www.digimanie.cz
>
>

Vědci z Utahu vyvinuli foto-okno aneb foťák bez objektivu

Vědci z Utahu vyvinuli foto-okno aneb foťák bez objektivu
, , aktualita
Vědci z Univerzity v Utahu zapojili trochu toho programování a byli schopni vytvořit okno, které je s trochou té elektroniky a algoritmů schopno fotit. Jejich nový fotoaparát tak nemá objektiv a zpracovává obraz procházející oknem.
K oblíbeným
reklama
Věda občas přichází s velmi zajímavými nápady a na Univerzitě v Utahu zkusili vyvinout fotoaparát, který nepotřebuje objektiv. Výsledkem je fotografické okno, zařízení, které je schopno posbírat obraz procházející oknem. Jde v podstatě o výpočetní problém, kdy vzali plexisklo a klasický senzor namířili na jeho hranu (tedy v úhlu 90° vůči tomu, co bylo foceno).
 
Fotoaparát bez objektivu
 
Snímají tedy nezaostřený obraz, který je pak pomocí náročných výpočtů "dešifrován" a vznikne z něj reprodukce původního obrazu. Fungovat by to mělo nejen s plexisklem, ale i tradičním skleněným oknem. Tým byl schopen rekonstruovat obraz produkovanými LED umístěnými po straně kamery, nicméně pochopitelně nelze čekat přesnou reprodukci s dobrým rozlišením. Stačí to na nějaké základní rozpoznání objektů, ale rozhodně se tím nebudou fotit např. svatby.
 
 
Smysl by viděli např. v senzorech do aut (fotit může čelní sklo), dronech, bezpečnostních systémech nebo pro systémy virtuální reality. Výzkum je jen na začátku a čelí ještě mnoha problémům. Předně je to nízké rozlišení, dále je také nutné počítat s tím že jde jen o zachytávání jinak nevyužitého světla, takže do snímače jde jen méně než 1 % světla procházejícího oknem. Spíše tak jde jen o zajímavost, jak se také můžeme dívat na systémy zachycující obraz.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Aplikace na focení automaticky vymaže lidi z každého snímku Aplikace na focení automaticky vymaže lidi z každého snímku
Aplikace nazvaná Bye Bye Camera je sice určená k fotografování, má ale jednu zajímavou vlastnost. Dokáže totiž z pořízených snímků přímo odstraňovat lidské osoby, které v záběru překážejí. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Objevil se první snímek ze 64MPx snímače Samsungu Objevil se první snímek ze 64MPx snímače Samsungu
V první polovině května představila společnost Samsung svůj 64MPx mobilní snímač ISOCELL Bright GW1. První snímek z tohoto snímače se objevil na čínských sociálních sítích, a to i v plném rozlišení 9216×6912 pixelů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Panasonic Lumix S Pro 50mm F1.4 Panasonic Lumix S Pro 50mm F1.4
Jedním z objektivů pro nový full frame CSC systém společnosti Panasonic je i světelná padesátka Lumix S Pro 50mm F1.4. Nestojí zrovna nejméně, takže je otázkou, zda za to nabídne dokonalé optické vlastnosti.
Dnes, recenze, Milan Šurkala2 komentáře
Na CD se našlo 2400 fotek s tragédií World Trade Center Na CD se našlo 2400 fotek s tragédií World Trade Center
Při prodeji nemovitosti v USA byla objevena CD, na kterých se našel nečekaný obsah. Bylo zde téměř 2400 fotografií dokumentujících události, které nastaly po tragickém 11. září v New Yorku. Ty jsou nyní dostupné online na Flickru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Canon uvedl 120MPx APS-H a 2,7MPx full frame čip Canon uvedl 120MPx APS-H a 2,7MPx full frame čip
Canon představil dvě novinky na poli průmyslových snímačů. Máme tu APS-H čip s velmi vysokým rozlišením 120 megapixelů a dále ještě větší full frame čip, jehož rozlišení je naopak velmi nízkých 2,7 MPx.
Včera, aktualita, Milan Šurkala