Crop faktor a přepočtené (ekvivalentní) zvětšení objektivů

Crop faktor a přepočtené (ekvivalentní) zvětšení objektivů
, , návod
U každého objektivu výrobce udává jeho zvětšení. Tento parametr hovoří o skutečném zvětšení objektivu, co se však stane, když objektiv dáme na tělo s menším APS-C snímačem? Co se stane v takovém případě?
K oblíbeným
reklama
Pochopitelně nebudeme jen teoretizovat a hrát si zde s čísly. Matematika je jedna věc, ale praxe je věc druhá. V následujících testech se tedy podíváme, čeho je jeden a tentýž objektiv schopen na dvou různých tělech. Nevyužil jsem ale makroobjektiv, ale docela "obyčejný" 35mm objektiv s udávaným 0,18× zvětšením (tj. 1:5,6). To znamená, že by full frame snímač měl vyfotit 3,6/0,18 cm, tedy obraz o délce 20 centimetrů.
full frame zrcadlovka Canon EOS 5D Mark II a objektiv Canon EF 35mm f/1,4L USM

APS-C zrcadlovka Canon EOS 60D a objektiv Canon EF 35mm f/1,4L USMK testu jsme využili dvě zrcadlovky od Canonu, a to full frame model EOS 5D Mark II s rozlišením 21 megapixelů a APS-C model EOS 60D s jen lehce nižším rozlišením 18 megapixelů. V obou případech byl použit objektiv Canon EF 35mm f/1,4L USM.
fotografie z APS-C čipu, cca 12,6 cm

fotografie z full frame čipu, cca 20,3 cmVidíte, že full frame snímač dosáhl jen 3,6/20,3, tj. 0,177× zvětšení, což odpovídá údajům výrobce. Na APS-C čipu se sice reálné zvětšení objektivu nezměnilo, ale výsledný snímek zabírá větší detail 3,6/12,6, tj. 0,286× přepočtené zvětšení. Vidíte, že přepočtené zvětšení je zhruba tolikrát větší, kolikrát je menší APS-C čip proti full framu. Podívejme se na 1:1 výřezy a tedy skutečné detaily.
výřez 1:1 z APS-C čipu

výřez 1:1 z FF čipuTady jde docela dobře vidět, že APS-C čipu jsou detaily skutečně o něco lepší, lze to vidět zejména na různých škrábancích.
fotografie z APS-C čipu

fotografie z full frame čipuZnovu vidíte, že je fotografie z APS-C podstatně více přiblížená, a kdybyste tuto fotografii chtěli přímo tisknout bez jakýchkoli ořezů, bude APS-C snímek působit dojmem, že jde o lepší detail (více "makro" dojem).
výřez 1:1 z APS-C čipu

výřez 1:1 z FF čipuI tento snímek ukazuje lepší detaily (praktické zvětšení) u menšího APS-C čipu díky většímu přepočtenému zvětšení, zatímco reálné zvětšení objektivu je u obou snímků totožné. Vliv malého čipu bude nejlépe vidět na následující fotografii.
fotografie z APS-C čipu

fotografie z full frame čipuFull frame má díky větším rozměrům čipu větší úhel záběru. Pokud má ale stejné nebo podobné rozlišení, musí podobné množství pixelů věnovat na větší plochu a hrozí tedy menší detaily. APS-C čip je očividně více "přiblížený", ostatně přepočtená ohnisková vzdálenost činí 56 milimetrů.
výřez 1:1 z APS-C čipu

výřez 1:1 z FF čipuTady je to bez diskuze. APS-C čip má díky menším pixelům značně detailnější obraz, netrpí na moaré (písmeno "T" na dodávce, které FF už nezvládá vykreslit), také další menší písmena jsou na APS-C snadněji čitelná. Při nízkých citlivostech tedy APS-C čip v detailech jasně zvítězil. To ale bylo dáno také tím, že měl vysoké rozlišení, zatímco full frame poměrně nízké (rozdíl mezi rozlišeními jednotlivých čipů byl malý).
Nejnovější články
Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon
Po dvou oceněních EISA Awards 2019 získalo několik společností. Nyní se podíváme na dvě z nich, Fujifilm a Nikon. Zde byly oceněny především CSC fotoaparáty s různými velikostmi snímačů a jeden objektiv.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019 Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019
Společnost Canon patřila v letošních cenách EISA Awards 2019 jednoznačně k těm nejúspěšnějším. Odnesla si totiž celkem pět cen. Dařilo se především objektivům, které si odnesly rovnou 4 ocenění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2 Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2
Novinkou pro systém L-Mount je objektiv z dílen Leicy, model APO-Summicron-SL 50mm f/2. Tato světelná padesátka nabídne odolnou konstrukci i velmi rychlý autofokus díky technologii Dual Syncro Drive.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8 Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8
Od společnosti Meike jsme se dočkali nového manuálního makro objektivu MK 85mm f/2.8. Ten je určený nově i pro další full frame CSC fotoaparáty a má dle výrobce dosahovat netradičně vysokého zvětšení 1,5:1.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění
Společnosti Sony se i letos hodně dařilo a v anketě EISA Awards 2019 zazářila. Dostala totiž ze všech výrobců fotografické techniky nejvyšší počet ocenění, šest. Dařilo se především full frame objektivům.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře