Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Vědci z Utahu vyvinuli foto-okno aneb foťák bez objektivu

25.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Vědci z Univerzity v Utahu zapojili trochu toho programování a byli schopni vytvořit okno, které je s trochou té elektroniky a algoritmů schopno fotit. Jejich nový fotoaparát tak nemá objektiv a zpracovává obraz procházející oknem.
Věda občas přichází s velmi zajímavými nápady a na Univerzitě v Utahu zkusili vyvinout fotoaparát, který nepotřebuje objektiv. Výsledkem je fotografické okno, zařízení, které je schopno posbírat obraz procházející oknem. Jde v podstatě o výpočetní problém, kdy vzali plexisklo a klasický senzor namířili na jeho hranu (tedy v úhlu 90° vůči tomu, co bylo foceno).
 
Fotoaparát bez objektivu
 
Snímají tedy nezaostřený obraz, který je pak pomocí náročných výpočtů "dešifrován" a vznikne z něj reprodukce původního obrazu. Fungovat by to mělo nejen s plexisklem, ale i tradičním skleněným oknem. Tým byl schopen rekonstruovat obraz produkovanými LED umístěnými po straně kamery, nicméně pochopitelně nelze čekat přesnou reprodukci s dobrým rozlišením. Stačí to na nějaké základní rozpoznání objektů, ale rozhodně se tím nebudou fotit např. svatby.
 
 
Smysl by viděli např. v senzorech do aut (fotit může čelní sklo), dronech, bezpečnostních systémech nebo pro systémy virtuální reality. Výzkum je jen na začátku a čelí ještě mnoha problémům. Předně je to nízké rozlišení, dále je také nutné počítat s tím že jde jen o zachytávání jinak nevyužitého světla, takže do snímače jde jen méně než 1 % světla procházejícího oknem. Spíše tak jde jen o zajímavost, jak se také můžeme dívat na systémy zachycující obraz.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.