Crop faktor a přepočtené (ekvivalentní) zvětšení objektivů

Crop faktor a přepočtené (ekvivalentní) zvětšení objektivů
, , návod
U každého objektivu výrobce udává jeho zvětšení. Tento parametr hovoří o skutečném zvětšení objektivu, co se však stane, když objektiv dáme na tělo s menším APS-C snímačem? Co se stane v takovém případě?
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Už jsme si ukázali, že se stejným objektivem nabízí APS-C čip větší množství detailů než full frame, mají-li oba stejné rozlišení (příp. není-li rozlišení APS-C čipu výrazně nižší - teoretická výhoda APS-C čipu je 2,25násobná). Co se ale stane s kvalitou obrazu, pokud budeme fotit s vyššími citlivostmi, kde APS-C čip má tendenci více šumět?
fotografie z APS-C čipu

fotografie z full frame čipuCrop faktor 1,5 u APS-C čipu je pět viditelný, scéna je znatelně přiblížená. My se podíváme na vliv šumu od citlivosti ISO 800 výše.
ISO 800, výřez z APS-C čipu

ISO 800, výřez z full frame čipu

ISO 800, výřez z APS-C čipu konvertovaný na velikost full frame čipuU citlivosti ISO 800 vidíte u APS-C čipu znatelně silnější barevný šum. Detaily jsou nicméně u APS-C čipu i nadále o trochu lepší.
ISO 1600, výřez z APS-C čipu

ISO 1600, výřez z full frame čipu

ISO 1600, výřez z APS-C čipu konvertovaný na velikost full frame čipuS citlivostí ISO 1600 je to už na hraně. APS-C senzor dává sice ostřejší obraz, ale díky šumu je jsou už některé detaily méně výrazné (např. nápis na spodní části registrační značky).
ISO 3200, výřez z APS-C čipu

ISO 3200, výřez z full frame čipu

ISO 3200, výřez z APS-C čipu konvertovaný na velikost full frame čipuS citlivostí ISO 3200 je to ale už přeci jen poněkud jinak. Silný barevný šum APS-C čipu se hodně projevuje a mnohé detaily jsou už horší než u full frame senzoru, a to i přesto, že je obraz 1,5× přiblížený!
ISO 6400, výřez z APS-C čipu

ISO 6400, výřez z full frame čipu

ISO 6400, výřez z APS-C čipu konvertovaný na velikost full frame čipuISO 6400 už velmi názorně ukazuje, že APS-C čip na tyto výkony nestačí a full frame zde jednoznačně vítězí. Tudíž, v tomto případě je reálné zvětšení objektivu v obou případech totožné, přepočtené zvětšení je u APS-C verze 1,5× větší, nicméně praktické zvětšení (skutečné detaily, které dostanete), menší.
Nejnovější články
Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon
Po dvou oceněních EISA Awards 2019 získalo několik společností. Nyní se podíváme na dvě z nich, Fujifilm a Nikon. Zde byly oceněny především CSC fotoaparáty s různými velikostmi snímačů a jeden objektiv.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019 Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019
Společnost Canon patřila v letošních cenách EISA Awards 2019 jednoznačně k těm nejúspěšnějším. Odnesla si totiž celkem pět cen. Dařilo se především objektivům, které si odnesly rovnou 4 ocenění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2 Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2
Novinkou pro systém L-Mount je objektiv z dílen Leicy, model APO-Summicron-SL 50mm f/2. Tato světelná padesátka nabídne odolnou konstrukci i velmi rychlý autofokus díky technologii Dual Syncro Drive.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8 Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8
Od společnosti Meike jsme se dočkali nového manuálního makro objektivu MK 85mm f/2.8. Ten je určený nově i pro další full frame CSC fotoaparáty a má dle výrobce dosahovat netradičně vysokého zvětšení 1,5:1.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění
Společnosti Sony se i letos hodně dařilo a v anketě EISA Awards 2019 zazářila. Dostala totiž ze všech výrobců fotografické techniky nejvyšší počet ocenění, šest. Dařilo se především full frame objektivům.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře