Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Záhada Canonu RF 100-500mm: několika kusům od Lensrentals praskla čočka

27.1.2021, Milan Šurkala, aktualita
Nový telezoom Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM bude mít možná konstrukční problém. Půjčovně Lensrantals se totiž vrátilo už několik kusů se stejným poškozením, jedním prasklým optickým členem v konstrukci
Společnost Canon před půl rokem představila nový objektiv Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM. Ten je určen pro full frame CSC fotoaparáty Canonu a své místo už našel i ve velké půjčovně fotografické techniky Lensrentals. Ta je díky obrovskému množství kusů jednotlivých produktů také zajímavým zdrojem statistik o fotoaparátech a objektivech. Také je zpravidla mezi prvními, kdo zjistí nějaké problémy s nimi. A právě tento objektiv bude mít možná nějaký konstrukční problém nebo výrobní vadu jedné z prvních sérií objektivů. Půjčovně se totiž vrátilo už několik kusů tohoto objektivu se stejným poškozením, což nevypadá na náhodu.
 
Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM
 
V Lensrentals tak vzali jeden z poškozených kusů a začali vyšetřovat, co že se to vlastně s těmito objektivy děje. Několik kusů mělo totiž prasklinu na jednom z optických členů. Provedli tedy rozborku objektivu a zprvu to vypadalo na optickou stabilizaci, protože prasklina se pohybovala, když zatřesli objektivem. Oceňili excelentní robustní konstrukci a dle slov půjčovny se tady ukazuje, proč jsou originální objektivy Canonu dražší než objektivy třetích stran. Nejde jen o kvalitu součástek, ale také o rozmístění a přístup při opravách. Poté, co se dostali k jednotlivým členům, zjistili, že problém není v jednotce optické stabilizace, která byla navíc robustnější, než bylo obvyklé u starších objektivů. 
 
Nakonec se zjistilo, že jde o samostatný člen hned za clonou, ale ať zkoušeli, jak zkoušeli, nenašli žádnou známku toho, že by se člen čehokoli dotkl. Ani zoomování, ale ani zaostřování nezpůsobilo, že by člen mohl narazit do čehokoli jiného. Je tak záhadou, proč vlastně praská. Lensrentals tak zaslali výsledky svého zkoumání do Canonu a ten už vyhradil tým pro zjištění příčiny.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.