Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Vyplatí se koupit kompakt nebo fotomobil?

23.12.2008, David Kužel, článek
Vánoce již klepou na dveře a možná právě vy váháte, zda někomu blízkému nadělit pod stromeček kompaktní fotoaparát nebo raději nějaké univerzálnější zařízení, kterým fotomobil bezesporu je. Jak jsou na tom současné fotomobily v porovnání se základními kompakty? Nejedná se v případě fotomobilu o přílišný kompromis, co se týče kvality výstupu a ovládání?
Ty tam jsou časy, kdy bylo pokládáno za nesmyslné srovnávat fotomobily, nebo chcete-li mobilní telefony s integrovaným fotoaparátem, a digitální fotoaparáty. Nešlo zkrátka srovnávat nesrovnatelné. Tyto přístroje měly možnost pořizovat fotografie pouze jako okrajovou doplňkovou funkci. Kvalita výstupů byla na velmi nízké úrovni, což bylo způsobeno hlavně nekvalitními objektivy, malými snímači a horšími procesory zpracovávajícími obraz. Všechny tyto aspekty se pak projevily ve snímcích, které měly špatnou expozici a barevné podání, byly neostré s vysokou mírou šumu a celkově postrádaly detaily.

O pokročilém vybavení, jakým je např. blesk, autofocus, optický zoom nebo stabilizátor, jste si mohli nechat zdát. Stejně tak tomu bylo i v případě pokročilých fotografických funkcí, jako např. korekce expozice, vyvážení bílé nebo úpravy snímku. Od té doby však ušly tyto přístroje dlouhou cestu a postupem času se začalo toto vybavení a funkce objevovat i v této sféře fototechniky.

- BenQ DC-X700 je nejtenčím kompaktem na světě. V nejužší části měří pouhých 9,6 mm -

Některé z výše uvedených neduhů a nedostatků sice zůstaly vlastní i současným modelům, jiné byly naopak výrazným způsobem potlačeny, nebo v některých případech dokonce zcela eliminovány. Se zvyšující se obrazovou kvalitou fotomobilů došlo k tomu, k čemu zákonitě dojít muselo, a sice k prolínání segmentu těchto přístrojů se segmentem digitálních fotoaparátů. Fotomobily vyrazily dobývat území obsazené základními modely kompaktů.


Aktuální situace


Faktem i v současnosti zůstává, že fotomobil je zařízením „univerzálním“, u kterého je pořizování fotografií jednou z mnoha funkcí, i když po běžných funkcích mobilního telefonu tou nejhlavnější, zatímco kompakt je určen výhradně k pořizování fotografií, popř. ke snímání videa. Obecně lze říci, že „univerzální“ zařízení neposkytují funkce na takové úrovni jako zařízení, které vykonávají pouze jednu z těchto funkcí a jsou na ni zcela zaměřeny. Jako analogie může posloužit multifunkční zařízení (tiskárna + skener + kopírka).

Vše je samozřejmě odvislé od ceny. Zjednodušeně by se dalo říci, že čím dražší model, tím více se úroveň jednotlivých funkcí přibližuje úrovni funkce zařízení samostatného. Do určité míry lze totéž říci o fotomobilech. „Do určité míry“ z toho důvodu, že v této oblasti jste limitováni rozměry zařízení, které musí být dodrženy z důvodu zachování kompaktnosti. Toto omezení se projevuje hlavně na kvalitě použitých objektivů. V této oblasti platí známé úsloví: „Co je větší, to je lepší!“ a objektiv fotomobilů se skládá z velmi malých čoček, které často kvalitou příliš neoplývají.

- Za velice zajímavou cenu může LG KC550 nabídnout 5MPx fotoaparát a značkový objektiv Schneider-KREUZNACH vybavený autofocusem -

Když hovoříme o objektivech, musíme na tomto místě zmínit i ostatní dva neméně důležité články řetězce zpracování obrazu, a sice obrazový snímač a obrazový procesor. Základní údaje o obrazovém snímači spolu s informacemi o objektivu a pojmech s ním spjatých naleznete v článku Co je to fotomobil?.

Obrazový procesor můžeme považovat za jakýsi mozek fotoaparátu, který se stará o zpracovávání obrazových dat (např. expozice, automatické vyvážení bílé barvy, saturace, kontrast, ostrost, atd.). Další důležitou funkcí, kterou procesor vykovává, je komprese JPEG. Vysoká komprese JPEG je právem považována za jednu z negativních vlastností fotomobilů. V některých případech může dokonce degradovat kvalitu snímků pořízených vyšším modelem pod úroveň modelů nižších. Výsledná kvalita výstupu je silně závislá na každém jednotlivém z těchto článků a ač jsou dva z nich na vysoké úrovni, může kvalitativně horší třetí článek výslednou podobu snímku výrazně poznamenat.

- Sony Ericsson C902 je derivátem výkonějšího modelu C905. Vybaven je 5MPx fotoaparátem a objektivem s autofocusem. Vše s puncem Cyber-shot -


David a Goliáš?


Jeden z častých argumentů, který bývá vyslovován při obhajobě koupě fotomobilu, jsou jeho fyzické proporce, které se spolu s nízkou hmotností pozitivně odrážejí na přenositelnosti. Toto tvrzení však platí pouze do určité míry. Miniaturizace udělala ve sféře kompaktů velký pokrok a můžeme se setkat s velkým množstvím přístrojů velmi kompaktních rozměrů s hmotností okolo 120 gramů, což už není oproti fotomobilům tak markantní rozdíl.

Co by naopak mohlo odradit potenciální zájemce od koupě fotomobilu je (ne)komfortní ovládání. Většina výrobců již naštěstí opouští způsob ovládání jednou rukou při držení přístroje na výšku a přechází na držení přístroje oběma rukama v horizontální poloze. Výhody z toho plynoucí jsou nesporné. Větší stabilita při exponování a celkově lepši ergonomie při pořizování snímku. Tomu způsobu jsou přizpůsobeny ovládací prvky fotoaparátu fotomobilu. Spoušť se nejčastěji ovládá ukazováčkem pravé ruky a v případě, že je daný model vybaven objektivem s optickým zoomem, je jeho ovládání zajišťováno ukazováčkem levé ruky.

Casio Exilim EX-S10 je skutečným ztělesněním termínu kompakt (rozměry 94,2 x 54,6 x 15 mm při hmotnosti 115 g)

Pokud mluvíme o ergonomii, je na místě zmínit se o displeji. Čím dál tím více modelů přicházejících na trh obsahuje displej dotykový. Dobře vyřešené dotykové ovládání výraznou měrou přispívá ke zvýšení komfortu práce s fotomobilem. Vzhledem k tomu, že tyto přístroje samozřejmě neobsahují jakýkoliv hledáček, je displej jedinou zobrazovací jednotkou. Z tohoto důvodu je nezbytné, aby dosahoval určitých parametrů, co se týče rozměrů a rozlišení. Stejně tak musí být perfektně viditelný na přímém slunečním světle, k čemuž přispívá možnost nastavení jasu displeje, popř. obsažená antireflexní vrstva. Obecně lze říci, že pokud sáhnete po některém z modelů vyšší třídy, nemusíte se uvedených problémů obávat.

Dalším prvkem, který se podílí na ergonomii ovládání, je menu přístroje, neboť drtivá většina nastavení se provádí v jeho prostředí. Některé položky jsou zanořené hluboko ve stromové struktuře menu a ovládání se tímto stává těžkopádným a komfort ovládání rozhodně nezvyšuje.


O krok blíže realitě


Co se týče funkčního vybavení, fotomobily si pomalu prošlapávají cestičku ke kompaktům. U vyšších modelů se již běžně setkáme s možností korekce expozice, a to nejčastěji v rozmezí +/- 2EV s obligátním krokem 1/3EV. Stejně tak již můžeme využívat předvoleb vyvážení bílé barvy a nespoléhat se tak na často chybující automatiku. Snímky pořízené v interiérech s různými typy zdrojů osvětlení (žárovka, zářivka) se tak zbavují nepříjemného nádechu a podání bílé barvy je tak zase o něco blíže realitě.

- Dalších 5 MPx s autofocusem, tentokrát v podání Samsungu F480, ovládaném výhradně dotykově -

Výsledný snímek je možné také ovlivnit použitím úprav. Ano, i fotomobily již umožňují nastavení saturace, kontrastu, ostrosti a jasu, popř. dalších editačních možností, jako je např. nastavení barevného tónu (monochromatický snímek, sépie atd.). Pomyslnou třešničkou na dortu jsou potom scénické režimy, které předvolenými hodnotami pomáhají dosáhnout správné expozice v různých situacích. Tím ovšem výčet funkcí převzatých z kompaktů nekončí. Za zmínku stojí nepochybně technologie rozpoznání obličeje (nebo-li Face Detection) a detekce úsměvu (Smile Catch), nebo možnost pořizování sekvencí snímků.

Do jaké míry jsou tyto funkce v případě fotomobilů nezbytné, nechám na Vašem rozhodnutí, neboť každý přistupuje k využívání nabízených možností subjektivně. Co ovšem považuji za nesporné pozitivum zejména „chytrých“ modelů, je jejich časté integrování GPS modulu, který umožňuje zaznamenávání zeměpisných souřadnic místa, kde byl snímek pořízen, a to do EXIF metadat.


Budiž světlo


Nyní se pojďme podívat na obrazovou kvalitu snímků pořizovaných fotomobilem. Ta je silně závislá na světelných podmínkách. V exteriérech za jasného slunečného dne mohou nabídnout tyto přístroje velmi dobrou kvalitu snímků. Několik mušek na nich ovšem naleznete. Jedná se hlavně o problém s expozicí nebo se saturací (přesycené nebo naopak mdlé barvy). V čem mají naopak fotomobily výhodu oproti kompaktům, je jejich velká hloubka ostrosti a tudíž lepší předpoklad pro fotografování krajiny. Tento předpoklad vyplývá ze skutečnosti, že fotomobily bývají vybaveny malým obrazovým snímačem, a tím pádem je použit objektiv s kratším konstrukčním ohniskem.

Malé rozměry snímače jsou však převážně negativní vlastností. Mají velký vliv na vysokou úroveň šumu a jsou příčinou malého dynamického rozsahu, následkem čehož není přístroj schopen zachytit velké rozdíly mezi jasnou a tmavou částí snímané scény. Tato skutečnost se projevuje podexponováním, respektive přeexponováním dané části snímku.

- Nokia 6220 Clasic je zástupcem chytrých fotomobilů s GPS modulem. Vybaven je 5MPx fotoaparátem, značkovým objektivem Carl Zeiss s autofocusem a xenonovým bleskem -

Nepřímo úměrně s ubývajícím světlem (popř. s přesunem do interiéru) dochází ke zvyšování úrovně šumu na fotografiích. Vysoká úroveň šumu je považována za jedno z největších negativ fotomobilů. Částečným řešením při zhoršených světelných podmínek je použití blesku, který již naštěstí vyšší modely obsahují. Je jistě dobrou zprávou, že se častěji jedná již o xenonový blesk, který naleznete u digitálních fotoaparátů. Právě z toho důvodu intenzita záblesku v případě fotomobilu snese srovnání s kompakty. Blesk ovšem není všemocný a má malý dosah. Díky tomu, že blesk dodá světlo navíc, může fotomobil zkrátit expozici a snížit citlivost. Tím nedojde k pohybovému rozmazání, a  šum také poklesne. S tímto problémem stejným způsobem bojují i kompakty.

Na zhoršené světelné podmínky přístroj reaguje automatickým zvýšením citlivosti. To zvýší šum, ale zároveň umožní zkrátit expoziční čas, což se pozitivně projeví na potlačení pohybové neostrosti. Takto lze zjednodušeně definovat pojem "digitální stabilizace". Vzhledem k již zmiňovanému zvyšování úrovně šumu sice není digitální stabilizace ideálním řešením při snímání, ale u dynamické scény je to bohužel jediné řešení. U statických scén se ke slovu dostává stabilizátor, kterým jsou již některé aktuálně nabízené modely vybaveny.

Zajisté i z důvodu špičkových osmi megapixelů je Samsung M8800 Pixon aktuálně nejprodávanějším fotomobilem

Při pořizování snímků v interiéru se z hlediska obrazových vad přidává zkreslené podání bílé barvy způsobené různým typem osvětlení. I přes možnost nastavení předvolby vyvážení bílé bojují fotomobily s tímto problémem neustále a snímky dostávají žlutý nebo zelený nádech. Je zřejmé, že společným jmenovatelem obrazových nedostatků fotomobilů jsou světelné podmínky při fotografování.


Resumé


Pokud si shrneme všechna fakta, dospějeme k závěru, že fotomobily skutečně mohou v určitých případech nabídnout podobné výsledky jako kompaktní fotoaparáty. Pokud poskytnete fotomobilu optimální světelné podmínky, odmění se vám obrazovou kvalitou přibližující se základním kompaktům. Samozřejmě zde mluvíme o smetánce v oblasti fotomobilů, která může nabídnout nejvyšší možnou dostupnou kvalitu použitého vybavení. Od této skutečnosti se samozřejmě odvíjí cena, za kterou byste pořídili kompakt vyšší třídy nebo EVF fotoaparát střední třídy.

Pokud se smíříte s výše uvedenými nedostatky a zároveň neuvažujete o tisku fotografií formátů větších než 15x10 cm nebo o tisku neuvažujete vůbec, lze Vám fotomobil rozhodně doporučit. Koupí získáte přístroj, který je primárně zaměřen na momentky. Toto konstatování ovšem není v žádném případě hanlivé. Naopak, v tomto tkví největší pozitivum fotomobilů. Mobilní telefon (na rozdíl od digitálních fotoaparátů) nosí většina z vás stále při sobě, a máte tedy po ruce vždy přístroj schopný pořizovat fotografie na velice slušné úrovni. Logicky, pořízený (i když ne zcela dokonalý) snímek je pořád lepší než snímek nepořízený. Ruku na srdce, kolik z vás u sebe nosí neustále kompakt nebo dokonce zrcadlovku?

Osobně si myslím, že kompaktní fotoaparáty zatím útoky fotomobilů na své postavení úspěšně odrážejí. Jejich obranný val by mohla prolomit klesající cena fotomobilů, ovšem snížení cen těchto přístrojů na úroveň základních kompaktů je takřka nereálné. Přesto rozhodně nepovažuji fotomobily za zbytečná zařízení. Tyto přístroje se mohou stát vhodným doplňkem zejména vašeho „nekompaktního“ digitálu, čili EVF fotoaparátu nebo zrcadlovky, který s sebou neberete zdaleka všude. Myslím si, že v situacích, kdy potřebujete fotit a vaše nadupaná zrcadlovka leží doma ve skříni, je fotomobil ve vaší kapse náhradou více než důstojnou.