www.digimanie.cz
>
>

Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zploštělých hlav v rozích

Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zploštělých hlav v rozích
, , aktualita
Širokoúhlé objektivy nepříjemně zplošťují hlavy v rozích obrazu. Stávající metody pro korekci sice vylepšují vzhled lidských tváří, ale vnáší zase jiné artefakty. Nová metoda společnosti Google a vědců z MIT má toto vyřešit.
K oblíbeným
reklama
Pokud fotíte portréty širokoúhlým objektivem, hodně vynikne rektilineární perspektiva, která se používá u všech běžných objektivů (výjimkou je např. rybí oko). Jde o naprosto běžný jev objektivů a v podstatě i žádoucí, neboť optické členy jsou korigovány tak, aby objektiv podával vždy rovné linie až do rohů obrazu. Toto zobrazení ale ve výsledku tímto rovným zobrazením natahuje rohy, což právě vynikne u portrétů, kdy jsou hlavy nepřirozeně natažené ven z obrazu. Výsledkem jsou různé šišaté tvary. Existují sice korekční metody, které obraz "korigují" v podstatě do nesprávného zobrazení, jenž je sice milosrdnější k hlavám lidí, nicméně tím vnáší do obrazu jiné artefakty. Příkladem může být právě to, že rovné linie přestanou být rovnými a začnou se kroutit.
 
Algoritmus
 
Vědci z Googlu a univerzity MIT tak spolu vyvinuli novou metodu, která se snaží řešit oba problémy a prezentovali ji na prestižní konferenci SIGGRAPH 2019. Hodlá zachovat rektilineární zobrazení, které správně zobrazuje linie na fotografii, ale zároveň provádí korekce zobrazení obličejů. Nejde tedy o globální úpravu zkreslení obrazu, ale o lokální úpravy na základě detekce obličejů. Pouze v tomto místě algoritmus "deformuje" obličej do jiného zobrazení tak, aby nepůsobil nataženě a naopak vypadal přirozeně. Díky tomu, že je úprava lokální, pozadí zůstává i nadále správně zobrazeno a lépe vypadá i obličej. Výsledky jsou skutečně působivé.
 
 
Podle tvůrců je algoritmus dostatečně dobrý na to, aby takto korigoval lidské tváře focené objektivy s úhlem záběru 70° až 120°, což jsou úhly, které nabízí nejeden moderní smartphone na hlavním, případně širokoúhlém fotomodulu. Navíc má být dostatečně rychlý na to, aby na telefonu běžel v reálném čase.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem 5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem
Je tu léto a s ním spousta dovolených a výletů do přírody. Lidé při nich často fotí i různé makro detaily přírody a my si v dnešním článku ukážeme několik tipů, jak z běžného fotoaparátu vymáčknout co nejlepší výsledky.
Dnes, návod, Milan Šurkala
Sigma zveřejnila roadmapu L-Mount objektivů Sigma zveřejnila roadmapu L-Mount objektivů
L-Mount Alliance to s novým bajonetem myslí docela vážně a Sigma tak zveřejňuje roadmapu, která dává lépe tušit, čeho se v dohledné době dočkáme. Celkem na nás v příštích měsících čeká 14 objektivů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony A7R IV dostává 61MPx FF čip s 15EV DR Sony A7R IV dostává 61MPx FF čip s 15EV DR
Sony dnes představilo nový full frame fotoaparát A7R IV (ILCE-7RM4), který přináší zbrusu nový full frame čip se 61MPx rozlišením. Slibuje také nadprůměrný 15EV dynamický rozsah a vylepšené hybridní zaostřování.
16.7.2019, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
I'm Back MF: levná digitální stěna pro středoformát s 1/2,33" čipem I'm Back MF: levná digitální stěna pro středoformát s 1/2,33" čipem
Na Kickstarteru se objevila vskutku netradiční koncepce digitální stěny pro středoformáty s vysokou kompatibilitou s různými systémy. Ta bude stát jen pár set dolarů, cenou za to ale bude jen maličký 1/2,33" CMOS snímač.
16.7.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Canon PowerShot SX740 HS: bytelný univerzál Canon PowerShot SX740 HS: bytelný univerzál
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek kapesnímu ultrazoomu Canon PowerShot SX740 HS. Ten nabídne velkorysý 40× optický zoom, podporu 4K videosekvencí i možnost manuálního ovládání expozice.
15.7.2019, recenze, Milan Šurkala27 komentářů