www.digimanie.cz
>
>

Vědci z Utahu vyvinuli foto-okno aneb foťák bez objektivu

Vědci z Utahu vyvinuli foto-okno aneb foťák bez objektivu
, , aktualita
Vědci z Univerzity v Utahu zapojili trochu toho programování a byli schopni vytvořit okno, které je s trochou té elektroniky a algoritmů schopno fotit. Jejich nový fotoaparát tak nemá objektiv a zpracovává obraz procházející oknem.
reklama
Věda občas přichází s velmi zajímavými nápady a na Univerzitě v Utahu zkusili vyvinout fotoaparát, který nepotřebuje objektiv. Výsledkem je fotografické okno, zařízení, které je schopno posbírat obraz procházející oknem. Jde v podstatě o výpočetní problém, kdy vzali plexisklo a klasický senzor namířili na jeho hranu (tedy v úhlu 90° vůči tomu, co bylo foceno).
 
Fotoaparát bez objektivu
 
Snímají tedy nezaostřený obraz, který je pak pomocí náročných výpočtů "dešifrován" a vznikne z něj reprodukce původního obrazu. Fungovat by to mělo nejen s plexisklem, ale i tradičním skleněným oknem. Tým byl schopen rekonstruovat obraz produkovanými LED umístěnými po straně kamery, nicméně pochopitelně nelze čekat přesnou reprodukci s dobrým rozlišením. Stačí to na nějaké základní rozpoznání objektů, ale rozhodně se tím nebudou fotit např. svatby.
 
 
Smysl by viděli např. v senzorech do aut (fotit může čelní sklo), dronech, bezpečnostních systémech nebo pro systémy virtuální reality. Výzkum je jen na začátku a čelí ještě mnoha problémům. Předně je to nízké rozlišení, dále je také nutné počítat s tím že jde jen o zachytávání jinak nevyužitého světla, takže do snímače jde jen méně než 1 % světla procházejícího oknem. Spíše tak jde jen o zajímavost, jak se také můžeme dívat na systémy zachycující obraz.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Třetí teaser na Olympus OM-D E-M1X Třetí teaser na Olympus OM-D E-M1X
Už jen necelý týden zbývá do uvedení nového high-endového CSC fotoaparátu značky Olympus s pravděpodobným názvem OM-D E-M1X. Výrobce tak uvolnil v pořadí už třetí teaser, který nyní upozorňuje na možnosti focení v přírodě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nikon Coolpix A1000 dostává EVF, RAW a nižší rozlišení Nikon Coolpix A1000 dostává EVF, RAW a nižší rozlišení
Nikon inovoval svůj kapesní ultrazoom Coolpix A900 a přichází s novou verzí A1000. Ta přináší užitečná vylepšení jako snížení rozlišení senzoru na 16 MPx nebo přítomnost elektronického hledáčku a RAW formátu.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Fujifilm představil telezoom GF 100-200mm F5.6 pro GFX Fujifilm představil telezoom GF 100-200mm F5.6 pro GFX
Fujifilm dnes představil nový telezoom objektiv GF 100-200mm F5.6 R LM OIS WR pro středoformátový systém GFX. Ten by dle výrobce neměl mít problém s vykreslením dostatku detailů i na 100MPx senzorech.
17.1.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nikon uvádí ultrazoom Coolpix B600, nabídne 60× zoom Nikon uvádí ultrazoom Coolpix B600, nabídne 60× zoom
Nikon dnes uvedl na trh nový ultrazoom Coolpix B600. Ten dostává objektiv s univerzálním 60× optickým zoomem a 16MPx CMOS BSI senzor. Má spoustu kreativních filtrů i bezdrátová rozhraní pro komunikaci se smartphonem.
17.1.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Sony A6400, nové APS-C s nejrychlejším autofokusem Sony A6400, nové APS-C s nejrychlejším autofokusem
Sony uvádí nové CSC do mainstreamu, které má bodovat solidními funkcemi a přitom i rozumnou cenou. Nabídne 24MPx snímač, nejrychlejší autofokus na světě i dotykový o 180° otočný displej pro selfie a vloggery.
16.1.2019, aktualita, Milan Šurkala38 komentářů