Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Tokina uvedla světelný objektiv Opera 50mm F1.4 FF

24.9.2018, Milan Šurkala, aktualita
Po půl roce od oznámení vývoje nového objektivu Tokina Opera 50mm F1.4 FF se objevuje jeho finální verze. Ta bude mít i ultrazvukový zaostřovací motorek, takže nebudete muset ostřit výhradně ručně.
Na začátku března oznámila společnost Tokina vývoj nového pevného světelného objektivu Opera 50mm F1.4 FF. Nyní se objevuje jeho finální varianta. Novinka je určena pro digitální zrcadlovky Canon a Nikon včetně full frame modelů. Při 50mm reálné ohniskové vzdálenosti tak dává úhel záběru 47°24'. Jde o velmi světelný objektiv, který se může chlubit hodnotou F1,4. Irisová clona zde má 9 lamel a podporuje maximálně přiclonění na F16.
 
Tokina Opera 50mm F1.4 FF
 
Optická konstrukce obsahuje 15 optických členů v 9 skupinách, je zde 3členná soustava z lisovaného SD skla a zaostřovací skupina obsahuje také jeden asférický člen. Pro ostření byl použit tichý a rychlý ultrazvukový motorek, takže nemusíte ostřit vždy ručně. Minimální zaostřovací vzdálenost novinky činí 40 centimetrů.
 
Tokina Opera 50mm F1.4 FF konstrukce
 
Objektiv má rozměry 80 mm v průměru a na délku dokonce až 107,5 milimetrů. Rozhodně tak nejde o malý objektiv, což podporuje i jeho hodně vysoká hmotnost 950 gramů. S objektivem lze používat filtry o 72mm průměru. Tokina použila povrchové vrstvy ELR (Extremely Low Reflection) pro snížení tendence ke vzniku odlesků a světelných závojů.
 
Tokina Opera 50mm F1.4 FF MTF
 
Potěší také odolnost vůči prachu a nepříznivému počasí. Objektiv je dodáván i se sluneční clonou BH-726, která má otvor umožňující rotovat polarizačním členem i při nasazené cloně. Novinka bude dostupná od listopadu za cenu $949.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.