reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Trojice nových Nokií – Vybere si takřka každý

, , aktualita
Trojice nových Nokií – Vybere si takřka každý
Finská Nokia sice nepatří mezi společnosti produkující nové telefony jako na běžícím páse, pokud však nový mobil uvede, většinou to stojí za to. Tři nové stroje se pokusí zaujmout klávesnicí, velkým displejem v případě Nokie C6 i podporou sociálních sítí.
Trojice nových Nokií – Vybere si takřka každý

Nokia C3


První ze tří nových Nokií, které si detailně představíme v dnešním článku, je QWERTY klávesnicí vybavený model C3. Přestože by leckdo mohl díky orientaci displeje na šířku a přítomnosti malé čtyřřadé QWERTY klávesnice soudit, že se jedná o smartphone, není tomu tak, místo Symbianu S60 na nás čeká „jen“ Series 40. Použitý displej je relativně malý, jeho úhlopříčka činí 2,4", rozlišení je obvyklých 320 x 240 obrazových bodů, LCD je schopno zobrazit 262 000 barev.

Z datových technologií stojí za zmínku nejen GPRS a o chlup rychlejší EDGE, ale také Wi-Fi, v telefonu najdeme rovněž Bluetooth 2.1. Zařazení do segmentu levnějších přístrojů indikuje rozlišení fotoaparátu, Nokia totiž použila pouze 2 Mpix snímač se čtyřnásobným digitálním přiblížením. K zábavě však neslouží pouze fotoaparát, můžeme použít také multimediální přehrávač a stereofonní FM rádio, vhod přijde slot na microSD karty a 2 GB médium, které je součástí standardního balení. Milovníky poslechu kvalitní hudby potěší standardní 3,5 mm jack, redukce není třeba.
Nokia sáhla po velmi populárním a na přenesená data nenáročném webovém prohlížeči Opera Mini, takže lze bez větších problémů prohlížet i náročnější stránky, stahovat soubory, otevřít více oken a mnoho dalšího. Díky aplikaci Ovi Mail je možno přistupovat k elektronické poště u Yahoo, Gmailu a mnoha dalších poskytovatelů. Podle dostupných informací se telefon bude prodávat v pěti barevných provedeních a na pultech obchodů se objeví během třetího čtvrtletí letošního roku.


Nokia C6


Opravdovým smartphonem v trojici novinek je Nokia C6. Přístroje je založen na operačním systému Symbian S60 5. edice. Při pohledu do specifikace zaujme mj. velký dotekový 3,2" displej, jehož rozlišení činí vzhledem k úhlopříčce velmi příjemných 640 x 360 bodů. Nejen při psaní textových zpráv, ale i při komunikaci s přáteli na Facebooku či jiné sociální sítí by mohla přijít vhod výsuvná QWERTY klávesnice, která snad bude dostatečně kvalitní pro rychlé a také pohodlné psaní.

Zvýšení rozlišení snímače fotoaparátu ve srovnání s modelem Nokia C3 je znatelné, Nokia C6 dostala do vínku 5 Mpix fotoaparát s automatickým zaostřováním. Nejen pořízené snímky, ale i hudbu a další multimediální soubory je možno ukládat do 200 MB interní paměti, kterou můžeme v případě potřeby rozšířit až na 16 GB. Potěšující je, že 2 GB kartu najdeme v balení spolu s dalším příslušenstvím. Pokud by někomu dodávaný hudební přehrávač nevyhovoval, není problém stáhnout a nainstalovat jiný, pro operační systém Symbian jich existuje několik.
Z dalších parametrů bychom neměli opomenout Wi-Fi a hlavně podporu pro 3G sítě, takže se k síti Internet můžeme připojit i rychlejší cestou, než kterou nabízí starší GPRS a EDGE. Nechybí ani A-GPS přijímač a mapová aplikace Ovi Maps, která je zdarma a nabízí podklady pro více než 170 zemí světa. Kapacita dodávaného akumulátoru činí 1200 mAh, což je na první pohled relativně málo, třeba nás však finský výrobce překvapí a Nokii C6 s jejím velkým displejem nebude třeba nabíjet několikrát denně.


Nokia E5


V abecedním řazení je Nokia E5 na posledním místě mezi novinkami, ve skutečnosti má však mnoho co nabídnout. Jedná se o smartphone bez vysouvacích části, s 2,4" displejem s rozlišením 240 x 320 pixelů (QVGA) a QWERTY klávesnicí, kterou finská Nokia používá u mnoha smartphonů bez dotekového displeje (např. u populárního modelu Nokia E71). Rovněž další parametry dávají tušit, že nejde o zástupce low-endových přístrojů. Potěšit by mohl 5 Mpix fotoaparát a hlavně blesk v podobě LED diody, která bohužel stále není obvyklou součástí fotomobilů.
Interní paměť v Nokii E5 je v porovnání s ostatními novinkami největší, 250 MB však nemusí každému stačit, proto na těle přístroje najdeme také slot na paměťové karty standardu microSD. Těší nás, že uživatel není omezen na 16 GB média a může sáhnout po 32 GB kartě.

Ve zbývajících parametrech je Nokia z velké části shodná s předchozími modely. nechybí A-GPS, bezdrátová technologie Wi-Fi, 3,5 mm audio výstup ani Bluetooth. Navigaci umožňuje software OVI Maps, v paměti smartphonu však najdeme také komunikační program OVI Chat a OVI Share umožňující sdílení fotografií a videí pořízených mobilním telefonem. Smartphone by se na pultech evropských obchodů měl objevit ve třetím kvartálu, cena by se měla pohybovat kolem 5 400 Kč.

Zdroj: Nokia
reklama