www.digimanie.cz
>
>

Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zploštělých hlav v rozích

Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zploštělých hlav v rozích
, , aktualita
Širokoúhlé objektivy nepříjemně zplošťují hlavy v rozích obrazu. Stávající metody pro korekci sice vylepšují vzhled lidských tváří, ale vnáší zase jiné artefakty. Nová metoda společnosti Google a vědců z MIT má toto vyřešit.
K oblíbeným
reklama
Pokud fotíte portréty širokoúhlým objektivem, hodně vynikne rektilineární perspektiva, která se používá u všech běžných objektivů (výjimkou je např. rybí oko). Jde o naprosto běžný jev objektivů a v podstatě i žádoucí, neboť optické členy jsou korigovány tak, aby objektiv podával vždy rovné linie až do rohů obrazu. Toto zobrazení ale ve výsledku tímto rovným zobrazením natahuje rohy, což právě vynikne u portrétů, kdy jsou hlavy nepřirozeně natažené ven z obrazu. Výsledkem jsou různé šišaté tvary. Existují sice korekční metody, které obraz "korigují" v podstatě do nesprávného zobrazení, jenž je sice milosrdnější k hlavám lidí, nicméně tím vnáší do obrazu jiné artefakty. Příkladem může být právě to, že rovné linie přestanou být rovnými a začnou se kroutit.
 
Algoritmus
 
Vědci z Googlu a univerzity MIT tak spolu vyvinuli novou metodu, která se snaží řešit oba problémy a prezentovali ji na prestižní konferenci SIGGRAPH 2019. Hodlá zachovat rektilineární zobrazení, které správně zobrazuje linie na fotografii, ale zároveň provádí korekce zobrazení obličejů. Nejde tedy o globální úpravu zkreslení obrazu, ale o lokální úpravy na základě detekce obličejů. Pouze v tomto místě algoritmus "deformuje" obličej do jiného zobrazení tak, aby nepůsobil nataženě a naopak vypadal přirozeně. Díky tomu, že je úprava lokální, pozadí zůstává i nadále správně zobrazeno a lépe vypadá i obličej. Výsledky jsou skutečně působivé.
 
 
Podle tvůrců je algoritmus dostatečně dobrý na to, aby takto korigoval lidské tváře focené objektivy s úhlem záběru 70° až 120°, což jsou úhly, které nabízí nejeden moderní smartphone na hlavním, případně širokoúhlém fotomodulu. Navíc má být dostatečně rychlý na to, aby na telefonu běžel v reálném čase.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Laowa po dlouhém čekání představila OOOM 25-100mm T2.9 Laowa po dlouhém čekání představila OOOM 25-100mm T2.9
O parfokálním video objektivu Laowa OOOM 25-100mm T2.9 Cine se hovořilo už před dvěma lety. Nyní se konečně představuje finální verze, která je 2,5krát tak těžší než původně ohlášená varianta.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fotopast kromě snímků přírody zvěčnila i muže, který před ní pózoval Fotopast kromě snímků přírody zvěčnila i muže, který před ní pózoval
Fotografové divoké přírody se někdy nestačí divit, co všechno zachytí jejich nastražené fotopasti. Někdy mají štěstí a jsou odměněni snímky očekávaného zvířete, jindy je může překvapit například neznámý pózující muž.
10.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková
Fotograf minimalisticky zachycuje bazény z ptačí perspektivy Fotograf minimalisticky zachycuje bazény z ptačí perspektivy
Nejrůznější plavecké bazény můžou představovat zajímavé téma k fotografování. O tom je alespoň přesvědčen australský fotograf, který pracuje na fotografickém projektu, jehož jednotlivé snímky zobrazují bazény z ptačí perspektivy.
10.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková
Náhradní CCD snímače pro Leicu M9 došly, korodující čipy už nevyměníte Náhradní CCD snímače pro Leicu M9 došly, korodující čipy už nevyměníte
Leica M9 a její odvozeniny asi společnosti moc radosti neudělaly. Neslavně známé se totiž staly kvůli korodujícím CCD snímačům. Tato "koroze" postihovala krycí sklo čipu a nyní už dochází náhradní čipy pro výměnu.
10.8.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Fotograf Tatsuya Tanaka vytváří působivé miniatury, třeba bazén z roušky Fotograf Tatsuya Tanaka vytváří působivé miniatury, třeba bazén z roušky
Japonský fotograf Tatsuya Tanaka vytváří opravdu působivé fotografie. Jeho výsledné miniatury používají běžných objektů denní potřeby, které proměňují v úplně jiné věci. Salát v horu, plachtu v moře nebo roušku v bazén.
10.8.2020, aktualita, Milan Šurkala