www.digimanie.cz
>
>

Vědci z Utahu vyvinuli foto-okno aneb foťák bez objektivu

Vědci z Utahu vyvinuli foto-okno aneb foťák bez objektivu
, , aktualita
Vědci z Univerzity v Utahu zapojili trochu toho programování a byli schopni vytvořit okno, které je s trochou té elektroniky a algoritmů schopno fotit. Jejich nový fotoaparát tak nemá objektiv a zpracovává obraz procházející oknem.
K oblíbeným
reklama
Věda občas přichází s velmi zajímavými nápady a na Univerzitě v Utahu zkusili vyvinout fotoaparát, který nepotřebuje objektiv. Výsledkem je fotografické okno, zařízení, které je schopno posbírat obraz procházející oknem. Jde v podstatě o výpočetní problém, kdy vzali plexisklo a klasický senzor namířili na jeho hranu (tedy v úhlu 90° vůči tomu, co bylo foceno).
 
Fotoaparát bez objektivu
 
Snímají tedy nezaostřený obraz, který je pak pomocí náročných výpočtů "dešifrován" a vznikne z něj reprodukce původního obrazu. Fungovat by to mělo nejen s plexisklem, ale i tradičním skleněným oknem. Tým byl schopen rekonstruovat obraz produkovanými LED umístěnými po straně kamery, nicméně pochopitelně nelze čekat přesnou reprodukci s dobrým rozlišením. Stačí to na nějaké základní rozpoznání objektů, ale rozhodně se tím nebudou fotit např. svatby.
 
 
Smysl by viděli např. v senzorech do aut (fotit může čelní sklo), dronech, bezpečnostních systémech nebo pro systémy virtuální reality. Výzkum je jen na začátku a čelí ještě mnoha problémům. Předně je to nízké rozlišení, dále je také nutné počítat s tím že jde jen o zachytávání jinak nevyužitého světla, takže do snímače jde jen méně než 1 % světla procházejícího oknem. Spíše tak jde jen o zajímavost, jak se také můžeme dívat na systémy zachycující obraz.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Sony chystá high-endové APS-C i výpočetní fotografii Sony chystá high-endové APS-C i výpočetní fotografii
V rozhovoru pro Imaging Resource se manažer společnosti Sony Kenji Tanaka rozhovořil o budoucnosti fotoaparátů Sony. Slíbil příchod high-endového APS-C modelu i větší nástup výpočetní fotografie.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Canon EOS R na DxOMarku: dostal 89 bodů Canon EOS R na DxOMarku: dostal 89 bodů
DxOMark začal opět ve velkém testovat fotoaparáty a po full frame Nikonech se podíval také na nový Canon EOS R. Ten si v hodnocení vysloužil 89 bodů, což ve full frame třídě není moc vysoké číslo. Není to ale vůbec tak zlé, jak to vypadá.
21.3.2019, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Slavná pařížská ulice chce v určité časy zakázat vstup instagramerům Slavná pařížská ulice chce v určité časy zakázat vstup instagramerům
Bydlet v krásné a oblíbené pařížské ulici Rue Crémieux má i své nevýhody. Tamní obyvatelé totiž nejsou spokojeni se spoustou instagramerů, fotografů a tvůrců videoklipů, kteří se k nim bez přestání hrnou. 
21.3.2019, aktualita, Kateřina Hoferková
iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah? iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah?
Nedávno se na stránkách Digimanie rozhořela diskuze o tom, zda se modernější mobilní telefony mohou např. dynamickým rozsahem rovnat starým zrcadlovkám. Vyzkoušeli jsme tedy iPhone SE a postavili ho proti deset let starému 14,6MPx APS-C čipu.
20.3.2019, recenze, Milan Šurkala21 komentářů
Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou
Sony oznámilo vývoj nového 20MPx snímače, který bude vybaven systémem globální závěrky pro absenci nepříjemného rolling shutter efektu ve spojení s technologií BSI. Tato kombinace je zatím netradiční.
19.3.2019, aktualita, Milan Šurkala