Crop faktor a přepočtené (ekvivalentní) zvětšení objektivů

Crop faktor a přepočtené (ekvivalentní) zvětšení objektivů
, , návod
U každého objektivu výrobce udává jeho zvětšení. Tento parametr hovoří o skutečném zvětšení objektivu, co se však stane, když objektiv dáme na tělo s menším APS-C snímačem? Co se stane v takovém případě?
K oblíbeným
reklama
Pochopitelně nebudeme jen teoretizovat a hrát si zde s čísly. Matematika je jedna věc, ale praxe je věc druhá. V následujících testech se tedy podíváme, čeho je jeden a tentýž objektiv schopen na dvou různých tělech. Nevyužil jsem ale makroobjektiv, ale docela "obyčejný" 35mm objektiv s udávaným 0,18× zvětšením (tj. 1:5,6). To znamená, že by full frame snímač měl vyfotit 3,6/0,18 cm, tedy obraz o délce 20 centimetrů.
full frame zrcadlovka Canon EOS 5D Mark II a objektiv Canon EF 35mm f/1,4L USM

APS-C zrcadlovka Canon EOS 60D a objektiv Canon EF 35mm f/1,4L USMK testu jsme využili dvě zrcadlovky od Canonu, a to full frame model EOS 5D Mark II s rozlišením 21 megapixelů a APS-C model EOS 60D s jen lehce nižším rozlišením 18 megapixelů. V obou případech byl použit objektiv Canon EF 35mm f/1,4L USM.
fotografie z APS-C čipu, cca 12,6 cm

fotografie z full frame čipu, cca 20,3 cmVidíte, že full frame snímač dosáhl jen 3,6/20,3, tj. 0,177× zvětšení, což odpovídá údajům výrobce. Na APS-C čipu se sice reálné zvětšení objektivu nezměnilo, ale výsledný snímek zabírá větší detail 3,6/12,6, tj. 0,286× přepočtené zvětšení. Vidíte, že přepočtené zvětšení je zhruba tolikrát větší, kolikrát je menší APS-C čip proti full framu. Podívejme se na 1:1 výřezy a tedy skutečné detaily.
výřez 1:1 z APS-C čipu

výřez 1:1 z FF čipuTady jde docela dobře vidět, že APS-C čipu jsou detaily skutečně o něco lepší, lze to vidět zejména na různých škrábancích.
fotografie z APS-C čipu

fotografie z full frame čipuZnovu vidíte, že je fotografie z APS-C podstatně více přiblížená, a kdybyste tuto fotografii chtěli přímo tisknout bez jakýchkoli ořezů, bude APS-C snímek působit dojmem, že jde o lepší detail (více "makro" dojem).
výřez 1:1 z APS-C čipu

výřez 1:1 z FF čipuI tento snímek ukazuje lepší detaily (praktické zvětšení) u menšího APS-C čipu díky většímu přepočtenému zvětšení, zatímco reálné zvětšení objektivu je u obou snímků totožné. Vliv malého čipu bude nejlépe vidět na následující fotografii.
fotografie z APS-C čipu

fotografie z full frame čipuFull frame má díky větším rozměrům čipu větší úhel záběru. Pokud má ale stejné nebo podobné rozlišení, musí podobné množství pixelů věnovat na větší plochu a hrozí tedy menší detaily. APS-C čip je očividně více "přiblížený", ostatně přepočtená ohnisková vzdálenost činí 56 milimetrů.
výřez 1:1 z APS-C čipu

výřez 1:1 z FF čipuTady je to bez diskuze. APS-C čip má díky menším pixelům značně detailnější obraz, netrpí na moaré (písmeno "T" na dodávce, které FF už nezvládá vykreslit), také další menší písmena jsou na APS-C snadněji čitelná. Při nízkých citlivostech tedy APS-C čip v detailech jasně zvítězil. To ale bylo dáno také tím, že měl vysoké rozlišení, zatímco full frame poměrně nízké (rozdíl mezi rozlišeními jednotlivých čipů byl malý).
Nejnovější články
Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze
Lenny Kravitz je nejen hudebník, ale velmi rád i fotografuje, má rád fotoaparáty Leica a černobílé snímky. Není divu, že ve spolupráci s ním uvádí Leica už druhou limitovanou edici některého svého fotoaparátu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář