www.digimanie.cz
>
>
>
>

Trojnásobná povánoční nadílka od Canonu

Trojnásobná povánoční nadílka od Canonu
, , aktualita
Překvapivě ještě před veletrhem PMA Canon uvádí na trh tři nové PowerShoty: A450, A460 a A550. První dva zmíněné tvoří nejnižší třídu digitálů od Canonu, A550 již lze zařadit na vyšší stupínek v hierarchii kompaktů.
K oblíbeným
reklama

Canon Powershot A450 a A460


Canon připravil upgrade své nejnižší třídy digitálů v podobě novinek A450 a A460. Jde o typické zástupce fotoaparátů pro začátečníky s automatickým nastavením prakticky všech parametrů vybavené objektivem se základním zoomem i světelností. Oba modely však vstupují na trh s cenou pod 4000,-. Pojďme se tedy podívat, co tyhle digitály za lidovou cenu nabízí.
Oba fotoaparáty mají podlouhlé plastové tělo, na kterém sice nic nevrže ani neskřípe, ale k bytelnosti kovových těl má velice daleko. Kovem opláštěná je jen přední barevná část. Na výběr máte ze čtyř barev: světle béžová, šedá, modrá a červená. Ovládací prvky jsou rozmístěny logicky a přehledně na zadní straně: kruhový volič režimů expozice, videa a přehrávání; křížový volič (ovládá zoom, macro a blesk) a samostatnými tlačítky pro vypnutí/zapnutí LCD displeje, menu, přímý tisk a potvrzovací tlačítko SET s dalšími funkcemi.Milým překvapením je optický hledáček, který sice svými kvalitami příliš nenadchne, ale při ostrém slunci může být velmi užitečný. Na horní straně přístroje naleznete spoušť, vypínač on/off a mikrofon. Ten slouží ale jen ke zvukovým poznámkám, ozvučené video nezvládne. Na pravé straně se nachází TV výstup, na levé pak konektor USB 2.0 a slot pro paměťové karty s dvěma AA bateriemi.
Výbavou tyto digitály příliš neoslní (základní specifikace viz tabulka) a inovací oproti rok starým předchůdcům také není mnoho. Nicméně za cenu pod čtyři tisíce nabízí slušné rozlišení 5 Mpix. na 1/3“ velkém CCD senzoru, snadné ovládání a dostatek scénických režimů. Z pokročilých funkcí si pak lze zvolit manuální režim, snímání v černobílém režimu, softwarové filtry a použití blesku s dlouhými časy závěrky. Naopak nemile mne překvapil LCD monitor, který sice oproti svému předchůdci vyrostl, avšak pouze na 2“ a rozlišení 86tis. pixelů, což je dnes hodnota podprůměrná. Oko fotoaparátu, objektiv, je prakticky jediným rozdílem obou levných modelů: A450 nabízí 3,2násobný zoom a A460 čtyřnásobný. Delšímu ohnisku bohužel odpovídá i mírně horší světelnost na dlouhém konci objektivu. Vůbec světelnost je kamenem úrazu prakticky všech digitálů nejnižší třídy a nové Canony nejsou výjimkou. Nevyhnete se proto nadměrnému používání blesku nebo stativu za zhoršených světelných podmínek.


Canon PowerShot A460

Powershot A450 Powershot A460
Senzor1/3" CCD
Ikona Odkaz na databázi5.0 megapixelů
Video640 x 480, 10 snímků/sek. (režim Large)
Ikona Odkaz na databázimax. velikost 1GB nebo 1 hod.
FormátyJPEG (Exif 2.2), AVI, WAVE (zvuk)
Lens5.4-17.3 mm (38-122 35EQ)
3.2x optický zoom
• 5.4-21.6 mm (38-152 35EQ)
• 4.0x optický zoom
Ikona Odkaz na databázisvětelnost F 2.8-5.1• světelnost F 2.8-5.8
Digitalní zoom4x
Režimy AF5-bodový
Ikona Odkaz na databázi1-bodový centrální
Zaostřitelná vzdálenostod 1cm (super macro režim)
ISO 80, 100, 200, 400, auto
Korekce expozice+/- 2EV s krokem po 1/3 EV
Rychlost závěrky15 - 1/2000 sek.
Režimy expoziceAuto, Manual, Super macro, Movie
Ikona Odkaz na databázi8 scénických režimů (portrét, ohňostroj, …)
Vyvážení bíléAuto, uživatelské nastavení, předdefinované: denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka
Sériové snímání1.5 snímku/sek. do zaplnění karty
BleskAuto, zap./vyp., pomalá závěrka, korekce červených očí
Ikona Odkaz na databáziDosah 47cm-3.0m (2.0m teleobjektiv)
LCD monitor2.0" LCD, rozlišení 86tis. Pixelů
Ostatní funkcesamospoušť, hledáček, možnost přímého tisku, režim "mé barvy", černo/bílý režim,
Ikona Odkaz na databázisoftwarový filtr sepia a vivid (živé barvy)
Paměťová kartaSD/SDHC/MMC
Napájení2 x AA baterie
Váha165g
Rozměry106 x 51.8 x 40.2 mm


Canon PowerShot A550


Fotoaparáty A5xx řady byly vždy oblíbené pro svoji nízkou cenu a širokou výbavu. Především pokročilejší fotografové ocenili kompletní sérii kreativních režimů P, Av, Tv, M. Novinka A550 je však chudší o poloautomatické režimy: předvolba času (Tv) a předvolba clony (Av), naštěstí však zůstal zachován alespoň manuální režim (M). Ostatní inovace již tak výrazně do koncepce fotoaparátu nezasáhly. Především se jedná o zvýšení rozlišení snímače na 7,1 Mpix a větší LCD monitor.
Tělo digitálu, včetně tubusu objektivu, je plastové bez výrazných vůlí. Pravé straně dominuje mohutný grip, který v sobě ukrývá dvě AA tužkové baterie. Horní straně vévodí kruhový volič režimů expozice a natáčení videa. V jeho těsné blízkosti, v dosahu ukazováčku, se nachází stříbrné tlačítko spouště se zoomovacím prstencem a vypínač on/off. Ovladače na zadní straně tvoří čtyři tlačítka: Menu, vypínač dipleje, přímý tisk a přehrávání videa a fotek. Klasický čtyřsměrný volič s potvrzovacím tlačítkem uprostřed řídí kromě pohybu v menu i macro režim, blesk, sériové snímání, samospoušť, nastavení ISO a v režimu prohlížení fotek také jejich otáčení a mazání. Hledáček je malý, a proto vysokým nárokům neobstojí. Jeho používání však šetří baterii a na přímém slunci přijde také vhod. Na pravé straně je umístěn slot pro paměťovou kartu, na levé straně konektory USB 2.0 a TV výstup a na spodu slot pro baterie a plastový stativový šroub.
Oproti svému předchůdci A530 je PowerShot A550 lehčí o 10 gramů a několik funkcí. Mnoho příznivců jistě zamrzí absence poloautomatických režimů a zpomalení rychlosti sériového snímání z 2,1 snímku/sec. na 1,4 snímku. To může být způsobeno vyšším rozlišením snímače a tedy vyššími nároky na zpracování fotografie. Kromě výrazného navýšení počtu megapixelů se nepatrného zlepšení dočkal i LCD monitor v podobě úhlopříčky 2“ a rozlišení 86tis. pixelů. Je sice pravda, že na zadní straně přístroje zabírá místo displeji hledáček, nicméně to neomlouvá jeho nízké rozlišení. Blesk má oproti levnějším A450/A460 delší dosah. Není tomu kvůli vyššímu výkonu blesku, ale kvůli lepší světelnosti objektivu. Kvůli výraznému rozdílu ve dosahu blesku na krátkém a dlouhém ohnisku nelze než doporučit fotografování s bleskem na širokoúhlé ohnisko objektivu. Více světla rovněž pomůže senzoru autofocusu správně zaostřit.Canon PowerShot A550

PowerShot A550
Senzor1/2.5" CCD
Ikona Odkaz na databázi7.1 megapixelů
Video (ozvučené)640x480, 30/15 snímků/sek. (režim Large)
FormátyJPEG (Exif 2.2), AVI, WAVE (zvuk)
Objektiv5.8-23.2mm (35-140 35EQ) 4.0x optický zoom
Ikona Odkaz na databázisvětelnost F2.6-5.5
Digitalní zoom4x
Režimy AF9-bodový AiAF
Ikona Odkaz na databázi1-bodový centrální
Zaostřetelná vzdálenostod 5cm
Režimy měření expoziceMultisegmentové
Ikona Odkaz na databáziCentrálně vyvážené
Ikona Odkaz na databáziBodové (na střed)
ISOISO 80, 100, 200, 400, 800, Auto, High-ISO Auto
Korekce expozice+/- 2EV s krokem po 1/3 EV
Rychlost závěrky15-1/2000 sec.
Režimy expoziceAuto + 10 scénických režimů
Ikona Odkaz na databáziManual
Vyvážení bíléAuto, uživatelské nastavení, předdefinované: denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka
Sériové snímání1.4 snímku/sek. do zaplnění karty
Parametry obrazuVivid (živé barvy)
Ikona Odkaz na databáziNeutral (reálné barvy)
Ikona Odkaz na databáziSepia
Ikona Odkaz na databáziBlack & White (č/b režim)
Ikona Odkaz na databáziCustom Colour (uživatelské nastavení saturace)
BleskAuto, zap./vyp., pomalá závěrka, korekce červených očí, zámek expozice blesku
Ikona Odkaz na databázi45cm-3.5m (2.2m teleobjektiv)
LCD monitor2.0" LCD, rozlišení 86tis. Pixelů
Ostatní funkcesamospoušť, hledáček, možnost přímého tisku, režim "mé barvy", černo/bílý režim, filtr sepia a vivid (zvýrazněné barvy)
Paměťová kartaSD/SDHC/MMC
Napájení2 x AA baterie
Váha160g
Rozměry91.2 x 64.0 x 43.1mm

„Osekání“ A550 o pokročilé funkce (viz tabulka se základních specifikací) může být paradoxně rozumným marketingovým tahem. Pokud totiž potřebujete fotoaparát „v plné polní“, vyberete si A630/A640, ovšem pokud dáváte přednost levnějším digitálům, sáhnete po A450/A460 (viz výše). Digitál A550 pak tvoří rozumný kompromis mezi oběma třídami a nabízí fotografům digitál s kombinaci rozlišení 7,1 Mpix., důležitých funkcí a výborné ergonomie. Pokud se bude prodávat za cenu kolem 4500,-, mohl by se i přes své drobné nedostatky stát velmi oblíbeným.
Nejnovější články
Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zplošťelých hlav v rozích Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zplošťelých hlav v rozích
Širokoúhlé objektivy nepříjemně zplošťují hlavy v rozích obrazu. Stávající metody pro korekci sice vylepšují vzhled lidských tváří, ale vnáší zase jiné artefakty. Nová metoda společnosti Google a vědců z MIT má toto vyřešit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony
Společnost Sony je největším výrobcem obrazových snímačů a jeden z největších investorů této společnosti by uvítal, kdyby se divize čipů od Sony úplně oddělila. To však nemusí být úplně dobrý nápad.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem
Adobe Research a UC Berkeley společně vyvíjí systém umělé inteligence, jehož úkolem je rozpoznávat modifikace portrétů provedené Photoshopem a najít tak falešné portréty. Dokonce je má umět i vrátit zpátky.
15.6.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí
Německý fotograf pracuje na nové sérii, která má za úkol na jednotlivých fotografiích zobrazovat hranici mezi dětstvím a dospělostí. Chce tím poukázat na to, co se stane s dětskými sny, až člověk vyroste. 
13.6.2019, aktualita, Kateřina Hoferková
Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS
Druhou novinkou společnosti Sony v teleobjektivech je nový model FE 600mm F4 GM OSS (SEL600F40GM). Přináší překvapivou světelnost F4 při 600mm ohniskové vzdálenosti, což dává tušit, že půjde o obrovský a těžký objektiv.
12.6.2019, aktualita, Milan Šurkala27 komentářů