Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Tip Digimanie: 2. světová válka očima Českého rozhlasu

7.11.2008, Petr Stránský, aktualita
Druhá světová válka přinesla nejen zmatek, bolest a utrpení do života všech lidí, kteří ji nějakým způsobem prožili. Navzdory tomu je pro většinu dnešních obyvatel toto období také velmi zajímavé. Hrdinství našich předků by totiž nemělo být nikdy zapomenuto!
Druhá světová válka vypukla v Evropě 1. září roku 1939, kdy nacistické Německo v čele s Hitlerem napadlo sousední Polsko. Nedlouho poté se do vzniklého konfliktu, který doprovázely také hrozivé zločiny proti lidskosti nebo nelidské zacházení s vojenskými zajatci, zapojila také Francie, Velká Británie či státy Commonwealthu. Nejhorší noční můrou této doby se stal také tzv. Holocaust, v jehož důsledku přišlo o život téměř šest miliónů evropských židů.

Zní to strašně, bohužel je tento fakt až přespříliš pravdivý. Mohlo to však celé dopadnout ještě mnohem hůře, kdyby někteří z našich předků v sobě nenašli odvahu jít do boje proti tomuto bezpráví. Znali dobře všechna rizika, ale přesto se nezalekli a bojovali, například z kokpitu stíhacího letounu. Takový byl například chrlický rodák Leopold Šrom.

Ten už po březnové okupaci tajně přešel do Polska, odkud dále pokračoval s dalšími spolubojovníky přes Dánsko až do Francie, kde mimo jiné absolvoval školení na tehdy Francií používaná letadla. Po porážce Francie pak pokračoval do další země, která stále ještě odolávala - Anglie. Tady nastoupil jako četař (sergeant) a od roku 1940 zde sloužil u 245. stíhací perutě.

Po prvním vzdušném vítězství se mu dočkalo velké radosti, byl totiž převelen k 310. československé stíhací peruti, tedy ke svým krajanům. Byl také u formování československé letecké jednotky v Sovětském svazu. Odtud byl později vyslán na pomoc slovenskému povstaleckému letectvu. Nyní již podporučík Šrom se zde stal dokonce nejúspěšnějším stíhačem celého letectva.

Během celé války si připsal mnoho sestřelení nepřátelských letadel, díky čemuž získal i množství válečných vyznamenání. Byl tak například čtyřnásobným držitelem Československého válečného kříže nebo medaile Za chrabnost, kterou získal celkem třikrát. To byl opravdový hrdina, na nějž se nezapomíná, což samozřejmě vědí i v jeho rodných Chrlicích (městská část Brna), kde jej uctili mimo jiné nádherným pomníkem.

Tolik krátký úvod k dnešnímu webovému tipu, který vám dnes opět na stránkách našeho magazínu přinášíme, a který najdete na stránkách Českého rozhlasu. Jeho prostřednictvím totiž budete moci opět prožívat osvobozování ČSR, dozvědět se, jak vlastně probíhala Bitva o Británii, ale také poznat další naše válečné hrdiny.

V tomto případě jsou pro vás přichystány i další třešničky v podobě namluvených životopisů nebo kratičkých vzpomínek na tyto jednotlivé velké osobnosti. Většina článků je dále doprovázena velmi výmluvnou fotogalerií s fotkami, které jsou opravdu unikátní, a jen tak na ně rozhodně nenatrefíte.

Pro ilustraci pár fotografií z odkazovaného webu, které by vás mohly navnadit:













Zdroj: http://www.rozhlas.cz/wwii)

Máte vlastní tip na tématicky něčím zajímavý web, o který byste se rádi podělili i s ostatními? Pokud ano, informujte nás o něm pomocí boxíku „Informativní sdělení redakci“ v dolní části pravého sloupce.