Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Voděodolné Optio WS80 od Pentaxu představeno

15.8.2009, Milan Šurkala, Aktualita
Společnost Pentax uvádí na trh další voděodolný fotoaparát, tentokrát s objektivem umístěným nahoře v rohu. I přesto nabídne velmi slušný 5× optický zoom, čip má 10MPx rozlišení a nechybí ani HD videosekvence při 30 snímcích za sekundu. Lze jej ponořit do hloubky až 1,5 metru.
Nový kompakt Pentax Optio WS80 sice není tak odolný jako jeho bráškové W60 a W80, ale i tak nabízí možnost ponoru do vody v hloubce maximálně 1,5 metru po dobu 2 hodin. Díky speciální vrstvě SP (Super Protect) na přední čočce objektivu je čištění od písku a špíny mnohem jednodušší a méně rizikové. Objektiv má velký 5× zoom, začíná od klasických 35 milimetrů. Je tedy posazen více do dálky než do šířky, o čemž svědčí nejen větší základní ohnisko, ale i maximální ohnisko 175 mm. To už je dosti slušné přiblížení, zejména na kompakt této kategorie. Světelnost F3,6 na širokém ohnisku je podprůměrná, s rostoucím přiblížením se ale zhoršuje jen minimálně a F4,8 na nejdelším ohnisku je naopak nadprůměr.Fotoaparát není vybaven žádnou formou mechanické stabilizace, k dispozici je pouze digitální Pixel Track SR, která zpracovává rozostřený obraz. Nechybí ani High Sensitivity SR stabilizace, což je pouhé navýšení ISO citlivosti až do ISO 6400. Jako poslední je Movie SR pro videosekvence. Vylepšena byla detekce tváří, která nyní rozpozná 32 obličejů do 0,03 sekundy. Filtr Small Face zmenšuje velikost obličeje, čímž má údajně dát tělu přirozenější proporce. Nechybí ani Smile Capture (detekce úsměvu) a Blink Detection (detekce mrknutí). Určitě potěší i schopnost pořizovat HD videosekvence v rozlišení 1280×720 pixelů a 30 snímky za sekundu.

CCD čip má klasickou úhlopříčku 1/2,3". Pentax docela překvapil tím, že zůstal u 10 megapixelů, takže by fotoaparát teoreticky mohl šumět o trochu méně než konkurence. K dispozici jsou citlivosti ISO 64 až ISO 6400, expoziční časy mohou nabývat 1/1500 s až 1/4 sekundy, v nočním režimu pak maximálně 4 sekundy. Sekvenční snímání má podprůměrných 1,11 fps, v rozlišení do 5 MPx lze pořídit rychlostí 3,3 fps až 7 snímků, s citlivostí ISO 3200 a výše dokonce s rychlostí 5,6 fps. Fotoaparát disponuje High-speed AF systémem pro rychlé ostření a Auto Tracking funkcí, tedy sledováním a průběžným ostřením na objekt. K dispozici jsou i digitální filtry (Toy Camera, Retro,...).Zajímavostí je i snímání širokoúhlých snímků digitální cestou, tedy spojením dvou snímků s 35mm ohniskem vznikne jeden s ekvivalentem 25,4mm ohniska. Funkce Style Watch dovolí zobrazit čas i při vypnutém přístroji. Technologie Image Recovery dovolí obnovit smazané snímky, k dispozici je dále 90 různých rámečků, kterými můžete ozdobit své snímky. Fotoaparát nabízí 5,7× digitální zoom, s inteligentním zoomem můžete využít až 28,5× zvětšení (což ale není nic jiného než digitální zoom, dohromady 5× optický krát 5,7× digitální při rozlišení 640×480 pixelů). Fotoaparát ostří od 40 cm, v makro režimu od 10 cm.

2,7" LCD displej má klasické rozlišení 230.000 bodů (320×240 pixelů). Vnitřní paměť má kapacitu 33,6 MB, lze použít SD a SDHC karty. O napájení se stará D-LI88 Li-Ion akumulátor, který má vydržet na pořízení 200 snímků. Rozměry přístroje činí 92×60×22 mm a hmotnost je 105 gramů. Fotoaparát se začne prodávat v září za $249 (koncová cena cca 5500 Kč s DPH).

Zdroj: www.dpreview.com, www.photographyblog.com, www.pentax.co.uk
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.