www.digimanie.cz
>
>

Unsplash uvolnil dataset 2 milionů bezplatných snímků např. pro vývoj AI

Unsplash uvolnil dataset 2 milionů bezplatných snímků např. pro vývoj AI
, , aktualita
Fotobanka Unsplash je mezi mnohými fotografy nenáviděna, protože jiní autoři zde dávají snímky k bezplatnému použití. Nyní navíc uvolňuje ke stažení dataset 2 milionů snímků v jednom velkém archivu.
K oblíbeným
reklama
Na trhu je mnoho fotobank a jednou z nich je i Unsplash. Zde fotografové mohou dávat snímky k bezplatnému použití jako public domain (licence CC0). Použít je tedy můžete v podstatě k čemukoli. Není divu, že se Unsplash setkává s velkou nenávistí u mnoha jiných fotografů, kteří své snímky dávají do fotobank, kde zákazníci za stažení platí (a fotograf dostává provizi, byť mnohdy pěkně mizernou). Nyní tato fotobanka dává volně ke stažení obrovský dataset 2 milionů snímků od více než 200 tisíc fotografů v jednom velkém archivu.
 
Unsplash
 
Celý archiv má 16 GB a není přímo určen jen k tomu, aby lidé používali takové fotografie na svých stránkách. To už mají mnohem jednodušší si najít cílové snímky přímo na stránkách a stáhnout jen konkrétní snímky. Tak obrovský dataset kvalitních snímků je však naprosto ideálním zejména pro vývoj systémů umělé inteligence (AI). Ta totiž potřebuje obrovské množství označených trénovacích dat, což se může hodit zejména pro ty systémy AI, které nějakým způsobem pracují s obrazem. Může jít např. o algoritmy pro rozpoznávání obrazu, vyhodnocování kompozice a jiná určení.
 
Proto jsou všechny snímky doplněny i o klíčová slova generována komunitou i systémy AI, mají EXIF, záznam o lokaci, pamětihodnostech, kategorii i podkategorii, statistiky o počtu shlédnutí a stažení. Díky tomuto jsou při trénování k dispozici všechna důležitá data, kterými AI může vyhodnotit, jak moc se trefila při zpracování snímku. Tedy např. zda opravdu rozpoznala to, co měla rozpoznat. Omezený dataset na 25 tisíc snímků lze využít i komerčně, plný dataset 2 milionů snímků je ale uvolněn jen k nekomerčnímu použití, takže např. vědeckým účelům (příkladem mohou být další nové typy algoritmů AI).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Žádost o ruku na Brooklyn Bridge: fotograf byl sražen cyklistou Žádost o ruku na Brooklyn Bridge: fotograf byl sražen cyklistou
Skoro každý chce mít pěkné fotografie z významných momentů svého života. Chris Pain chtěl mít nafocenu a natočenu žádost o ruku na Brooklyn Bridge, ale nešlo to úplně podle plánu. Fotograf, který pořizoval snímky, byl totiž sražen cyklistou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Canon představil 0,71× speedbooster EF-EOS R 0.71x Canon představil 0,71× speedbooster EF-EOS R 0.71x
Canon představil nový zajímavý produkt. Je jím tzv. speedbooster, tedy konvertor, který rozšiřuje úhel záběru optické soustavy a s tím i znatelně zlepšuje světelnost. Mount Adapter EF-EOS R 0.71x ji zlepšuje o 1 EV.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon koupil superpočítač Fujitsu: více simulací, méně prototypů Canon koupil superpočítač Fujitsu: více simulací, méně prototypů
Společnost Canon chce zapracovat na efektivitě vývoje nových fotoaparátů a objektivů. Proto si zakoupila nový superpočítač Fujitsu PRIMEHPC FX1000, který by měl umožnit testování pomocí simulací a nikoli prototypů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Video: Krokodýl vyděsil turisty, kteří se s ním fotografovali Video: Krokodýl vyděsil turisty, kteří se s ním fotografovali
Zaměstnanci safari parku v Austrálii si udělali legraci ze skupiny šesti turistů, kteří si chtěli pořídit fotografii s krokodýlem. Krokodýl sklapl čelisti návštěvníkům za zády a ti vyděšeně utekli.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Tamron uvedl telezoom 70-300mm F4.5-6.3 pro Sony E/FE Tamron uvedl telezoom 70-300mm F4.5-6.3 pro Sony E/FE
Novinkou společnosti Tamron je nový objektiv typu telezoom 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD (Model A047). Ten je určen pro full frame CSC fotoaparáty Sony, přičemž nabídne kompaktní rozměry a nízkou hmotnost.
25.9.2020, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů