Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Vysoce světelný širokáč, Sigma uvádí Art 14mm F1.8 DG

21.2.2017, Milan Šurkala, aktualita
Sigma nás opět potěšila uvedením velmi zajímavého objektivu. Tentokrát jde o extrémně širokoúhlý objektiv Art 14mm F1.8 DG HSM. Ten tedy potěší i vynikající světelností F1,8, která u takto širokoúhlých objektivů není vůbec obvyklá.
Společnost Sigma už v minulosti potěšila zajímavými F1,8 objektivy (např. Art 18-35mm), dnes v tomto trendu pokračuje a představuje extrémně širokoúhlý 14mm objektiv s touto světelností. Objektiv Sigma Art 14mm F1.8 DG HSM bude kompatibilní i s full frame zrcadlovkami, na kterých nabídne diagonální úhel záběru 114,2°. Skládá se ze 16 optických členů v 11 skupinách, přičemž zde jsou tři FLD , tři SLD , jeden asférický SLD a další tři běžné asférické členy. Jedním z těchto asférických členů je ten přední s průměrem 80 milimetrů.


Sigma Art 14mm F1.8 DG HSM


Světelnost má již zmíněnou hodnotu F1,8 a 9lamelovou clonu lze nastavit maximálně na F16 (elektromagnetické řízení je k dispozici i u verzí pro Nikon). Minimální ostřící vzdálenost činí 27 centimetrů, při širokém úhlu záběru to ale znamená maximálně jen 1:9,8 zvětšení (tj. 0,102×). K ostření se používá ultrazvukový motorek HSM. Objektiv má 95,4 mm v průměru a na délku měří 126 milimetrů. Jeho hmotnost rozhodně není nízká, váží totiž 1170 gramů.

Výrobce hodně zapracoval také na snížení odlesků a závojů čemuž pomáhá nejen optická konstrukce, ale také povrchové vrstvy Multi-Layer Coating. Konstrukce je odolná vůči prachu a vodě. K dispozici bude pro zrcadlovky Canon, Nikon a Sigma. Pokud přesedláte na jinou značku zrcadlovek, můžete využít službu Sigmy a nechat si vyměnit bajonet. Cenu a dostupnost zatím neznáme.

Zdroj: sigma-global.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.