Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Yongnuo představilo YN 50mm F1.4N E pro Nikon

22.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Po pár měsících, co byla představena nová světelná padesátka společnosti Yongnuo pro Canon, se představuje i varianta pro Nikon. Podporuje autofokus a elektromagnetické ovládání irisové clony.
Koncem letošního května byl představen nový 50mm F1.4 objektiv společnosti Yongnuo pro zrcadlovky Canon. Nyní se po čtvrt roce objevuje i verze pro fotoaparáty značky Nikon. Objektiv Yongnuo YN 50mm F1.4N E bude mít zaostřovací motorek typu DC, takže se dá předpokládat, že bude dosti hlučný, každopádně i tak lepší než jen manuální zaostřování. Užitečnou vlastností je také elektromagnetické ovládání irisové clony. Novinka má reálnou ohniskovou vzdálenost 50 milimetrů, což znamená úhly záběru 46° diagonálně, 40° horizontálně a 27° vertikálně.
 
Yongnuo YN 50mm F1.4N E
 
Světelnost objektivu dosahuje vynikající hodnoty F1,4 a maximální možné přiclonění 7lamelové irisové clony je na F22. Optická konstrukce zahrnuje 9 členů, které jsou v celkem 7 skupinách. Objektiv je schopen zaostřit minimálně ze vzdálenosti 45 centimetrů, což mu stačí nanejvýš k dosažení 0,15x zvětšení. Na těle objektivu je ukazatel zaostřené vzdálenosti. Jde o poměrně velký objektiv s rozměry 81 mm v průměru a 93 mm na délku. Závit na filtry ale není až tak rozměrný a má jen 58mm průměr. Hmotnost novinky činí 577 gramů.
 
Yongnuo YN 50mm F1.4N E
 
Zajímavostí je USB port, přes který lze aktualizovat firmware objektivu. Naopak standardem je, že se nezapomnělo na ochranné vrstvy, které potlačují tendence objektivu vytvářet odlesky a světelné závoje. Oficiální cena sice nebyla zveřejněna, ale prodejci jej už na eBay nabízí už za 140 britských liber.
 
Yongnuo YN 50mm F1.4N E
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.