Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Voigtländer uvedl dva retro objektivy Vintage Line

29.11.2018, Milan Šurkala, aktualita
Voigtländer přichází se dvěma novými modely objektivů. Ty jsou svým designem mířeny do dob minulých, jde tedy o dnes velmi oblíbené retro, a proto ani nepřekvapí název Vintage Line. Půjde o Color-Skopar 21mm F3.5 a Ultron 35mm F2.0.
Retro je dnes in, a Voigtländer proto představil dva nové objektivy do řady Vintage Line, která přináší vzhled objektivů typický pro doby již dávno minulé (50. léta minulého století). Místo celočerných objektivů je tak použito mnoho světlejších hliníkových prvků. V nabídce se takto objevily dva nové objektivy Color-Skopar 21mm f/3.5 VM a Ultron 35mm f/2 Aspherical VM. Obě novinky mají sice klasický vzhled, optická konstrukce je však relativně moderní a objektivy jsou optimalizované i pro digitální fotoaparáty. Zaostřování je však jen manuální a v obou případech jsou určeny pro bajonet Leica M.
 
Voigtländer Color-Skopar 21mm f/3.5 VM Vintage Line
 
Voigtländer Color-Skopar 21mm f/3.5 VM Vintage Line má tedy 21mm ohniskovou vzdálenost (úhel záběru 91,2°) při světelnosti F3,5. Společnost se dle svých slov soustředila na optickou kvalitu a malé rozměry více než na světelnost. Irisová clona má 10 lamel a podporuje clonění maximálně na F22. V optické konstrukci je 9 členů v 8 skupinách. Zaostřovat je možné od 50 cm a jak již bylo řečeno, pouze manuálně. Rozměry objektivu jsou vskutku malé, v průměru má 52 mm a na délku pouhých 30 mm. Rozumí si s 39mm filtry a jeho hmotnost činí 180 gramů. Může využívat sluneční clonu LH-11, nicméně tu je nutno koupit zvlášť. Cena bez daně byla stanovena na 95 tisíc japonských jenů (cca 19000 Kč), v prodeji by měl být v Japonsku od ledna 2019. Zatím není jasné, kdy se dostane i k nám.
 
Voigtländer Ultron 35mm f/2 Aspherical VM Vintage Line
 
Druhou novinkou je Voigtländer Ultron 35mm f/2 Aspherical VM Vintage Line. Jde tedy o klasický 35mm objektiv s úhlem záběru 62,5°. V tomto případě se už můžete těšit i na mnohem lepší světelnost F2. Irisová clona má i v tomto případě 10 lamel, maximální možné přiclonění je však na F16. Konstrukce je o něco jednodušší, má jen 8 členů uspořádaných do 5 skupin. Objektiv je schopen ostřit od 58 centimetrů. I v tomto případě jde o drobka, v průměru má stejných 52 mm a na délku je dokonce ještě kratší, měří jen 28,1 mm. I zde jsou podporovány 39mm filtry a hmotnost se zastavila jen na 170 gramech. K objektivu je možné dokoupit sluneční clonu LH-12 nebo LH-4N. Cena byla stanovena na 90 tisíc jenů (cca 18000 Kč). Také tento model bude v Japonsku dostupný od ledna příštího roku.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.