Crop faktor a přepočtené (ekvivalentní) zvětšení objektivů

Crop faktor a přepočtené (ekvivalentní) zvětšení objektivů
, , návod
U každého objektivu výrobce udává jeho zvětšení. Tento parametr hovoří o skutečném zvětšení objektivu, co se však stane, když objektiv dáme na tělo s menším APS-C snímačem? Co se stane v takovém případě?
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Už jsme si ukázali, že se stejným objektivem nabízí APS-C čip větší množství detailů než full frame, mají-li oba stejné rozlišení (příp. není-li rozlišení APS-C čipu výrazně nižší - teoretická výhoda APS-C čipu je 2,25násobná). Co se ale stane s kvalitou obrazu, pokud budeme fotit s vyššími citlivostmi, kde APS-C čip má tendenci více šumět?
fotografie z APS-C čipu

fotografie z full frame čipuCrop faktor 1,5 u APS-C čipu je pět viditelný, scéna je znatelně přiblížená. My se podíváme na vliv šumu od citlivosti ISO 800 výše.
ISO 800, výřez z APS-C čipu

ISO 800, výřez z full frame čipu

ISO 800, výřez z APS-C čipu konvertovaný na velikost full frame čipuU citlivosti ISO 800 vidíte u APS-C čipu znatelně silnější barevný šum. Detaily jsou nicméně u APS-C čipu i nadále o trochu lepší.
ISO 1600, výřez z APS-C čipu

ISO 1600, výřez z full frame čipu

ISO 1600, výřez z APS-C čipu konvertovaný na velikost full frame čipuS citlivostí ISO 1600 je to už na hraně. APS-C senzor dává sice ostřejší obraz, ale díky šumu je jsou už některé detaily méně výrazné (např. nápis na spodní části registrační značky).
ISO 3200, výřez z APS-C čipu

ISO 3200, výřez z full frame čipu

ISO 3200, výřez z APS-C čipu konvertovaný na velikost full frame čipuS citlivostí ISO 3200 je to ale už přeci jen poněkud jinak. Silný barevný šum APS-C čipu se hodně projevuje a mnohé detaily jsou už horší než u full frame senzoru, a to i přesto, že je obraz 1,5× přiblížený!
ISO 6400, výřez z APS-C čipu

ISO 6400, výřez z full frame čipu

ISO 6400, výřez z APS-C čipu konvertovaný na velikost full frame čipuISO 6400 už velmi názorně ukazuje, že APS-C čip na tyto výkony nestačí a full frame zde jednoznačně vítězí. Tudíž, v tomto případě je reálné zvětšení objektivu v obou případech totožné, přepočtené zvětšení je u APS-C verze 1,5× větší, nicméně praktické zvětšení (skutečné detaily, které dostanete), menší.
Nejnovější články
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4
Další novinkou z dílen společnosti Cosina je vysoce světelný širokoúhlý objektiv Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Ten je určený pro full frame CSC fotoaparáty Sony s bajonetem E/FE.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala