www.digimanie.cz
>
>

Studie ukázala negativní efekt "smrti" fotožurnalistiky

Studie ukázala negativní efekt "smrti" fotožurnalistiky
, , aktualita
Fotožurnalistika začíná být téměř mrtvým žánrem. Odvážní trénování fotografové začínají být nahrazování snímky ze sociálních sítí a lokálními méně zkušenými autory, což se nepříznivě ukazuje i na jejich kvalitě. Nyní to dokázala i jedna studie.
K oblíbeným
reklama
Zatímco kdysi byli fotožurnalisté jedním z nejdůležitějších článků mnoha médií, cestovali po celém světě a přinášeli působivé fotografie z centra dění, dnes jde už o téměř mrtvý žánr. Důvodů je více, ale jako u většiny záležitostí moderní doby, jde především o náklady a rychlost. Fotožurnalisté jsou v době sociálních sítí prostě příliš drazí a pomalí. Média je nahrazují právě snímky převzatými ze sociálních sítí nebo fotografiemi neprofesionálních lokálních fotografů, které mnohdy nedosahují kvalit klasických fotografů. Dokazuje to i poslední studie kvality fotografií z novin Times Herald-Record provedená na University of South Carolina a University of Oklahoma.
 
Fotožurnalistika
 
fotožurnalista, autor: Mstyslav Chernov/Unframe/http://www.unframe.com/ [CC BY-SA 3.0], přes Wikimedia Commons
 
Tyto noviny totiž v roce 2013 propustily všechny své fotografy a ačkoli nakupovaly snímky od profesionálů, významně se zvýšil počet snímků od neprofesionálů. Před změnou to bylo okolo 19 %, po změně počet snímků od méně zkušených fotografů stoupl na 33 %. Autoři studie přiřadili snímky do jedné ze čtyř kategorií jako informačně hodnotné (ale bez emocí), vizuálně atraktivní, emocionální (důraz na lidství) a intimní (vytváří vztah s pozorovatelem). Celkově bylo porovnáno 488 snímků od profesionálů a 409 snímků od "amatérů". Jde tak sice jen o jedno médium, což není zrovna velký vzorek, ale nějakou tu hodnotu přeci jen ukazuje.
 
Např. intimní snímek nebyl u neprofesionálů nalezen ani v jednom případě, u profesionálů to bylo v necelých 2 %. Mnohem častější jsou i emocionální a vizuálně atraktivní snímky, zhruba 2,5 až 3krát častěji. Ve výsledku tak snímky, které měly pouze informační hodnotu, ale žádnou emotivní nebo estetickou, tvoří u neprofesionálů drtivou většinu, přes 82 %. U profesionálů je to sice také relativně dost, nicméně se 49 % přeci jen podstatně méně.
 

profesionálové
neprofesionálové
intimní
1,8 %
0 %
emotivní
25,4 %
10,3 %
vizuálně atraktivní
23,6 %
7,6 %
informační
49,2 %
82,2 %
 
Důvodů je jistě mnoho a souvisí především s tím, co bylo řečeno výše. Profesionálové ví, co a kde si mohou dovolit, takže se mnohdy dostanou do výrazně jiných pozic než ostatní. Také mají za svou praxi mnohdy lépe natrénované fotografické oko a ví, jak fotit snímky, které nejenže dokumentují situaci, ale také ji emočně vyzdvihnou.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4
Další novinkou z dílen společnosti Cosina je vysoce světelný širokoúhlý objektiv Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Ten je určený pro full frame CSC fotoaparáty Sony s bajonetem E/FE.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4 Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4
Na trhu se objevuje nový fotomobil z dílen společnosti Honor. Ta představila novinku v podobě modelu 20 Pro, který přináší rovnou čtveřici zadních fotoaparátů. Mezi nimi vynikne makro fotoaparát a modul s rekordní světelností F1,4.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus" Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus"
V nabídce fotoaparátů značky Leica se objevuje další novinka v podobě limitované edice. Je jí model CL "100 jahre bauhaus", který oslavuje století existence umělecké a designové školy Bauhaus v Německu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy
Nikon spouští letní prodejní akci s názvem "Ušetři s Nikonem". Mnoho fotoaparátů a objektivů bylo zlevněno, přičemž u některých setů se jedná o slevy až ve výši 10.000 Kč. Levněji tak lze získat i nové Z6 a Z7.
20.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál
Společnost Ricoh, která nyní stojí za zrcadlovkami a fotoaparáty Pentax, se nechala slyšet, že v brzké době vidí návrat fotografů k DSLR. Móda CSC je podle společnosti jen chvilková a pomine.
20.5.2019, aktualita, Milan Šurkala51 komentářů