Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Utopie realitou: Lytro light field fotoaparát představen!

20.10.2011, Michal Srna, aktualita
Zapomeňte na ostření, zapomeňte na megapixely, zapomeňte na vše, co pro vás doposud tvořilo základní pilíře fotoaparátu. Dnes tu máme přístroj s nekonečnou hloubkou ostrosti a 11 megarayi. Light field technologie od Lytro vstupuje na trh s prvním produktem.
Za týden to budou přesně 3 měsíce od doby, kdy jsem psal aktualitu o revoluční technologii společnosti Lytro umožňující zaznamenat obraz s plynule měnitelnou rovinou ostrosti. Tímto článkem s výstižným názvem "Nejprve exponovat, ostřit doma až poté!" jsem podrobně rozebral technologii tzv. light field fotografie.

Společnost Lytro v té době vypustila na internet několik poutavých fotografií, kde bylo možné kliknutím do obrazu libovolně přeostřit. Vše vypadalo až moc dokonale na to, aby to byla pravda. Zároveň bylo oznámeno, že první komerčně prodávaný fotoaparát by měl být na trhu již do konce roku.
Revoluce od Lytro je zde - první fotoaparát, u nějž ostříte až po focení, představen!


Nyní všechny pochybnosti padají stranou, skeptici musí utichnout a trh s fotoaparáty se otřásá až v základech. Po 15 letech vývoje se light field fotografie přesouvá z vědeckých studií a experimentech na superpočítačích do běžného života - do rukou normálních fotografů. Postgraduální student a zároveň zakladatel Lytro - Ren Ng dnes opravdu představil první skutečný light field fotoaparát s neuvěřitelnou cenou do 10 000 Kč včetně všech technických parametrů!
Toto není kukátko, jedná se o fotoaparát, který možná určí směr vývoje fotografie v budoucnu


Tvarem příliš fotoaparát nepřipomíná, nejblíže má k drobnému monokuláru čtvercového tvaru. Povrch těla light field fotoaparátu je tvořen hliníkem, ne však ledajakým. Hliník byl tvrzen procesem nazvaným anodizace. Anodizováním získá povrch hliníku na tvrdosti a odolnosti, což má zaručit dlouhou životnost. Těžiště celého tubusu fotoaparátu je přesně v místě spouště, která je zapuštěna v pogumované zadní části.

Nejzajímavější jsou parametry snímacího light field senzoru. Je to poprvé, co představuji snímač, který nedisponuje žádným megapixelem, ale místo nich zde hovoříme o megarayích (miliony světelných paprsků zaznamenaných snímačem). Celkem je k dispozici 11 megarayů, které v sobě nesou informace nejen o jasu a barvě snímané scény, ale také kompletní údaje o směru (úhlu) světelných paprsků. Právě těmto informacím vděčíme za možnost vypočítat libovolnou rovinu ostrosti až po nasnímání celé scény. O zpracování obrazových se stará Lytro Light Field Engine 1.0.

O výsledném rozlišení fotografií se zatím nehovoří. Lytro uvádí, že interaktivní obrazy budou HD kvality, předpokládá se tedy rozlišení kolem 1920 x 1080 px (odpovídající 2 Mpx). Toto tvrzení však berte pouze s rezervou a zatím nebylo potvrzeno.
Řez odkrývá, že se nejedná o nic zvláštního. Veškeré know-how je ukryto ve snímacím senzoru a zpracování dat.


Na jednom konci můžeme vidět čočku optiky, která nabízí 8x optický zoom s rozsahem ohniskových vzdáleností 35-280 mm (35mm ekvivalent) se světelností f/2,0 na celém rozsahu ohniska. Na konci opačném je umístěn 1,46" LCD displej se skleněnou dotykovou vrstvou. Zpoždění od zmáčknutí spouště po expozici je nulové - fotoaparát neostří.
Na zadní straně naleznete malý dotykový 1,46" LCD displej


Na těle nalezneme pouze tlačítko na zapnutí a spoušť. Celý design je vyveden v naprosto čistém a jednoduchém stylu. Celý fotoaparát působí velice elegantně a zatím zcela nevšedně. Absence blesku je vysvětlena tak, že snímací senzor je velice citlivý v porovnání s běžnými snímači a obstojí i za špatných světelných podmínek.

Light field fotografie jsou ukládány ve specifickém formátu (.lfp) na vnitřní flash paměť. Pro jejich import přes USB, zpracování, prohlížení a případné sdílení na internetu je určen dodávaný software, který je zatím k dispozici pouze pro Mac OS X 10.6 nebo vyšší. Aplikace pro Windows je samozřejmě ve vývoji. Každý dostane též datový prostor pro jejich snímky na webu Lytro.com.

Light field fotografie jsou ze své podstaty již 3D fotografie, v budoucnu (2012) bude vypuštěn algoritmus, díky němuž bude možné zaznamenané snímky prohlížet jako 3D obrazy na monitorech a televizích s podporou zobrazení 3D obrazu.
Ke koupi budou tři barevné varianty lišící se velikostí vnitřní paměti


Rozměry tohoto unikátního a zároveň zcela revolučního fotoaparátu jsou 41 x 41 x 112 mm s hmotností 214 g. Lytro light field fotoaparáty budou k dostání ve třech barevných variantách - červená, grafitová (šedá) a modrá. Poslední dvě budou mít kapacitu vnitřní paměti 8 GB a pojmou 350 light field fotografií. Červená varianta nabídne paměť o 16 GB s možností uložit až 750 snímků. Pokud vypočítáme velikost jedné light field fotografie, dostaneme 23 MB, což je běžná velikost RAW snímků v rozlišení kolem 15 Mpx.
Nakupovat lze již nyní, takovéhle ceny asi nikdo nečekal


Cenu většina čtenářů odhadovala do závratných výšin a nikdo z nás nečekal, že tento revoluční fotoaparát bude k mání za neuvěřitelnou cenu průměrných kompaktů! Varianty s menší 8GB pamětí vyjdou na 7200 Kč ($399), 16GB verze bude stát 9000 Kč ($499). Fotoaparát lze objednávat již nyní ze stránek Lytro.com a do světa bude vypuštěn bohužel až na počátku roku 2012.
Revoluce ukrytá v kvádříku o rozměrech 4 x 4 x 11 cm


Jsem zvědav na první reálné hands-on testy tohoto fotoaparátu, které odkryjí, zdali technologie light-field fotografie opravdu zamíchá v současné době stagnujícím trhem s fotografickou technikou... Nakonec jeden interaktivní light field snímek s pavučinou pro oživení, jak je tato technologie poutavá.


Kliknutím přeostřete


Zdroje: www.dcresource.com, www.lytro.com