Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Speciální edice Leica M9 Titanium a X1 Black

23.9.2010, Milan Šurkala, Aktualita
Známý německý výrobce luxusních fotoaparátů Leica přišel na trh se dvěma speciálními edicemi svých fotoaparátů. První z nich je černá varianta kompaktu Leica X1 Black, druhá pak limitovaná edice dálkoměru Leica M9 Titanium.
Vedle stříbrné verze kompaktu Leica X1 bude k dispozici nově i černá verze X1 Black. Kromě barvy se však od původní verze nijak lišit nebude. Stále tedy má 12,2MPx CMOS snímač a objektiv LEICA ELMARIT s 24mm ohniskem (přepočtených 36 mm) a světelností F2,8. Na zádi nechybí 2,7" LCD displej. Pro registrované majitele tohoto fotoaparátu je k dispozici Adobe Photoshop Lightroom 3. Prodej začne v říjnu za 1395 britských liber, s pouzdrem pak za 1500 liber a verze s hledáčkem a předním gripem bude k mání za 1790 liber. Cena je tedy shodná se stříbrným provedením.Trochu větších změn než jen jiné barvy se dočkala limitovaná edice dálkoměru Leica M9 Titanium, která vchází ze známého modelu M9. Na jeho designu se podepsal Walter De'Silva, šéfdesigner automobilového koncernu Volkswagen Group. Tento fotoaparát bude k dispozici pouze v 500 kusech v setu s objektivem LEICA SUMMILUX-M 35mm f/1.4 ASPH. Mezi změny patří např. LED podsvícení vodících čar v hledáčku nebo nové kožené poutko (ve dvou různých velikostech) usnadňující jisté držení jednou rukou.Sluneční clona objektivu má čtyři otvory, aby nepřekážela pohledu v hledáčku. Všechny viditelné kovové plochy fotoaparáty jsou z pevného titanu, který je lehkým a velmi pevným materiálem. LCD displej má safírovou úpravu, která je výrazně odolnější vůči poškrábání. Lehce změněno bylo i logo Leicy, které je ručně vyřezáno do pryskyřice, zalito smaltem, nalakováno a vyleštěno. K fotoaparátu je dodávána kniha dokumentující vývoj této edice a je zde i rozhovor s designérem. Nepříjemná je jen cena, která činí, a teď se držte, 19.800 britských liber. Pro představu, to je jen o trochu méně, než stojí VW Passat CC v základní verzi, který Walter de'Silva rovněž částečně navrhoval (těsně před vypuštěním provedl redesign).

Zdroj: www.dpreview.com, www.photographyblog.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.