reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

Studie ukázala negativní efekt "smrti" fotožurnalistiky

, , aktualita
Fotožurnalistika začíná být téměř mrtvým žánrem. Odvážní trénování fotografové začínají být nahrazování snímky ze sociálních sítí a lokálními méně zkušenými autory, což se nepříznivě ukazuje i na jejich kvalitě. Nyní to dokázala i jedna studie.
Zatímco kdysi byli fotožurnalisté jedním z nejdůležitějších článků mnoha médií, cestovali po celém světě a přinášeli působivé fotografie z centra dění, dnes jde už o téměř mrtvý žánr. Důvodů je více, ale jako u většiny záležitostí moderní doby, jde především o náklady a rychlost. Fotožurnalisté jsou v době sociálních sítí prostě příliš drazí a pomalí. Média je nahrazují právě snímky převzatými ze sociálních sítí nebo fotografiemi neprofesionálních lokálních fotografů, které mnohdy nedosahují kvalit klasických fotografů. Dokazuje to i poslední studie kvality fotografií z novin Times Herald-Record provedená na University of South Carolina a University of Oklahoma.
 
Fotožurnalistika
 
fotožurnalista, autor: Mstyslav Chernov/Unframe/http://www.unframe.com/ [CC BY-SA 3.0], přes Wikimedia Commons
 
Tyto noviny totiž v roce 2013 propustily všechny své fotografy a ačkoli nakupovaly snímky od profesionálů, významně se zvýšil počet snímků od neprofesionálů. Před změnou to bylo okolo 19 %, po změně počet snímků od méně zkušených fotografů stoupl na 33 %. Autoři studie přiřadili snímky do jedné ze čtyř kategorií jako informačně hodnotné (ale bez emocí), vizuálně atraktivní, emocionální (důraz na lidství) a intimní (vytváří vztah s pozorovatelem). Celkově bylo porovnáno 488 snímků od profesionálů a 409 snímků od "amatérů". Jde tak sice jen o jedno médium, což není zrovna velký vzorek, ale nějakou tu hodnotu přeci jen ukazuje.
 
Např. intimní snímek nebyl u neprofesionálů nalezen ani v jednom případě, u profesionálů to bylo v necelých 2 %. Mnohem častější jsou i emocionální a vizuálně atraktivní snímky, zhruba 2,5 až 3krát častěji. Ve výsledku tak snímky, které měly pouze informační hodnotu, ale žádnou emotivní nebo estetickou, tvoří u neprofesionálů drtivou většinu, přes 82 %. U profesionálů je to sice také relativně dost, nicméně se 49 % přeci jen podstatně méně.
 

profesionálové
neprofesionálové
intimní
1,8 %
0 %
emotivní
25,4 %
10,3 %
vizuálně atraktivní
23,6 %
7,6 %
informační
49,2 %
82,2 %
 
Důvodů je jistě mnoho a souvisí především s tím, co bylo řečeno výše. Profesionálové ví, co a kde si mohou dovolit, takže se mnohdy dostanou do výrazně jiných pozic než ostatní. Také mají za svou praxi mnohdy lépe natrénované fotografické oko a ví, jak fotit snímky, které nejenže dokumentují situaci, ale také ji emočně vyzdvihnou.
 


reklama
reklama
reklama