto, ze jsem si poridil pred nejakou dobou EOS­-M system postupne s kompletnim zasklenim a vypada to ze tahle rada pokracovat nikam nebude, coz je od canonu dost podpasovka.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Choakinek (4367) | 9.3.202318:07
1. Na určitém ohnisku a při nějaké situaci z mobilu lezou lepší výsledky. V mnoha situacích z mobilu lepší výsledky nelezou. Ani omylem.

2. 1­" snímač není svatý grál, mohou dělat kompakty s ještě větším snímačem. Dokonce existují ­- viz APS­-C od Canonu ­- PowerShot G1 X Mark III. Nevím, proč Sony něco takového nedělá ­- přitom v ­(dávné­) minulosti udělali APS­-C kompakt.

3. Mobily s 1­" snímačem je TOP nabídka, jde o ­"pár­" dost drahých modelů.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Puppy8 (590) | 9.3.202319:26
APS­-C kompakty ­(s pevným ohniskem­) dělá Fuji a Ricoh. Zajímavější jsou ale ty full frame. Leica Q2 používá 47 Mpix snímač a 28­/F1.7 objektiv. S tím už se dá udělat docela dobře crop na dvojnásobek. Pokud by Sony upgradovalo RX1R za nějakou trochu normálnější cenu než Leica ­(která je uvnitř vlastně Panasonic, včetně DFD autofocusu­), tak to snad může mít úspěch.

Ono by asi stačilo i MFT. Podívejte jaký výstup leze z nejdražších Olympusů. A pokud se do toho přidají post­-processingy z telefonů.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Milan Šurkala (6469) | 9.3.202322:19
1­) Ano, v mnoha situacích je ten profi kompakt určitě lepší volba. To přece nikdo neříká, že je telefon vždy lepší. Problém začíná být v tom, že ten počet situací, kdy je telefon lepší, se hodně zvyšuje. Nejširší ohnisko je už v režii telefonů ­(a to i těch s podstatně menším snímačem ­- v podstatě to vyrovnává nebo překonává většina čipů od 1­/1,5­"). Ty snímače jsou podobně tak velké, díky Quad Bayerovi jsou ty fotky detailnější a ostřejší, je to pevný objektiv bez zoomu, takže praxe ukazuje, že ty objektivy jsou ve většině případů i ostřejší. A jak ukazuje tento Honor, už se to dost dobře začíná blížit i u teleohniska ­(kde už některé modely profi kompaktů dost dorovnává­). A jestli je v polovině případů lepší než třeba RX100 a v šestině na max. zoomu zhruba srovnatelný ­(v něčem lepší, v něčem horší­), tak už je to rozhodně něco, co se stává alternativou a není to jednoznačně horší než profi kompakt. Je to alternativa. A pak už záleží na tom, co je pro koho jak důležité. Takže pokud to v mém případě podává třeba v 70 % situací fotky srovnatelné nebo lepší ­(v 50 % lepší, ověřeno už u 1­/1,56­" senzoru­), tak bych se sakra rozmýšlel, jak moc důležitý je ten zbytek.

2­) To sice není, ale máme tu třeba LX100 ­(II­), které to se svým 4­/3­" snímačem nijak zvlášť nevytrhnou ­(a se svým ohniskovým rozsahem také ne­). G1 X Mark II má kvůli světelnosti ve výsledku takové výsledky, že je v podstatě srovnatelný s 1­" verzemi.

3­) To nikdo nerozporuje. Jenže základní 1­" kompakty např. na tom širokém ohnisku překonají už telefony s IMX766, což jsou telefony, které stojí pod 10 tisíc.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(0)
Puppy8 (590) | 9.3.202323:21
Jenže se možná také snižují­/mění naše nároky na kvalitu. Jak si fotky většinou prohlížíte? Já na 27­" 4K monitoru, který je dobře kalibrovaný. Proto když dám třeba fotky z koncertu na Facebook a pak vidím co s tím udělal ­(a to je uploaduju už zmenšené na 2048 pixel velikost, aby to zmrvil co nejméně­), tak je mi z toho smutno. Naprostá většina lidí ale na malém displeji mobilu, možná ještě na větším tabletu nebo notebooku. Tam jsou ale úplně jiné nároky, dokonce pro malá zařízení musíte občas fotky ­"zhnusit­", protože to tam pak vypadá lépe. To co leze z mobilů je právě tak už většinou optimalizované. Proto to vypadá dobře ­(přesyceně, kontrastně, ostře­) na malém displeji, ale když to pak zobrazíte na velkém monitoru, je to hnus.

Takže pro koho nakonec fotíme a jak srovnáváme, co vypadá dobře?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
snejdy (233) | 10.3.20230:21
Ja koukam na 40­" 4k monitoru, taky kalibrovany, a jeste trpim uchylkou zvanou pixel peeping :­-D a presto jsem s kvalitou fotek z dnesnich tlf s velkymi snimaci spokojenej
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Milan Šurkala (6469) | 10.3.20239:07
1­) Tato srovnání pozorujeme pixel na pixel, tam Vám monitor nehraje zásadní roli. A ukazuje se, že množstvím detailů nebo ostrosti ty telefony nejsou horší, spíše naopak ­(na hlavní kameře­). Kolik důkazů k tomu ještě potřebujete?
2­) Pozoruju to na 27­" 4K profi grafickém monitoru
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
snejdy (233) | 9.3.202322:33
No, ohniska nejsou takovej problém, většinou i u CSC fotim pevnym objektivem, takže mě tolik neštve že na mobilu je ten kvalitní snímač jen na jednom ohnisku. Momentálně mam v mobilu snímač 1­/1,3­" se světelností f1.57 a lezou z toho tak dobrý výsledky, že konečně můžu hodně omezit to, kam všude sebou tahat CSC.

Jsou situace, kdy z toho kolikrát lezou i lepší výsledky, než z toho CSC ­(canon M6 II, takže taky žádný ořezávátko­).
Přiklad, třeba v noci co jde vyfotit tim telefonem jednou fotkou z ruky, tak bych musel CSC mít na stativu, udělat aspoň 5 dlouých expozic a pak je v editoru skládat. Takže tam, kde neni na focení čas, se mi víc vyplatí ten mobil. A nebo tam, kde potřebuju mít sebou co nejmíň techniky ­(váhy a objemu­), tak můžu udělat klidně noční krajiny na malém stativu tim mobilem a neužíram se vnitřně tim, že sebou nemam CSC.

A to ke všemu aktuální 1­" generace má ještě o dost víc detailů a ostrosti než to co mam na mobilu já ­(porovnával jsem si reálné fotky­).

Jinak Canon G1X řadu znám, měl jsem II, celkem jsem přemejšlel nad III ale místo toho vzal M6.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Puppy8 (590) | 9.3.202323:41
Je mi divná ještě jedna věc. Když sleduji ­(alespoň pro mě­) významné weby a recenzenty co se věnují recenzím foto techniky ­(DPreview, Dustin Abbott, Ken Rockwell, Cameralabs, LensTip­), tak ti recenzují kde co, ale mobily zcela ignorují. Buďto se to dá vysvětlit tak, že jsou to již staří páprdové kterým ujel vlak :­-­) nebo je ten propad kvality od fotoaparátů stále větší, než jsme si tu za těch posledních pár dnů v diskuzích řekli.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Milan Šurkala (6469) | 10.3.20239:12
A já Vám můžu dát seznam mnoha fotografických webů, které telefony testují. Třeba DxOMark, AmateurPhotographer, PetaPixel, FStoppers nebo co třeba takový Peter McKinnon? Že se někdo soustředí na jednu oblast, o kvalitě jiné oblasti nevypovídá vůbec nic.

Propad jsme si tu v posledních dnech ukázali několikrát a ukázalo se, že moderní telefony fotí podobně jako ty profi kompakty. Ani není důvod, aby fotily hůře, když mají zhruba stejně velký čip a stejnou světelnost. Vždyť to nedává smysl ani teoreticky. Navíc mají výhodu pevného objektivu, který je obecně méně náchylný na optické vady jako zoomovací.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Puppy8 (590) | 10.3.202312:34
Na FStoppers jsem si recenzí mobilů nevšiml, ostatní neznám nebo nečtu. DxOMark je trochu problematický, ale budiž. Když se tam dívám na top 10, tak žádný z nich bych určitě nechtěl jako telefon. Huawei nemá Android. Honor je typická čínská značka, které okamžikem uvedení přístroje na trh tento odpadne od ruky a nemá žádnou podporu. Google Pixel záměrně nepodporuje Dual SIM. S výrobky Apple nejsem mentálně kompatibilní. Takže první přijatelný je Samsung ­(podpora měsíčních aktualizací 5 let­) až na 11. místě.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Milan Šurkala (6469) | 10.3.202314:20
Že se Vám nelíbí systém nebo výrobce, ale nijak neovlivňuje kvalitu fotografií, to jsou v této diskuzi irelevantní argumenty. Zrovna Samsung má fotomobily jedna z nejslabších, alespoň co se ofiko aplikací týče ­(brutální odšum ­- tam je nutné fotit do RAWu v případě fotek, nebo točit pomocí alternativních aplikací, má­-li z toho vylézt něco koukatelného­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Puppy8 (590) | 9.3.202319:34
S EOS­-M to opravdu nebyla dobrá volba ­(viz Nikon 1­) a dnes už je asi hodně málo důvodů zůstávat u APS­-C. Leda pokud máte Fuji, protože tam do FF nepůjdou. Takový Sony A7C je prakticky stejně velký jako APS­-C modely řady A6000 a nabídka FE objektivů je už dnes také výrazně lepší.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
snejdy (233) | 9.3.202322:12
Mě jde u foťáku hodně o skladnost a měl jsem už od canonu dost věcí z dřívějška, takže EOS­-M system byl pro mě rozumná volba. Bylo to v době, ještě než začali dělat EOS­-R, takže kdo to moh tušit že to zaříznou?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Puppy8 (590) | 9.3.202322:18
Ten odsun APS­-C na druhou kolej u všech, kteří mají zároveň full frame už bylo poměrně dlouho zřejmý. Když už, tak rozumnější je mít alespoň jednotný bajonet. Což má Sony, Nikon a teď i Canon.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
snejdy (233) | 9.3.202322:38
No, já právě tu M6 pořizoval v době, kdy ještě žádný full frame CSC canon neměl a neexistoval ani ten bajonet. A i když mě lákal třeba fujifilm, tak už jsem byl příslušenstvim zaseklej v ekosystému canonu a nechtěl jsem kupovat všechno od začátku.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Puppy8 (590) | 9.3.202323:31
CSC full frame sice ještě neměl, ale bylo naprosto jasné, že do toho musí naskočit. V té době už tu bylo Sony, co právě mělo jednotný bajonet pro APS­-C a full frame. Pokud se to dá řešit alespoň adaptéry, tak vám to nějaký čas ještě vydrží, jinak to bohužel skončí jak Nikon 1.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
snejdy (233) | 10.3.20230:25
Prave to me stve no… adaptery to resit nebudu muset protoze ten system mam v podstate kompletni, horsi bude az doslouzi telo, co potom. To zaskleni bylo drahy :­-­( tak jako tak, ff jsem tehdy nechtel a porad nechci, protoze preferuju skladnost a nenapadnost.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Puppy8 (590) | 10.3.20230:48
Canon M6 vs Sony A7C. Váha 390 vs 509 g, velikost 112 x 68 x 45 vs 124 x 71 x 60 mm. https:­/­/www.dpreview.com­/products­/compare­/side­-by­-side?products=canon_eosm6&products=sony_a7c Malých a lehkých FE objektivů je také dostatek.

OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Pavel Matějka (972) | 10.3.20237:35
Jenže na FF proti APS­-C potřebujete dvakrát delší skla a pak se už o lehkosti a skladnosti dá mluvit leda v opici. Nebo se musíte spokojit se zoufalou světelností.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(2)
Puppy8 (590) | 10.3.202310:45
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.