www.digimanie.cz
>
>
>

Soud rozhodl: sdílení příspěvku na Instagramu není porušením copyrightu

Soud rozhodl: sdílení příspěvku na Instagramu není porušením copyrightu
, , aktualita
Fotografka Stephanie Sinclair prohrála soud se serverem Mashable, který ve svém článku použil její fotografii zveřejněnou na Instagramu. Soud uznal, že využití funkce sdílení a vložení příspěvku není porušením autorských práv.
K oblíbeným
reklama
Autorská práva nejsou jednoduchou záležitostí, o čemž se přesvědčila i fotografka Stephanie Sinclair. Ta ve státě New York prohrála soud se serverem Mashable. Ten v roce 2016 pracoval na článku o 10 nejvýznačnějších ženských fotografkách, přičemž Sinclair se tu probojovala na 9. příčku. Server Mashable ji kontaktoval a za fotografii do článku jí nabídl solidních $50, jenže fotografka odmítla. Mashable tedy využil jiný zdroj a do článku vložil sdílením její příspěvek z Instagramu bez finanční náhrady. Fotografka kontaktovala server, ten ale odmítl snímek stáhnout a o pár dní později už byla žaloba na stole.
 
Instagram na smartphonu
ilustrační foto, autor: Santeri Viinamäki / CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
Tu však Stephanie nevyhrála a soud dal za pravdu serveru Mashable, že měl právo použít její fotografii takovým způsobem, jakým to učinil. Mohou za to především podmínky používání služby Instagram. Ty totiž říkají následující:
 
"Neuplatňujeme nárok na vlastnictví vašeho obsahu, ale udělujete nám licenci na jeho používání.... Když v naší službě nebo ve spojení s ní sdílíte, zveřejňujete nebo nahráváte obsah, na který se vztahují práva k duševnímu vlastnictví (například fotografie nebo videa), udělujete nám tímto nevýhradní, bezplatnou, převoditelnou, dále licencovatelnou a celosvětovou licenci k hostování, používání, distribuci, úpravě spouštění, kopírování, veřejnému předvádění nebo vystavování, překladu a vytváření odvozených děl k vašemu obsahu (podle vašich nastavení ochrany soukromí a aplikace). Tuto licenci můžete kdykoli ukončit odstraněním obsahu nebo účtu"
 
Tím, že Stephanie nahrála snímek na Instagram a akceptovala jeho podmínky při registraci, dovoluje mu jeho snímek používat k zobrazení. Ten tak nezískává práva na něj, ale celé toto udělování licenci je v podstatě nutné k tomu, aby ho vůbec sám Instagram mohl někomu zobrazit. Zde často narazíte na hoaxy, které říkají, že Facebook a jiné sociální sítě berou lidem práva na jejich fotografie, to ale není pravda. Udělování této licence je potřeba, aby fotografie vůbec mohla být v rámci sítě někomu zobrazena, což je vlastně důvodem, proč ji lidé na síť obvykle nahrávají. Pokud někdo nechce zobrazit svou fotku ostatním na sociální síti, tak ať ji tam nenahrává.
 
Rozsah tohoto zobrazování závisí na tom, jaké nastavení sdílení vlastně člověk použije. Stephanie dala svůj příspěvek jako veřejný, tedy se mohl zobrazit komukoli. A jak ukazuje licence, s níž sama souhlasila, udělila Instagramu právo tento snímek dále distribuovat, veřejně předvádět, vystavovat a podobně. Právě zde máme její souhlas s tím, že platforma Instagramu může být použita i k vkládání příspěvků a jeho sdílení.
 
Soud tedy řekl, že její žaloba nemůže uspět, když se sdílením snímků touto formou sama souhlasila nastavením práv sdílení a sama se rozhodla, že něco takového učiní. Něco jiného by ale bylo, kdyby někdo tyto snímky začal využívat mimo platformu Instagramu, neboť práva byla dána jen jemu a uživatelům, kteří pracují v rámci této platformy. Problémem by tedy bylo využití téže fotografie bez využití vkládácího systému Instagramu, prodej fotky na jiných platformách a podobně. Využití vkládacího systému Instagramu je ale stále jen použití této platformy, jíž ona sama a dobrovolně udělila licenci něco takového udělat.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Žádost o ruku na Brooklyn Bridge: fotograf byl sražen cyklistou Žádost o ruku na Brooklyn Bridge: fotograf byl sražen cyklistou
Skoro každý chce mít pěkné fotografie z významných momentů svého života. Chris Pain chtěl mít nafocenu a natočenu žádost o ruku na Brooklyn Bridge, ale nešlo to úplně podle plánu. Fotograf, který pořizoval snímky, byl totiž sražen cyklistou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Canon představil 0,71× speedbooster EF-EOS R 0.71x Canon představil 0,71× speedbooster EF-EOS R 0.71x
Canon představil nový zajímavý produkt. Je jím tzv. speedbooster, tedy konvertor, který rozšiřuje úhel záběru optické soustavy a s tím i znatelně zlepšuje světelnost. Mount Adapter EF-EOS R 0.71x ji zlepšuje o 1 EV.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon koupil superpočítač Fujitsu: více simulací, méně prototypů Canon koupil superpočítač Fujitsu: více simulací, méně prototypů
Společnost Canon chce zapracovat na efektivitě vývoje nových fotoaparátů a objektivů. Proto si zakoupila nový superpočítač Fujitsu PRIMEHPC FX1000, který by měl umožnit testování pomocí simulací a nikoli prototypů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Video: Krokodýl vyděsil turisty, kteří se s ním fotografovali Video: Krokodýl vyděsil turisty, kteří se s ním fotografovali
Zaměstnanci safari parku v Austrálii si udělali legraci ze skupiny šesti turistů, kteří si chtěli pořídit fotografii s krokodýlem. Krokodýl sklapl čelisti návštěvníkům za zády a ti vyděšeně utekli.
27.9.2020, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Tamron uvedl telezoom 70-300mm F4.5-6.3 pro Sony E/FE Tamron uvedl telezoom 70-300mm F4.5-6.3 pro Sony E/FE
Novinkou společnosti Tamron je nový objektiv typu telezoom 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD (Model A047). Ten je určen pro full frame CSC fotoaparáty Sony, přičemž nabídne kompaktní rozměry a nízkou hmotnost.
25.9.2020, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů