Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Tamron uvedl finální verzi full frame objektivu 15-30mm F2.8 VC USD

29.1.2015, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Tamron uvedla slibovanou finální verzi full frame širokoúhlého zoomovacího objektivu SP 15-30mm F/2.8 Di VC USD. Objektiv disponuje novým XGM asférickým členem pro zvýšení ostrosti a snížení chromatické aberace.
Nedávno společnost Tamron oznámila vývoj nového objektivu SP 15-30mm F/2.8 Di VC USD (A012) a nyní jsme se dočkali jeho finální verze. Objektiv je určen nejen pro APS-C, ale i pro full frame zrcadlovky, na kterých nabídne ohniskové vzdálenosti 15 až 30 milimetrů. Je tedy velmi širokoúhlý, vždyť nabídne úhel záběru 110°32' až 71°35'. V celém ohniskovém rozsahu má konstantní světelnost F2,8. Clona má 9 lamel a lze ji přiclonit maximálně na hodnotu F22.


Tamron SP 15-30mm F/2.8 Di VC USD (A012)


Objektiv se skládá z 18 optických členů ve 13 skupinách. Najdete zde i nový XGM člen (eXpanded Glass Molded Aspherical), který má zajistit vyšší ostrost a menší chromatickou aberaci, nechybí ani několik LD členů. Minimální ostřící vzdálenost činí 28 centimetrů, maximální zvětšení pak dosahuje hodnoty 1:5 (tj. 0,2×). Tamron hovoří o ultrazvukovém USD i piezoelektrickém PZD ostření. Rozměry objektivu jsou 98,4 mm v průměru a 145 mm na délku, hmotnost se vyšplhala na nemalých 1100 gramů.

Závit na filtry tu nenajdete, naopak je tu sluneční clona. Pro snížení odlesků a závojů tu najdete povrchovou úpravu eBAND a BBAR (Broad-Band Anti-Reflection). K dispozici je dokonce i optická stabilizace obrazu a základní odolnost vůči vlhkosti. Verze pro zrcadlovky Canon a Nikon budou v prodeji od 16. února 2015, verze pro Sony se objeví někdy později.

Zdroj: www.tamron.eu


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.