Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zploštělých hlav v rozích

16.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Širokoúhlé objektivy nepříjemně zplošťují hlavy v rozích obrazu. Stávající metody pro korekci sice vylepšují vzhled lidských tváří, ale vnáší zase jiné artefakty. Nová metoda společnosti Google a vědců z MIT má toto vyřešit.
Pokud fotíte portréty širokoúhlým objektivem, hodně vynikne rektilineární perspektiva, která se používá u všech běžných objektivů (výjimkou je např. rybí oko). Jde o naprosto běžný jev objektivů a v podstatě i žádoucí, neboť optické členy jsou korigovány tak, aby objektiv podával vždy rovné linie až do rohů obrazu. Toto zobrazení ale ve výsledku tímto rovným zobrazením natahuje rohy, což právě vynikne u portrétů, kdy jsou hlavy nepřirozeně natažené ven z obrazu. Výsledkem jsou různé šišaté tvary. Existují sice korekční metody, které obraz "korigují" v podstatě do nesprávného zobrazení, jenž je sice milosrdnější k hlavám lidí, nicméně tím vnáší do obrazu jiné artefakty. Příkladem může být právě to, že rovné linie přestanou být rovnými a začnou se kroutit.
 
Algoritmus
 
Vědci z Googlu a univerzity MIT tak spolu vyvinuli novou metodu, která se snaží řešit oba problémy a prezentovali ji na prestižní konferenci SIGGRAPH 2019. Hodlá zachovat rektilineární zobrazení, které správně zobrazuje linie na fotografii, ale zároveň provádí korekce zobrazení obličejů. Nejde tedy o globální úpravu zkreslení obrazu, ale o lokální úpravy na základě detekce obličejů. Pouze v tomto místě algoritmus "deformuje" obličej do jiného zobrazení tak, aby nepůsobil nataženě a naopak vypadal přirozeně. Díky tomu, že je úprava lokální, pozadí zůstává i nadále správně zobrazeno a lépe vypadá i obličej. Výsledky jsou skutečně působivé.
 
 
Podle tvůrců je algoritmus dostatečně dobrý na to, aby takto korigoval lidské tváře focené objektivy s úhlem záběru 70° až 120°, což jsou úhly, které nabízí nejeden moderní smartphone na hlavním, případně širokoúhlém fotomodulu. Navíc má být dostatečně rychlý na to, aby na telefonu běžel v reálném čase.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.