www.digimanie.cz
>
>

Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zploštělých hlav v rozích

Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zploštělých hlav v rozích
, , aktualita
Širokoúhlé objektivy nepříjemně zplošťují hlavy v rozích obrazu. Stávající metody pro korekci sice vylepšují vzhled lidských tváří, ale vnáší zase jiné artefakty. Nová metoda společnosti Google a vědců z MIT má toto vyřešit.
K oblíbeným
reklama
Pokud fotíte portréty širokoúhlým objektivem, hodně vynikne rektilineární perspektiva, která se používá u všech běžných objektivů (výjimkou je např. rybí oko). Jde o naprosto běžný jev objektivů a v podstatě i žádoucí, neboť optické členy jsou korigovány tak, aby objektiv podával vždy rovné linie až do rohů obrazu. Toto zobrazení ale ve výsledku tímto rovným zobrazením natahuje rohy, což právě vynikne u portrétů, kdy jsou hlavy nepřirozeně natažené ven z obrazu. Výsledkem jsou různé šišaté tvary. Existují sice korekční metody, které obraz "korigují" v podstatě do nesprávného zobrazení, jenž je sice milosrdnější k hlavám lidí, nicméně tím vnáší do obrazu jiné artefakty. Příkladem může být právě to, že rovné linie přestanou být rovnými a začnou se kroutit.
 
Algoritmus
 
Vědci z Googlu a univerzity MIT tak spolu vyvinuli novou metodu, která se snaží řešit oba problémy a prezentovali ji na prestižní konferenci SIGGRAPH 2019. Hodlá zachovat rektilineární zobrazení, které správně zobrazuje linie na fotografii, ale zároveň provádí korekce zobrazení obličejů. Nejde tedy o globální úpravu zkreslení obrazu, ale o lokální úpravy na základě detekce obličejů. Pouze v tomto místě algoritmus "deformuje" obličej do jiného zobrazení tak, aby nepůsobil nataženě a naopak vypadal přirozeně. Díky tomu, že je úprava lokální, pozadí zůstává i nadále správně zobrazeno a lépe vypadá i obličej. Výsledky jsou skutečně působivé.
 
 
Podle tvůrců je algoritmus dostatečně dobrý na to, aby takto korigoval lidské tváře focené objektivy s úhlem záběru 70° až 120°, což jsou úhly, které nabízí nejeden moderní smartphone na hlavním, případně širokoúhlém fotomodulu. Navíc má být dostatečně rychlý na to, aby na telefonu běžel v reálném čase.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct je tady za 215.500 Kč Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct je tady za 215.500 Kč
Dlouho očekávaný supersvětelný objektiv Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct je konečně tady. Přináší extrémní světelnost F0,95, povrchovou úpravu ARNEO Coat a další vrstvy pro potlačení odlesků a zvýšení kontrastu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem
Vědci z Institut für Mikroelektronik Stuttgart vyvíjí velmi zajímavou technologii snímače. Ta by měla mít teoreticky nekonečný dynamický rozsah díky schopnosti resetování stavu pixelů a počítadlu restartů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony má 3vrstvý organický senzor a 48MPx čip s PDAF Sony má 3vrstvý organický senzor a 48MPx čip s PDAF
Společnost Sony opět vylepšuje technologie svých senzorů. Novinkou je 3vrstvý snímač, který má organickou zelenou vrstvu a nepotřebuje demozaikování. U dalšího senzoru se zase chlubí 48MPx rozlišením a fázovým ostřením na všech pixelech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Panasonic Lumix S1H jde do prodeje s 5letou zárukou Panasonic Lumix S1H jde do prodeje s 5letou zárukou
Video-fotoaparát Panasonic Lumix S1H jde na český trh a společnost si pro první zákazníky připravila akci, kdy na novinku dostanou nadprůměrnou 5letou záruku. Také už známe cenu nového přístroje.
11.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Canon slaví 100 milionů vyrobených fotoaparátů EOS Canon slaví 100 milionů vyrobených fotoaparátů EOS
Společnosti Canon se podařilo nevídané a počet fotoaparátů EOS s vyměnitelnými objektivy překonal kulatý počet 100 milionů kusů. K dosažení tohoto vysokého čísla potřebovala společnost Canon 32 let.
11.10.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře