Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Vytiskněte si fotky z dovolené: Úvod

16.9.2008, Michal Učeň, článek
V dalším měsíčním tematickém celku se budeme věnovat tisku fotografií. Zejména v tuto dobu, kdy jste si z dovolené přivezli spoustu snímků a ty nejlepší chcete vytisknout, určitě přemýšlíte nad výhodami a nevýhodami domácího tisku oproti fotolabům. Testy fototiskáren, porovnání ceny s fotolabem a trocha teorie, na to všechno se můžete na Digimanii těšit v sérii článků pro tento měsíc.
Léto a s ním i období dovolených jsou za námi a pro fotografy amatéry i profesionály nastává čas třídění stovek snímků, které po dobu prázdnin nasbírali. Spousta z nich jistě zůstane pouze v digitální formě, s těmi nejpovedenějšími se ovšem budeme chtít pochlubit i v klasické podobě na papíře. V rámci tematického celku pro tento měsíc se budeme zabývat termosublimačními tiskárnami, které jsou zajímavou alternativou k využití fotolabů.


- Příklad termosublimační fototiskárny Sony DPP-FP95 -

Na úvod se ale pojďme podívat, jaké vlastně máme v praxi možnosti při tisku fotografií:
  • Tisk ve fotolabu (kamenném nebo on-line)
  • Tisk doma na klasické tiskárně
  • Tisk na termosublimační fototiskárně


Fotolaby


Asi nejčastější variantou je samozřejmě využití fotolabu, kde si necháte fotky vytisknout. Nevýhoda tohoto přístupu je, že máte menší kontrolu nad samotným tiskem a celkem vysoké jsou i náklady, i když ty se poslední dobou stále snižují. Také se často stává, že automaticky aplikovaná editace fotografií před tiskem není úplně ideální a to i přes fakt, že by ji měli provádět profesionálové. Důvod je jasný - využívá se zejména automatických úprav, individuální přístup k fotografiím by znamenal značnou časovou náročnost.

Naopak výhodou jsou nulové pořizovací náklady (nepotřebujete tiskárnu), dnes už velmi rychlé provedení zakázky (často i se zasláním k vám domů nebo na nejbližší sběrnu) a také fakt, že se nemusíte kromě výběru snímků téměř ničím zabývat. Pohodlí navíc dnes ulehčují i on-line fotolaby, kam buď prostřednictvím webové aplikace nebo staženého softwaru uploadujete fotografie a nemusíte prakticky nikam chodit.


- Příklad on-line objednávky tisku fotografií od společnosti Fotolab -


Klasické tiskárny


Druhá možnost je tisk na klasické tiskárně, v některých případech označované také přívlastkem "foto". Fotografie lze totiž celkem obstojně vytisknout i na laserových nebo inkoustových tiskárnách za pomoci speciálních náplní a papírů. Výsledek sice není porovnatelný s kvalitou tisku ve fotolabu nebo na termosublimační tiskárně, nižší jsou ale většinou provozní a v některých případech také pořizovací náklady, protože tiskárnu třeba už vlastníte a stačí pouze dokoupit spotřební materiál.

V tomto případě ale nemůžeme příliš hovořit o kvalitních fotografiích, kterými by se už lepší fotograf chtěl prezentovat. Podstatným problémem je také životnost fotografií, protože ty jsou náchylné na UV záření (časem vyblednou) a také mechanické poškození, například vlhkostí v případě inkoustových tiskáren. Naopak je zde výhoda tisku ve větším formátu, který je u fotolabů hodně nákladný a níže uvedené termosublimační tiskárny jej povětšinou neumožňují. Trochu odlišným případem jsou speciální inkoustové tiskárny s více náplněmi, které zvládnou tisk snímků v poměrně slušné kvalitě, ovšem i tady záleží na ceně a ta může být v případě lepších modelů hodně vysoká (cca 10 až 20 tis. Kč).


- Tiskárna Epson Stylus Photo R285 -


Termosublimační fototiskárny


Poslední možností jsou dnes docela rozšířené fototiskárny s technologií termosublimačního tisku, které vyřešily problémy spojené s inkoustovým a laserovým tiskerm, který využívají klasické tiskárny. Tisk probíhá opět na fotopapíry, které jsou ovšem dodávány společně se speciální fólií a jednotlivé balení definuje přímo určitý počet snímků. Do tiskárny tak nedáváte klasický toner a není pro vás podstatný objem náplně, ale počet papírů daného formátu fotografie. Ve většině případů jde o tisk o rozměrech maximálně 15 x 10 cm, větší fotografie pak už zvládají fototiskárny za podstatně vyšší cenu.

Technologie má výhodu v životnosti, která by se měla pohybovat kolem 100 let a také ve vyšší odolnosti. Důvodem je krycí vrstva, která je po nanesení barev aplikována na fotografii, čímž je také dosaženo podobného efektu jako u klasických ("ne"digitálních) fotografií. Často malé rozměry také umožňují tiskárnu přenášet a případně vozit i na cesty. Výhodou je také možnost vlastní úpravy a nastavení tisku. Naopak jsou zde vyšší náklady na pořízení tiskárny (cca 1 až 6 tis. Kč) a v současné době není nijak levný ani speciální fotopapír, který vás vyjde prakticky na stejnou cenu jako tisk ve fotolabu.

Alternativu mezi inkoustovými a termosublimačními tiskárnami nabízí společnost HP, která je skloubila dohromady. Tiskárna tak používá klasický toner s inkoustem, ovšem fotografie jsou ihned po tisku zaschnuté a mají díky svrchní ochranné vrstvě odolnost jako ty z termosublimační.


- Příklad termosublimační fototiskárny Canon Selphy CP 760 -

V aktuální tematické příloze Digimanie "Vytiskněte si fotky z dovolené" se zaměříme právě na termosublimační tisk, který je v současné době asi nejvhodnější variantou k domácímu tisku fotografií pro běžné uživatele. Ve srovnávacích testech se budeme věnovat několika modelům od předních výrobců, které ozkoušíme v celé řadě testů a porovnáme tak hlavně kvalitu tisku fotografií a náklady na tisk vzhledem k ceně fotopapíru. Zaměříme se však také na nabízené funkce, zpracování, rychlost tisku apod. Výsledné hodnoty také porovnáme se službami profesionálních fotolabů, které jsou jistě díky své ceně a službám tomuto typu tiskáren rovnocenným konkurentem.

Bude určitě zajímavé sledovat, zda-li se cena fototiskáren neodvíjí pouze od doprovodných funkcí, možností propojení s počítačem či fotoaparátem apod. V případě stejné kvality tisku by jistě spousta uživatelů raději volila menší možnosti nastavení a úprav, které by mohly být provedeny na počítači. Nechme se tedy překvapit.

Kromě samotných testů nebude v sérii článků chybět ani trocha teorie. Podíváme se například na technologii termosublimačního tisku a nevynecháme ani přehled výrobců v tomto oboru a jejich nabízeného sortimentu. Cílem je vám přinést co nejobjektivnější a nejrozsáhlejší informace, které by vám mohly pomoci při rozhodování mezi koupí termosublimační fototiskárny či využití fotolabu.