reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Vylepšení recenzí: kombinace JPG a RAW

, , aktualita
Vylepšení recenzí: kombinace JPG a RAW
Protože chceme, aby naše recenze digitálních fotoaparátů byly co nejužitečnější, připravili jsme pro vás další vylepšení, díky kterému budete moci lépe srovnávat míru odšumování fotoaparátů podporujících RAW formát.
Vylepšení recenzí: kombinace JPG a RAW
V našich recenzích se důkladně díváme na všechny testované fotoaparáty a snažíme se přinést co nejvíce komplexní pohled. Problémem je velká obsáhlost a nemožnost vás zásobit dostatečným množstvím RAW snímků pro posouzení kvality. Ty rovněž otevírají jen speciální softwary výrobce, a jen někdy nejaktuálnější verze Adobe Photoshopu, jiných drahých konvertorů RAW nebo případně původně linuxové programy a pluginy jako DCRaw. Zavedení podpory nových fotoaparátů do těchto programů zabere jistý čas a ne vždy je v době publikace recenze k dispozici i konvertor těchto RAW souborů.

Ne každý si tak může bez problémů dodávané RAWy prohlédnout. Surová data budou i nadále doplňovat každou recenzi (pokud je RAW fotoaparátem podporován), nově ale zavedeme kombinované snímky, kde můžete RAW s JPEG ihned a snadno srovnat.
Jeden a tentýž snímek, vlevo je výřez z JPEGu, vpravo pak výřez z konvertovaného RAWu


Na snímku vidíte, nač se můžete těšit. U testů ISO citlivosti (CD, vousy zajíce a bílá plocha) jsou již dnes k dispozici jak JPEG, tak i RAW varianty, pro ještě lepší názornost se ale v příštích testech objeví i takto kombinované noční snímky, kdy v levé části snímku bude výřez z JPEG fotografie tak, jak jej znáte už dnes, v pravé se pak objeví část získaná konverzí z RAWu bez úprav. Recenze se tak nebude zbytečně prodlužovat o dalších cca 6-8 snímků, nicméně informační hodnota opět vzroste a výborně půjde srovnat sílu odšumování i vlastnosti snímacího čipu.

Doufáme, že se vám toto vylepšení líbí a máte-li nějaké další náměty, podělte se o ně v diskuzi pod článkem.
reklama