www.digimanie.cz
>
>
>

Tip Digimanie: 2. světová válka očima Českého rozhlasu

Tip Digimanie: 2. světová válka očima Českého rozhlasu
, , aktualita
Druhá světová válka přinesla nejen zmatek, bolest a utrpení do života všech lidí, kteří ji nějakým způsobem prožili. Navzdory tomu je pro většinu dnešních obyvatel toto období také velmi zajímavé. Hrdinství našich předků by totiž nemělo být nikdy zapomenuto!
K oblíbeným
reklama
Druhá světová válka vypukla v Evropě 1. září roku 1939, kdy nacistické Německo v čele s Hitlerem napadlo sousední Polsko. Nedlouho poté se do vzniklého konfliktu, který doprovázely také hrozivé zločiny proti lidskosti nebo nelidské zacházení s vojenskými zajatci, zapojila také Francie, Velká Británie či státy Commonwealthu. Nejhorší noční můrou této doby se stal také tzv. Holocaust, v jehož důsledku přišlo o život téměř šest miliónů evropských židů.

Zní to strašně, bohužel je tento fakt až přespříliš pravdivý. Mohlo to však celé dopadnout ještě mnohem hůře, kdyby někteří z našich předků v sobě nenašli odvahu jít do boje proti tomuto bezpráví. Znali dobře všechna rizika, ale přesto se nezalekli a bojovali, například z kokpitu stíhacího letounu. Takový byl například chrlický rodák Leopold Šrom.

Ten už po březnové okupaci tajně přešel do Polska, odkud dále pokračoval s dalšími spolubojovníky přes Dánsko až do Francie, kde mimo jiné absolvoval školení na tehdy Francií používaná letadla. Po porážce Francie pak pokračoval do další země, která stále ještě odolávala - Anglie. Tady nastoupil jako četař (sergeant) a od roku 1940 zde sloužil u 245. stíhací perutě.

Po prvním vzdušném vítězství se mu dočkalo velké radosti, byl totiž převelen k 310. československé stíhací peruti, tedy ke svým krajanům. Byl také u formování československé letecké jednotky v Sovětském svazu. Odtud byl později vyslán na pomoc slovenskému povstaleckému letectvu. Nyní již podporučík Šrom se zde stal dokonce nejúspěšnějším stíhačem celého letectva.

Během celé války si připsal mnoho sestřelení nepřátelských letadel, díky čemuž získal i množství válečných vyznamenání. Byl tak například čtyřnásobným držitelem Československého válečného kříže nebo medaile Za chrabnost, kterou získal celkem třikrát. To byl opravdový hrdina, na nějž se nezapomíná, což samozřejmě vědí i v jeho rodných Chrlicích (městská část Brna), kde jej uctili mimo jiné nádherným pomníkem.

Tolik krátký úvod k dnešnímu webovému tipu, který vám dnes opět na stránkách našeho magazínu přinášíme, a který najdete na stránkách Českého rozhlasu. Jeho prostřednictvím totiž budete moci opět prožívat osvobozování ČSR, dozvědět se, jak vlastně probíhala Bitva o Británii, ale také poznat další naše válečné hrdiny.

V tomto případě jsou pro vás přichystány i další třešničky v podobě namluvených životopisů nebo kratičkých vzpomínek na tyto jednotlivé velké osobnosti. Většina článků je dále doprovázena velmi výmluvnou fotogalerií s fotkami, které jsou opravdu unikátní, a jen tak na ně rozhodně nenatrefíte.

Pro ilustraci pár fotografií z odkazovaného webu, které by vás mohly navnadit:

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/wwii)

Máte vlastní tip na tématicky něčím zajímavý web, o který byste se rádi podělili i s ostatními? Pokud ano, informujte nás o něm pomocí boxíku „Informativní sdělení redakci“ v dolní části pravého sloupce.
reklama
Nejnovější články
7Artisans uvedl objektiv 25mm f/0.95 pro APS-C a MFT 7Artisans uvedl objektiv 25mm f/0.95 pro APS-C a MFT
Dalším novým objektivem v nabídce společnosti 7Artisans je extrémně světelný model 25mm f/0.95. Ten je určen pro fotoaparáty se snímačem Micro Four Thirds nebo APS-C. Dovoluje tak dosažení velmi malé hloubky ostrosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
O novinky Canonu je zájem: přidány na seznam nedostatkového zboží O novinky Canonu je zájem: přidány na seznam nedostatkového zboží
Canon před několika dny představil nový fotoaparát EOS R3 a také dva objektivy, kompaktní 16m F2.8 a telezoom 100-400mm. O novinky je velký zájem, výroba bude mít podle všeho problém, a prodlužují tak seznam nedostatkového zboží.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Podmořské video ukazuje pestrý noční život ve Středozemním moři Podmořské video ukazuje pestrý noční život ve Středozemním moři
Středozemní moře ukrývá nádherný a pestrý život, to ostatně dokazují i záběry fotografa jménem Alexander Semenov, který zveřejnil zajímavé snímky a videa pořízené hluboko pod mořskou hladinou u břehů Itálie.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Série fotografií z dronu zachycuje módu 40. let a osamělost kvůli pandemii Série fotografií z dronu zachycuje módu 40. let a osamělost kvůli pandemii
Fotografie z dronu nabídnou netradiční úhel záběru, který se ale nemusí využívat jen při snímcích přírody. Brad Walls se pustil do uměleckého projektu, v němž na snímcích kombinuje módu 40. let a také pocity z pandemie.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
GoPro Hero10 Black umí 5.3K video při 60 fps GoPro Hero10 Black umí 5.3K video při 60 fps
GoPro uvádí novou generaci svých odolných outdoorových kamer Hero10 Black. Nový procesor GP2 slibuje vyšší výkony a posouvá schopnosti videa zase o něco dále. Těšit se můžeme na 4K při 120 fps nebo 5.3K při 60 fps.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala