Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně
30.11.2023, Milan Šurkala, aktualita
Tradiční fotografická soutěž World Press Photo chtěla být moderní a v jedné kategorii povolit i snímky vytvořené (lépe řečeno upravené) pomocí generativní AI. To se ale po obrovském odporu fotografů mění a umělá inteligence bude zakázána.
mlsný amatér (806) | 2.12.202312:22
PA 10:
Letos v březnu jsem oslavil pětasedmdesátiny. Takže jsem zažil chemickou fotografii se vším všudy, včetně vlastnoruční výroby barevných fotografií a vlastnoručního vyvolávání, od r. 1974 Jsem fotil Prakticou LLC, ­(Dnes občas nasadím FF objektiv Pentacon electric 1,8­/50 přes prostou redukci na tělo Olympus OM D­-E­-M1­) a pamatuji časy, kdy se běžně fotilo Smenami a Flexaretami a hustota fotoaparátů na jednotku obyvatel byla mnohem nižší, než dnes. Takže vím, o čem mluvím. Když porovnám chemickou fotografii s digitální, je rozdíl obrovský: Nejen, že zpracování se obejde bez jedovatých chemikálií, ­(říká ti něco metolová nemoc?­) a temné komory, ale tisk z kvalitní inkoustové tiskárny na fotolesklý papír je mnohem kvalitnější a trvanlivější, než jakákoli ,,chemická­" fotka a vytisknout perfektní obrázek, když máš dostatečně kvalitní HW a SW trvá max. jednotky minut. O tom, že z MFT snímače dokážu přes Poster program bez problémů vytisknout A trojkovou tiskárnou perfektní fotku o rozměru A1, ­(z oskenovaného kinofilmu s odřenýma ušima max. A3­) není nutno diskutovat, to je prostě neokecatelný fakt, stejně, jako vše ostatní, co jsem ve svém příspěvku uvedl, ostatně konec DSLR jsem předpovídal už v době, kdy tomu nechtěl věřit vůbec nikdo a na moje slova došlo.
Choakinek:
Jsem rád, že ti to, na rozdíl, od mnoha technických negramotů, došlo. Protože fotografování bývá sice občas umělecká záležitost, ale vždy a za všech okolností plně závislá na technických prostředcích. Takže ty časy, kdy k produkci fotografického umění byl nutný talent a drahá technika, už jsou pryč. Co dřív dokázalo zvládnout jen pár jednotlivců dnes zvládne s využitím umělé inteligence i pasáček vepřů. A přesně o tom to je!
A pro minusující zoufalce:
Elektrická tramvaj převálcovala koňku, žárovky převálcovaly petrolejky. Japonci mají robota­-klavíristu, s dvaceti prsty, který čte noty a zahraje věci, na které se člověk se svými deseti prsty nikdy nezmůže. A časem pro něj umělá inteligence bude skládat i hudbu. A vy můžete jen minusovat a pak se divit.
Odpovědět0  2
pa10 (50) | 2.12.202311:38
tam, kde ide o autenticku fotografiu, nema generativna AI co hladat, myslim, ze s tym bude asi kazdy suhlasit. uz len z podstaty toho, ze generativna AI vytvara recyklat, deformovany, upraveny a pospajany na zaklade algoritmov a hlbokej kategorizacie obrovskeho mnozstva dat.
Odpovědět2  0
mlsný amatér (806) | 2.12.202312:25
Tam, kde jde o autentickou fotografii... A koho bude zajímat, zda je nějaká konkrétní fotka autentická, či ne, zejména, když nebude šance to rozpoznat??? 99% konzumentů zajímá výsledek, ne postup, jakým byl dosažen.
Odpovědět0  2
JonSnih (385) | 3.12.202316:11
Bude. Leica má technologii, která prokáže autenticitu fota, časem možná i videa. V době AI je to nezbytnost.
Odpovědět1  0
pupava (8) | 7.12.20238:59
Až pokiaľ AI nedostane funkciu, keď takýto digitálny podpis ako LEICA bude vedieť pridať do svojej fotky tiež... A možno o 30 rokov bude World Press photo hodnotiť AI a nie človek 🤷
Odpovědět0  0
Milan Šurkala (6725) | 2.12.202315:20
Tak ono je zase potřeba si uvědomit, že kompletně vytvořené snímky nikdy ani neměly být akceptovány. Akceptovány měly být jen dílčí úpravy pomocí generativní AI, a to jen v jedné relativně volné kategorii. Pod takovými úpravami si můžeme představit např. rozšíření snímku do jednoho směru, kde by byl objekt příliš natlačen na roh snímku, překrytí­/náhrada vizuálně rušivého elementu, ale nikoli vytvoření celé fotky.
Odpovědět0  0
mlsný amatér (806) | 1.12.202311:54
Fotomobily udělaly fotografy z 99% populace. Takže to dopadne tak, že jejich vývoj bude pokračovat, protože jistota odbytu, při životnosti kolem tří let a relativně dostupné ceny, ­(součástí mnohých tarifů je i nabídka ,,telefon za korunu­", kdy cenu nového telefonu zaplatí klient paušálem a po třech až čtyřech letech dostane nový, lepší­) je bezesporu lákavá, zejména když kvalita výstupů je pro většinu uživatelů plně vyhovující. Takže pokud budou chtít agentury, nebo média dostávat od široké veřejnosti aktuální zprávy, což se už dnes běžně děje, budou muset fotky, upravené umělou inteligencí akceptovat, nebo riskovat komerční neúspěch. Takže, jako obvykle, zvítězí byznys nad ideologií. A pokud jde o klasické foťáky; postupně vymizí a bude je používat jen velmi úzká skupina ,,ultraspecialistů­". Je otázka, až jim klasické vybavení dosluží, kde a za kolik seženou nové, nebo kdo a za kolik jim to opraví.
Odpovědět0  3
Choakinek (4920) | 1.12.202322:30
To si myslím, že je docela blbost.

"Fotografové­" s kompakty odložili kompakty a začali fotit s mobily. Jasně, přibylo ­"pár­" nových, ale v zásadě platí, že široká veřejnost už fotí dlouho, jenom vyměnila kompakt za mobil.
Odpovědět2  0
mlsný amatér (806) | 30.11.202312:33
Pokrok nezastavíte. Můžete ho sice přibrzdit, ale jen na chvíli a potom se hráz stejně protrhne. A následné škody budou značné. Ještě před krátkým časem někteří mentální retardové tvrdili, že technologie DSLR je nejlepší, nenahraditelná a bude žít věčně. A dnes? Po DSLR už, s výjimkou Pentaxu, ani pes neštěkne.
Odpovědět1  3
Choakinek (4920) | 1.12.202322:39
Já bych je nenazýval retardy, ale v podstatě to dává smysl. V podstatě jde o jakési technologicky pomýlené jednotlivce, protože, buďme upřímní ­- DSLR opravdu působí jako jakési řešení pro přechodné období. Řekl bych, že jistou souhrou událostí se z toho stalo ­"něco víc­" a proto to získalo takovou popularitu. Nicméně teprve systém CSC je plnohodnotným přístrojem s digitálním snímačem.
Odpovědět0  2
pa10 (50) | 2.12.202311:52
mlsny amater, ked budes starsi, pochopis veci v sirsich a hlbsich suvislostiach. v mladosti zivot vyzera jednofarebne, az s vekom a skusenostami sa zmeni na duhu.
Odpovědět1  0
frfr (1) | 7.1.202415:40
Opravdový fotograf po zrcadlovce vždycky zavyje. Ten pocit, že mám v hledáčku přesně to, co je venku, se nedá nahradit žádnýma lcd­-hledáčkama, displejema atd. Je nenahraditelná. A analogovou fotografii fotografové nepoužívají z důvodu, že je to moc drahá sranda, pak až následují jiné důvody. Kdyby mě vyšla 1 analogová fotka do 50 halířů, komplet se vším, tzn. film a vyvolání, tak jdu do toho. 1 digi fotka mě přijde i s vyvoláním na min. 10x tolik, ale s možností opravit chyby ještě před vyvoláním, čili ta cena tak odpovídá, že by to muselo být levnější abych mohl na 1 fotku co chci, nastřílet 9 co vyhodím. Ale analogové foto za tu cenu není vůbec. A pokrok běží ne tupě dopředu, nýbrž ve spirále, a jsou v něm slepé uličky vedoucí tak akorát do hajzlu..
Odpovědět0  0
monikash (84) | 30.11.20237:22
Nechcete ten titulek trošku ­"učesat­"? Nemělo tam být ­"....nejen že zakáže, ale rovnou...­"?
Odpovědět1  0
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.