Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zajímavý rychlý digitál aneb novinka od Kyocery

19.9.2003, Marek Kuřina, aktualita
Japonská společnost Kyocera se začíná věnovat digitální fotografii opravdu na sto procent, což může potěšit především vás, potencionální zákazníky. My se vám proto pokusíme přiblížit blíže její produkty. Dnes si představíme nedávno na trh uvedený velice rychlý model Finecam S5R, a příští týden vám přineseme nejenom základní informace o horké novince SL300R, ale také podrobnou recenzi na model Finecam L3V. Pojďme se však vrátit k modelu S5R. Jde o novou verzi modelu Finecam S5, která nejenom že zrychlila, ale také nabízí například velice zajímavý režim sekvenčního snímání.
Nová S5R je designově téměř identická jako S5, má tedy i stejné rozměry 92 x 58 x 33 milimetrů a hmotnost 180 gramů (bez karty a baterie). Drobné změny, ke kterým došlo podle mého názoru model ještě zatraktivnily.

Novinka jako jediná na světě je schopná díky novému obrazovému procesoru RTUNE snímat v kontinuálním režimu rychlostí tři fotografie za sekundu v maximálním rozlišení neustále až do zaplnění paměťové karty (podmínkou je ovšem použití velmi rychlé SD karty, která bude schopna přenášet minimálně 10 Mb/s). Nový procesor by měl také zajišťovat jemnější barevné přechody. Se solidně rychlou závěrkou až 1/2000s a při možnosti kontinuálního zaostřování se nemusíte obávat, že vám unikne zajímavá situace.

Další potěšitelnou zprávou pro potencionální uživatele je to, že rychlost expozice snímku je 0,33 sekundy a přímá odezva spouště je dokonce "neměřitelných" 0,07 sekundy (a měla by tedy být stejně rychlá jako u klasických SLR zrcadlovek). Barevný šum by měl být díky 16-ti bitovému A/D převodníku maximálně redukován a byla rozšířena citlivost snímače až na ISO 800 (rozsah 100 - 800 ISO). U CCD snímače se na chvíli zastavíme - obsahuje 5,3 milionů obrazových buněk, z nichž je efektivně využitelných přibližně pět milionů. Proto můžete snímat s fotopřístrojem v těchto rozlišeních 2560 x 1920, 1600 x 1200, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů.
Objektiv Kyocery má rozsah ohniskových vzdáleností 35 - 105 milimetrů při světelnosti F2.8 - F4.8, v makrorežimu lze potom snímat objekty od průměrných 17-ti centimetrů. Při práci můžete použít kromě autofokusu také manuální ostření, které má jenom sedm kroků.

Finecam S5R je prakticky lehce vylepšeným automatem. Kromě automatického režimu expozice nabízí ještě režim priority clony, ovšem clona je pouze dvoupolohová, takže je tím omezena přesnost expozičního měření. Jinak model disponuje korekcí expozice v rozsahu +-2EV po třetinových krocích a šesti kreativními režimy (standard, sport, noční, portrét, makro, krajina). Z dalších parametrů se musíme zmínit o kalibraci teploty bílé pomocí čtyř přednastavených hodnot, ale teplotu lze nastavit i manuálně. Blesk má poměrně malý výkon,a výrobce uvádí jeho maximální dosah 2,5 metru. Při zaměřování fotografované scény jistě využijete nejenom optický hledáček, ale také na zadní straně umístěný 1,6 palcový LCD zobrazovač, která má ovšem velice podprůměrné rozlišení, a to pouhých 70 tisíc bodů (u takto velkých displejů začíná být zvykem pomalu dvojnásobek). V chodu potom udržuje fotopřístroj Li-Ion akumulátor.

Novinka umožňuje také zaznamenat ozvučenou videosekvenci v rozlišení 640 x 480 bodů, a to při rychlosti třiceti snímků za sekundu a s délkou záznamu omezenou pouze kapacitou paměťové karty. Při následném prohlížení videosekvencí je tedy možno sledovat obraz v celé ploše televizní obrazovky. K dispozici jsou i dvě další nižší rozlišení záznamu videa: 320 x 240 a 160 x 120 bodů.

Zajímavá je také funkce Resize umožňující změnu velikosti snímku pro zobrazení na monitoru PDA, nebo pro úsporné zasílání obrázků mobilním telefonem. Změnu velikosti je možné provést ve dvou velikostech, 320 x 240 nebo 160 x 120 bodů s výběrem oblasti snímku.

Tento zajímavý model s několika skutečně výjimečnými funkcemi by se měl začít prodávat již v září za 600 dolarů. Vynikající je především kvalita záznamu videa a dávkové snímání, určitým zklamáním snad může být pouze nízké rozlišení LCD displeje.

Specifikace:

Kyocera Finecam S5R
  • Snímač: 5,3 milionů bodů
  • Maximální rozlišení: 2560 x 1920 bodů
  • Objektiv: 3x optický a 4x digitální
  • LCD displej: 1,6 palcový barevný TFT s rozlišením 70 000 bodů
  • Paměťové médium: Secure Digital
  • Rozměry: 92 x 58 x 33 milimetrů
  • Hmotnost: 180 gramů