Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Stabilizace v Google Pixel 2 (XL): tolik výpočtů, že si AI video spíše vymýšlí

14.11.2017, Milan Šurkala, aktualita
Google poodkryl tajemství stabilizace v telefonech Pixel 2 a Pixel 2 XL. Tato Fused Video Stabiilization řeší problémy třesu, rolling shutter efektu, focus breathingu a dalších, takže těžko říci, zda ještě vůbec točíte nebo si video telefon sám generuje.
Nové mobilní telefony Google Pixel 2 a Pixel 2 XL jsou vybaveny novou pokrokovou Fused Video Stabilization. Google se totiž zaměřil na to, aby telefony natáčely pokud možno co nejkvalitnější video a ktomu je potřeba, aby bylo stabilní i bez stativu nebo jiných pomůcek. Když se ale podíváme na seznam všeho, co obrazové algoritmy v tomto telefonu vlastně řeší a korigují, reálná scéna se už stává jen jakýmsi předobrazem pro generování výsledného videa.

Google Pixel 2 XL

Výše zmíněná stabilizace kombinuje optickou stabilizaci v objektivu (OIS) a tu elektronickou (EIS). Tato kombinace je schopna potlačit třes rukou (a tedy i telefonu), vyřešit pohybové rozmazání (motion blur efekt delších expozic), rolling shutter efekt (kácení svislic nebo gumovatění obrazu při rychlém pohybu) i focus breathing (změna zoomu při přeostření). Na stabilizační systém docela pěkná řádka funkcí.

Google Fused Video Stabilization

Základem je tak optická stabilizace obrazu, která dokáže uklidnit některé pohyby telefonu, nicméně sama o sobě nezvládá více než zhruba 1 až 2 stupně a navíc ještě jen ve dvou osách. Objektiv je schopen systému předat i informace o zaostření, ale pak už je většina věcí v rukou elektroniky. K informacím poskytovaným systémem optické stabilizace se přidávají i další výstupy z gyroskopu s frekvencí 200 Hz (změny natočení) a jiných senzorů, aby systém věděl co nejvíce informací o poloze a změně polohy telefonu.

Tady už nastupuje systém umělé inteligence a na základě předchozích snímků se snaží předpovědět další pohyb telefonu (virtuální pohyb) a s ním i potřebné korekce, aby celé video bylo prosté různých nepříjemných škubnutí. Na rozdíl od standardních systémů OIS, které reagují na vzniklý třes, zde se Google snaží směr a míru třesu předpovědět a reagovat tak už v době jeho vzniku a ne až poté.


Na základě virtuálního pohybu a předchozích snímků stabilizace potlačuje i focus breathing, rolling shutter i rozmazání pohybem. Pro potlačení rolling shutter efektu telefon synchronizuje údaje z gyroskopu a snímače, aby věděl, kdy přesně se který řádek na čipu vyčítal a jak je posunutý. Rozmazání pohybem se pak opět řeší systémem umělé inteligence, která bere signály z OIS a gyroskopu, vytváří snímek s virtuálním pohybem, který pak prolíná s původním pro vznik lepšího dojmu. Součástí tohoto procesu je identifikování místa, kde expozice rozmazaného snímku začala a kde skončila.

Jak je vidět, rozhodně nejde o jednoduchý proces (spoustu detailů jsme ještě vynechali) a je zde spousta nejrůznějších výpočtů a transformací, které by měly dopomoci k méně roztřeseným výsledkům. Otázkou pak je, jak moc videa vlastně bylo natočeno a jak moc vymyšleno pokročilými algoritmy.



Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.