Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Světelný širokáč Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM

28.8.2019, Milan Šurkala, aktualita
Do nabídky full frame CSC objektivů značky Canon nově přichází světelný širokoúhlý objektiv RF 15-35mm F2.8L IS USM. Minimalizuje focus breathing a přináší velmi účinnou optickou stabilizaci.
Nabídka full frame CSC objektivů pro Canon se utěšeně rozrůstá a další novinkou je objektiv RF 15-35mm F2.8L IS USM. Jak už je dle názvu patrné, má široký úhel obrazu daný ohniskovými vzdálenostmi 15 až 35 mm, což znamená 2,3x optický zoom a úhly záběru 110°30' až 63° diagonálně, 100°25' až 54° horizontálně a 77°20' až 38° vertikálně. Optická konstrukce objektivu zahrnuje 16 členů, které jsou ve 12 skupinách (jsou zde i 3 asférické a 2 UD členy). Nezapomnělo se ani na povrchové vrstvy ASC (Air Sphere Coating) a SWC. Ty mají za úkol minimalizovat odlesky a světelné závoje. Objektiv má konstantní světelnost F2.8 v celém ohniskovém rozsahu. Irisová clona s 9 lamelami pak podporuje maximálně hodnotu F22.
 
Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM
 
Novinka je vybavena rychlým a tichým zaostřovacím motorkem Nano USM, který má být na rozdíl od běžných USM motorků vhodnější pro natáčení videa. Optika byla navíc optimalizována tak, aby objektiv při přeostřování netrpěl na focus breathing (aby při ostření neměnil úhel záběru). Zaostřovat lze minimálně ze vzdálenosti 28 cm a takto lze dosáhnout nanejvýš 0,21x zvětšení. Canon potěšil tím, že objektiv vybavil velmi účinnou 5EV optickou stabilizací obrazu. To znamená, že na maximálním zoomu byste z ruky měli udržet jednosekundovou expozici.
 
Canon se chlubí tím, že i přes přítomnost stabilizace a lehce širší počáteční ohniskové vzdálenosti než u obdobného objektivu pro DSLR jsou rozměry srovnatelné a činí 88,5 mm v průměru a 126,8 mm na délku (o 0,7 mm kratší). Objektiv váží 840 gramů (o 50 gramů těžší) a můžete na něj nasadit filtry s 82mm průměrem. Samozřejmostí je programovatelný prstenec i odolnost vůči vodě a prachu. Prodej objektivu začne koncem září za cenu $2299.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.