Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ultrazoom Canon PowerShot G3 X s 1,0" čipem a 25× zoom objektivem

18.6.2015, Milan Šurkala, aktualita
Canon dnes přišel s novým 1,0" 20MPx ultrazoomem PowerShot G3 X. Novinka nabídne ve své třídě rekordní 25× optický zoom, podporu RAWu a potěší i zoomování pomocí prstence a odolnost vůči nepříznivému počasí a prachu.
Společnost Canon uvádí na trh nový profi ultrazoom Canon PowerShot G3 X, jehož vývoj byl oznámen v únoru tohoto roku. Měl by konkurovat 1" ultrazoomům jako jsou Panasonic Lumix FZ1000, Sony Cyber-shot RX10 a RX10 II. Proti konkurencí je větší přidanou hodnotou zejména větší zoom. Základem je zde 1,0" CMOS BSI snímač s rozlišením 20,9 megapixelů, z čehož se efektivně využívá 20,2 MPx. Data je možné ukládat jak ve formátu JPEG, tak i RAW (14bitově). Obraz zpracovává procesor DIGIC 6.


Canon PoweShot G3 X objektiv


Zatímco konkurence šla cestou menšího zoomu a pokud možno co nejlepší světelnosti, Canon už tradičně šel spíše marketingovou cestou co největšího zoomu za cenu horší světelnosti. I když odborněji zaměřená část veřejnosti z tohoto nebude příliš nadšená, na duhou stranu je nutno uznat, že člověk má nyní širší výběr a může se snáz rozhodnout dle svých preferencí. Je tu malý zoom F2,8 u Sony, střední zoom F2,8-4 u Panasonicu a velký zoom F2,8-5,6 u Canonu. Ano, světelnost F2,8 až F5,6 nezní tak dobře jako hodnoty u konkurence, ale vzhledem k zoomu se to dá chápat a na stejných ohniskových vzdálenostech patrně nebudou až tak dramatické rozdíly. Clona má 9 lamel.

Ohniskový rozsah 25× optického zoomu začíná na širokoúhlých 24 mm a končí na 600 mm. Zoom se dá ovládat pomocí prstence na objektivu. Objektiv se skládá z 18 optických členů ve 13 skupinách, najdete tu jeden oboustranný UA člen, dva jednostranné UA členy, jeden jednostranně asférický, 2 UD a 1 Hi-UD člen. Optická stabilizace s dynamickým režimem je 5osá a dle výrobce poskytuje 3,5EV účinek.


Canon PoweShot G3 X selfie


Ostřit je možné autofokusem i manuálně, je zde i focus peaking. Minimální ostřící vzdálenost činí 5 cm na nejširší a 85 cm na nejdelší ohniskové vzdálenosti. Nabídka expozičních režimů je standardní s automatikou, prioritou clony, času a plným manuálem. Citlivosti mohou být od ISO 125 do ISO 12800 po 1/3EV krocích (automatice lze nastavit horní hodnotu, kterou může nastavit). Expoziční časy začínají na hodnotě 1/2000 sekundy, což je na dnešní dobu překvapivě dlouhá základní hodnota (v tomto je konkurence lepší). Maximem je 30 sekund, máte zde i bulb režim. K dispozici je 3EV ND filtr, korekci expozice od -3 EV do +3 EV a nechybí ani expoziční bracketing s rozdílem expozic od 1/3 EV do 2 EV. Synchronizační čas blesku je 1/2000 sekundy.


Canon PoweShot G3 X horní strana


Sekvenční snímání nabídne rychlost 5,9 fps, při využití průběžného ostření klesne na 3,2 fps. Zatímco dnes už se v této kategorii nosí 4K videosekvence, Canon zůstal pouze u Full HD rozlišení 1920×1080 pixelů. To podporuje při 60p, 50p, 30p, 25p a 24p. Je zde i time-lapse video, nicméně překvapivě tu nenajdete zpomalené videosekvence. Videa jsou ukládána ve formátu MP4 s kodekem MPEG-4 AVC / H.264). Stereo zvuk můžete vylepšit externím mikrofonem.


Canon PoweShot G3 X výklopný LCD


Už tradičně tu najdete bezdrátové rozhraní Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g/n) a dynamické NFC. Propojením se smartphonem můžete využít i záznam GPS pozic (GPS modul ve fotoaparátu nenajdete), zálohování fotografií nebo smartphone použít k dálkovému ovládání fotoaparátu. Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC včetně těch s UHS-I rozhraním.


Canon PoweShot G3 X LCD


Fotoaparát je vybaven velkým 3,2" displejem s rekordně vysokým rozlišením 1,62 milionu bodů (patrně 900×600 RGB pixelů). Po dlouhých letech stagnace je tu fotoaparát, který přináší vyšší rozlišení displeje. Navíc je výklopný (vpřed až o 180° po selfie snímky) a dotykový. Bohužel Canon udělal ústupek v oblasti hledáčku, který zde vůbec není. V kategorii 1" ultrazoomů mi takový krok přijde být nepochopitelný, obzvlášť uvážíme-li, že fotoaparát nabídne 600mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost. Dá se sice dokoupit externí hledáček EVF-DC1 za cenu přes 6000 Kč, ale taková kombinace už není ani kompaktní ani levná.

G3X udělá radost odolností vůči nepříznivému počasí a prachu. K napájení slouží Li-Ion akumulátor NB-10L, který má vydržet na pořízení pouhých 300 snímků. Rozměry fotoaparátu jsou 123,3×76,5×105,3 mm a hmotnost činí relativně malých 733 gramů včetně baterie a karty. Vzhledem k poměrně velkému množství ústupků na poli světelnosti, videa i hledáčku je docela překvapivá relativně vysoká cena $999. S externím hledáčkem EVF-DC1 totiž cena G3X v podstatě dosahuje částky, kterou chce Sony za novou RX10 II. Ta sice nemá takový zoom, ale v ostatních ohledech nabídne podstatně více. Primem tohoto fotoaparátu je prostě velký zoom při relativně velkém senzoru.

Zdroj: canon-europe.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.