www.digimanie.cz
>
>
>
>

Umělá inteligence míří do snímačů: Sony uvádí IMX500 s AI procesorem

Umělá inteligence míří do snímačů: Sony uvádí IMX500 s AI procesorem
, , aktualita
Systémy umělé inteligence míří do stále více oblastí a jednou z nich je i fotografie a video. Sony proto vyvinulo nové snímače IMX500 a IMX501, které mají přímo zabudovaný procesor pro vyhodnocování videa pomocí systémů AI.
K oblíbeným
reklama
Společnost Sony přichází na trh s novými snímači IMX500 a IMX501, které přináší jeden nezvyklý prvek. Přímo u snímače totiž bude nejen tradiční čip ISP (Image Signal Processor) pro zpracování obrazu, ale také speciální DSP (Digital Signal Processor) dedikovaný pro výpočty systémů umělé inteligence. Nejde však o to, že by AI měla "kecat" do toho, jak upravit fotografii. Tyto snímače budou zaměřeny do průmyslového nasazení a umělá inteligence se tu má starat o rozpoznávání obrazu na základě vložených algoritmů a konkrétního natrénování. Cílem je lokální zpracování přímo na snímači, což má rovněž zvýšit bezpečnost a soukromí.
 
Sony IMX500 a IMX501 snímače
 
Jistě se ptáte, jak je možné zvýšit soukromí tím, že použijeme další snímací čip natáčející své okolí a umělou inteligenci k tomu. Podstatou je zde to, že se natáčený obraz neposílá dál, kde by mohl ohrozit soukromí, ale vše se zpracuje lokálně na snímači a ven už mohou jít jen výsledky rozpoznání. Zpracování je navíc bleskurychlé v řádu milisekund pomocí modelu MobileNet V1 pro rozpoznání obrazu, nicméně je nutno počítat, že zde nemohou běžet až příliš komplikované algoritmy umělé inteligence. Tyto algoritmy (resp. jejich natrénování) lze pochopitelně měnit dle potřeb.
 
Samo Sony tak zmiňuje např. počítání zákazníků vstupujících do areálu, monitorování stavu skladu, detekce míst, kde se shlukují lidé, a mnoho dalšího bez toho, aniž by obraz musel opustit snímač. Ven mohou jít už jen zpracovaná data, která nemusí na základě zaslaného obrazu zpracovávat jiný externí systém. Pochopitelně, čip umí poslat na výstup nejen tato metadata, ale zůstává mu i možnost klasického obrazového RAW a YUV/RGB výstupu.
 
Sony IMX500 je samotným čipem pro vlastní implementaci, IMX501 je pak celým připraveným systémem (package). Jde o 1/2,3" CMOS BSI čip s rozlišením 12,3 MPx a 1,55µum pixely. Čipy takových vlastností se obvykle používají v malých kompaktech a ultrazoomech, dnes je ale často najdeme i v dronech. Jak ale již bylo řečeno, tyto modely s AI systémy jsou určeny do průmyslových kamer. IMX500 zvládne dosáhnout sekvenčního snímání s rychlostí 60 fps v plném 12MPx rozlišení i v režimu více než 4K videa (4058×2288 pixelů). Full HD (1920×1080 pixelů) zvládá dokonce při 240 fps. Pokud ale využijete zpracování obrazu pomocí AI, snímkovací frekvenci spadne na 30 fps. IMX500 je už k dispozici za 10000 japonských jenů (cca 2400 Kč), IMX501 přijde v červnu za 20 tisíc jenů (cca 4800 Kč).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Olympus: vyšší zisk společnosti, fotoaparáty se zlepšují Olympus: vyšší zisk společnosti, fotoaparáty se zlepšují
Fiskální rok 2020 byl u společnosti Olympus poměrně povedeným. Firmě se totiž znatelně podařilo navýšit zisky a nás potěší i to, že fotografická divize snížila svou ztrátovost. Bohužel, zisky ještě pořád nepřináší.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Adobe mění svá loga, budou jednodušší a barevnější Adobe mění svá loga, budou jednodušší a barevnější
Společnost Adobe po dlouhé době mění svá loga. Chce využívat o něco teplejších odstínů, jednoduššího modernějšího designu bez rámečků a většího sjednocení log napříč nejrůznějšími platformami. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotografka žaluje Microsoft kvůli ukradeným fotkám, chce 150.000 USD Fotografka žaluje Microsoft kvůli ukradeným fotkám, chce 150.000 USD
Žaloby se nevyhýbají snad nikomu včetně velkých společností. Nyní k soudu zamíří Microsoft, který měl dle žaloby zveřejnit na svých stránkách fotografie od Matilde Gattoni, které ale nezakoupil a použil je neoprávněně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotobanka Dreamstime zvyšuje provize o 10 %, fotografové jásají Fotobanka Dreamstime zvyšuje provize o 10 %, fotografové jásají
Je to jen pár dní, co fotobanka Shutterstock snížila provize fotografům a strhla tím obrovskou vlnu nevole. Konkurenční Dreamstime kontruje opačným krokem. Všem fotografům bez rozdílu zvýší provize o 10 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nikon je sotva v zisku, fotodivize je ve ztrátě a bude se propouštět Nikon je sotva v zisku, fotodivize je ve ztrátě a bude se propouštět
Společnost Nikon vydala se zpožděním zprávu o svém hospodaření za minulý rok. Není to příliš pozitivní čtení, zejména pokud se týče divize fotoaparátů. Bude se tak dále optimalizovat a hledat alternativní cesty.
30.5.2020, aktualita, Milan Šurkala21 komentářů