www.digimanie.cz
>
>
>
>

Trojnásobná povánoční nadílka od Canonu

Trojnásobná povánoční nadílka od Canonu
, , aktualita
Překvapivě ještě před veletrhem PMA Canon uvádí na trh tři nové PowerShoty: A450, A460 a A550. První dva zmíněné tvoří nejnižší třídu digitálů od Canonu, A550 již lze zařadit na vyšší stupínek v hierarchii kompaktů.
K oblíbeným
reklama

Canon Powershot A450 a A460


Canon připravil upgrade své nejnižší třídy digitálů v podobě novinek A450 a A460. Jde o typické zástupce fotoaparátů pro začátečníky s automatickým nastavením prakticky všech parametrů vybavené objektivem se základním zoomem i světelností. Oba modely však vstupují na trh s cenou pod 4000,-. Pojďme se tedy podívat, co tyhle digitály za lidovou cenu nabízí.
Oba fotoaparáty mají podlouhlé plastové tělo, na kterém sice nic nevrže ani neskřípe, ale k bytelnosti kovových těl má velice daleko. Kovem opláštěná je jen přední barevná část. Na výběr máte ze čtyř barev: světle béžová, šedá, modrá a červená. Ovládací prvky jsou rozmístěny logicky a přehledně na zadní straně: kruhový volič režimů expozice, videa a přehrávání; křížový volič (ovládá zoom, macro a blesk) a samostatnými tlačítky pro vypnutí/zapnutí LCD displeje, menu, přímý tisk a potvrzovací tlačítko SET s dalšími funkcemi.Milým překvapením je optický hledáček, který sice svými kvalitami příliš nenadchne, ale při ostrém slunci může být velmi užitečný. Na horní straně přístroje naleznete spoušť, vypínač on/off a mikrofon. Ten slouží ale jen ke zvukovým poznámkám, ozvučené video nezvládne. Na pravé straně se nachází TV výstup, na levé pak konektor USB 2.0 a slot pro paměťové karty s dvěma AA bateriemi.
Výbavou tyto digitály příliš neoslní (základní specifikace viz tabulka) a inovací oproti rok starým předchůdcům také není mnoho. Nicméně za cenu pod čtyři tisíce nabízí slušné rozlišení 5 Mpix. na 1/3“ velkém CCD senzoru, snadné ovládání a dostatek scénických režimů. Z pokročilých funkcí si pak lze zvolit manuální režim, snímání v černobílém režimu, softwarové filtry a použití blesku s dlouhými časy závěrky. Naopak nemile mne překvapil LCD monitor, který sice oproti svému předchůdci vyrostl, avšak pouze na 2“ a rozlišení 86tis. pixelů, což je dnes hodnota podprůměrná. Oko fotoaparátu, objektiv, je prakticky jediným rozdílem obou levných modelů: A450 nabízí 3,2násobný zoom a A460 čtyřnásobný. Delšímu ohnisku bohužel odpovídá i mírně horší světelnost na dlouhém konci objektivu. Vůbec světelnost je kamenem úrazu prakticky všech digitálů nejnižší třídy a nové Canony nejsou výjimkou. Nevyhnete se proto nadměrnému používání blesku nebo stativu za zhoršených světelných podmínek.


Canon PowerShot A460

Powershot A450 Powershot A460
Senzor1/3" CCD
Ikona Odkaz na databázi5.0 megapixelů
Video640 x 480, 10 snímků/sek. (režim Large)
Ikona Odkaz na databázimax. velikost 1GB nebo 1 hod.
FormátyJPEG (Exif 2.2), AVI, WAVE (zvuk)
Lens5.4-17.3 mm (38-122 35EQ)
3.2x optický zoom
• 5.4-21.6 mm (38-152 35EQ)
• 4.0x optický zoom
Ikona Odkaz na databázisvětelnost F 2.8-5.1• světelnost F 2.8-5.8
Digitalní zoom4x
Režimy AF5-bodový
Ikona Odkaz na databázi1-bodový centrální
Zaostřitelná vzdálenostod 1cm (super macro režim)
ISO 80, 100, 200, 400, auto
Korekce expozice+/- 2EV s krokem po 1/3 EV
Rychlost závěrky15 - 1/2000 sek.
Režimy expoziceAuto, Manual, Super macro, Movie
Ikona Odkaz na databázi8 scénických režimů (portrét, ohňostroj, …)
Vyvážení bíléAuto, uživatelské nastavení, předdefinované: denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka
Sériové snímání1.5 snímku/sek. do zaplnění karty
BleskAuto, zap./vyp., pomalá závěrka, korekce červených očí
Ikona Odkaz na databáziDosah 47cm-3.0m (2.0m teleobjektiv)
LCD monitor2.0" LCD, rozlišení 86tis. Pixelů
Ostatní funkcesamospoušť, hledáček, možnost přímého tisku, režim "mé barvy", černo/bílý režim,
Ikona Odkaz na databázisoftwarový filtr sepia a vivid (živé barvy)
Paměťová kartaSD/SDHC/MMC
Napájení2 x AA baterie
Váha165g
Rozměry106 x 51.8 x 40.2 mm


Canon PowerShot A550


Fotoaparáty A5xx řady byly vždy oblíbené pro svoji nízkou cenu a širokou výbavu. Především pokročilejší fotografové ocenili kompletní sérii kreativních režimů P, Av, Tv, M. Novinka A550 je však chudší o poloautomatické režimy: předvolba času (Tv) a předvolba clony (Av), naštěstí však zůstal zachován alespoň manuální režim (M). Ostatní inovace již tak výrazně do koncepce fotoaparátu nezasáhly. Především se jedná o zvýšení rozlišení snímače na 7,1 Mpix a větší LCD monitor.
Tělo digitálu, včetně tubusu objektivu, je plastové bez výrazných vůlí. Pravé straně dominuje mohutný grip, který v sobě ukrývá dvě AA tužkové baterie. Horní straně vévodí kruhový volič režimů expozice a natáčení videa. V jeho těsné blízkosti, v dosahu ukazováčku, se nachází stříbrné tlačítko spouště se zoomovacím prstencem a vypínač on/off. Ovladače na zadní straně tvoří čtyři tlačítka: Menu, vypínač dipleje, přímý tisk a přehrávání videa a fotek. Klasický čtyřsměrný volič s potvrzovacím tlačítkem uprostřed řídí kromě pohybu v menu i macro režim, blesk, sériové snímání, samospoušť, nastavení ISO a v režimu prohlížení fotek také jejich otáčení a mazání. Hledáček je malý, a proto vysokým nárokům neobstojí. Jeho používání však šetří baterii a na přímém slunci přijde také vhod. Na pravé straně je umístěn slot pro paměťovou kartu, na levé straně konektory USB 2.0 a TV výstup a na spodu slot pro baterie a plastový stativový šroub.
Oproti svému předchůdci A530 je PowerShot A550 lehčí o 10 gramů a několik funkcí. Mnoho příznivců jistě zamrzí absence poloautomatických režimů a zpomalení rychlosti sériového snímání z 2,1 snímku/sec. na 1,4 snímku. To může být způsobeno vyšším rozlišením snímače a tedy vyššími nároky na zpracování fotografie. Kromě výrazného navýšení počtu megapixelů se nepatrného zlepšení dočkal i LCD monitor v podobě úhlopříčky 2“ a rozlišení 86tis. pixelů. Je sice pravda, že na zadní straně přístroje zabírá místo displeji hledáček, nicméně to neomlouvá jeho nízké rozlišení. Blesk má oproti levnějším A450/A460 delší dosah. Není tomu kvůli vyššímu výkonu blesku, ale kvůli lepší světelnosti objektivu. Kvůli výraznému rozdílu ve dosahu blesku na krátkém a dlouhém ohnisku nelze než doporučit fotografování s bleskem na širokoúhlé ohnisko objektivu. Více světla rovněž pomůže senzoru autofocusu správně zaostřit.Canon PowerShot A550

PowerShot A550
Senzor1/2.5" CCD
Ikona Odkaz na databázi7.1 megapixelů
Video (ozvučené)640x480, 30/15 snímků/sek. (režim Large)
FormátyJPEG (Exif 2.2), AVI, WAVE (zvuk)
Objektiv5.8-23.2mm (35-140 35EQ) 4.0x optický zoom
Ikona Odkaz na databázisvětelnost F2.6-5.5
Digitalní zoom4x
Režimy AF9-bodový AiAF
Ikona Odkaz na databázi1-bodový centrální
Zaostřetelná vzdálenostod 5cm
Režimy měření expoziceMultisegmentové
Ikona Odkaz na databáziCentrálně vyvážené
Ikona Odkaz na databáziBodové (na střed)
ISOISO 80, 100, 200, 400, 800, Auto, High-ISO Auto
Korekce expozice+/- 2EV s krokem po 1/3 EV
Rychlost závěrky15-1/2000 sec.
Režimy expoziceAuto + 10 scénických režimů
Ikona Odkaz na databáziManual
Vyvážení bíléAuto, uživatelské nastavení, předdefinované: denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka
Sériové snímání1.4 snímku/sek. do zaplnění karty
Parametry obrazuVivid (živé barvy)
Ikona Odkaz na databáziNeutral (reálné barvy)
Ikona Odkaz na databáziSepia
Ikona Odkaz na databáziBlack & White (č/b režim)
Ikona Odkaz na databáziCustom Colour (uživatelské nastavení saturace)
BleskAuto, zap./vyp., pomalá závěrka, korekce červených očí, zámek expozice blesku
Ikona Odkaz na databázi45cm-3.5m (2.2m teleobjektiv)
LCD monitor2.0" LCD, rozlišení 86tis. Pixelů
Ostatní funkcesamospoušť, hledáček, možnost přímého tisku, režim "mé barvy", černo/bílý režim, filtr sepia a vivid (zvýrazněné barvy)
Paměťová kartaSD/SDHC/MMC
Napájení2 x AA baterie
Váha160g
Rozměry91.2 x 64.0 x 43.1mm

„Osekání“ A550 o pokročilé funkce (viz tabulka se základních specifikací) může být paradoxně rozumným marketingovým tahem. Pokud totiž potřebujete fotoaparát „v plné polní“, vyberete si A630/A640, ovšem pokud dáváte přednost levnějším digitálům, sáhnete po A450/A460 (viz výše). Digitál A550 pak tvoří rozumný kompromis mezi oběma třídami a nabízí fotografům digitál s kombinaci rozlišení 7,1 Mpix., důležitých funkcí a výborné ergonomie. Pokud se bude prodávat za cenu kolem 4500,-, mohl by se i přes své drobné nedostatky stát velmi oblíbeným.
Nejnovější články
Jedna cena EISA 2019 pro Huawei, Panasonic a Skylum Jedna cena EISA 2019 pro Huawei, Panasonic a Skylum
Poslední tři společnosti, které ještě získaly ocenění v letošní anketě EISA Awards 2019, jsou Huawei, Panasonic a Skylum, všechny shodně po jednom. Dostalo se na smartphone, CSC fotoaparát a software.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canonu unikla videa o EOS 90D a EOS M6 Mark II Canonu unikla videa o EOS 90D a EOS M6 Mark II
Na internet unikla dvě prezentační videa společnosti Canon, která ukazují dva připravované fotoaparáty, zrcadlovku EOS 90D a CSC fotoaparát EOS M6 Mark II. Oba dva budou mít nový 32,5MPx APS-C snímač.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Širokoúhlý Viltrox 20mm f/1.8 nyní i pro Nikon Z Širokoúhlý Viltrox 20mm f/1.8 nyní i pro Nikon Z
Viltrox rozšiřuje počet podporovaných bajonetů svého nového manuálního širokoúhlého objektivu 20mm f/1.8 o další. Oznámil totiž, že tento model bude k dispozici i pro full frame fotoaparáty Nikon Z.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sigma a Tamron získávají 2 ceny EISA 2019 Sigma a Tamron získávají 2 ceny EISA 2019
K dalším společnostem, které v letošní anketě EISA Awards 2019 vyhrály nějaké to ocenění, patří Sigma a Tamron. Není překvapivé, že v tomto případě šlo vždy o objektivy. Pro tento rok to byly jenom ty zoomvací.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon
Po dvou oceněních EISA Awards 2019 získalo několik společností. Nyní se podíváme na dvě z nich, Fujifilm a Nikon. Zde byly oceněny především CSC fotoaparáty s různými velikostmi snímačů a jeden objektiv.
18.8.2019, aktualita, Milan Šurkala