www.digimanie.cz
>
>
>

Zdrogované umění nadšeného fotografa

Zdrogované umění nadšeného fotografa
, , fejeton
Vzpomenete si někdy, kterou svou první fotku jste cíleně tvořili s ambicemi umělce? Možná je ještě brzy, smazat ji z hlubin diskových polí, neb cesty slávy bývají nevyzpytatelné, jak se poučíme z dnešního příběhu...
K oblíbeným
reklama
Začal jsem s cvakáním všeho kolem sebe na kompaktní třímego. Bla bla, a tak dále, nic nového... Zastavím se však chvíli v době, kdy jsem většinu svých uměleckých neúspěchů (o to úspěšněji) připisoval na vrub nedostatečného technického vybavení. Byla to doba čerstvého nadšení pro parádičky s časem, experimenty s clonou, hrátky s ohniskem a naříkání nad šumem tam, kde nic šumného býti nemělo. Tyhle první pokusy si pamatuji dodnes. Úplně přesně jsem si kupříkladu nedávno vybavil tvorbu tohoto snímku:

Kdesi v kopcích nad obcí Divišov, Olympus E-500, únor 2007. Buďte shovívaví.


Zcela přesně vím, že tento obraz, tištěný na obyčejný papír na obyčejné tiskárně v práci, visel jako úplně první na mé obyčejné zdi neobyčejného tvůrčího umění. Tehdy jsem jej z mnoha důvodů nazval „Zakletá do stromu“ – dílem proto, že po troše alkoholu a při spoustě fantazie lze spatřit v centru snímku jakousi tvář, ale spíše proto, že teprve ten správný název dodal celému dílu daleko vyšší úroveň mystérie. Tato amatérská tapeta, spolu s mnohými dalšími s ještě pitomějšími názvy, stěží přežila další malování pokoje, po stěhování zmizela úplně a nad tou ztrátou právem nikdo ani slzu neuronil.

Tento svůj první počin jsem si však vybavil v momentě, kdy snímek čirou náhodou shlédla jistá slečna v hlubinách mého počítače a projevila vpravdě nečekaný zájem, proč mám právě tenhle obrázek uložen. Údajně totiž mezi facebookovou generací již léta úspěšně proplouvá virtuálními světy! Ovšem nikoli s mým původním poetickým pojmenováním, avšak s dodatkem „Jak svět vypadá po užití LSD“. To sice trochu ponížilo mé chvilkové nadšení, ale když už je sláva, je přece jedno jak! Faktem zůstává, že i mě vždy po chvilce koukání na obraz začala bolet hlava. Bolí hlava z drog? Nejspíš jo.

Každopádně jelikož jsem tehdy ještě nedospěl k poznání formátu RAW, myslím, že mi dotyčná slečna autorství mé Zakleté do stromu nevěří dodnes. Dnešní rada nadšeného fotografa tedy zní – chystáte-li se vystavit virtuálnímu světu na odiv své první umění, nezapomeňte na podpis! I kdyby hodnotu vaší umělecké prvotiny měli na kontech pocítit až vaši dědici.

Dlužno říci, že občas mívám ze současného umění velmi podobný pocit, jako při své prvotní tvorbě. Přiřadíme-li něčemu dostatečně abstraktnímu dostatečně mysteriózní název, pravděpodobně nad tím pár lidí obdivně pozvedne obočí a v lepším případě tvorbu i tvrdou měnou ocení. A možná ani nebudou pod vlivem psychotropních látek.
reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: září 2021 Doporučené fotoaparáty: září 2021
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala55 komentářů
ProGrade uvedl kartu CFexpress Type A s kapacitou 160 GB ProGrade uvedl kartu CFexpress Type A s kapacitou 160 GB
Od společnosti ProGrade Digital jsme se dočkali nové paměťové karty CFexpress Type A. Tento typ zatím využívá jen málo fotoaparátů, nabízí však vysoké přenosové rychlosti. V tomto případě až 800 MB/s.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
7Artisans uvedl objektiv 25mm f/0.95 pro APS-C a MFT 7Artisans uvedl objektiv 25mm f/0.95 pro APS-C a MFT
Dalším novým objektivem v nabídce společnosti 7Artisans je extrémně světelný model 25mm f/0.95. Ten je určen pro fotoaparáty se snímačem Micro Four Thirds nebo APS-C. Dovoluje tak dosažení velmi malé hloubky ostrosti.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
O novinky Canonu je zájem: přidány na seznam nedostatkového zboží O novinky Canonu je zájem: přidány na seznam nedostatkového zboží
Canon před několika dny představil nový fotoaparát EOS R3 a také dva objektivy, kompaktní 16m F2.8 a telezoom 100-400mm. O novinky je velký zájem, výroba bude mít podle všeho problém, a prodlužují tak seznam nedostatkového zboží.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Podmořské video ukazuje pestrý noční život ve Středozemním moři Podmořské video ukazuje pestrý noční život ve Středozemním moři
Středozemní moře ukrývá nádherný a pestrý život, to ostatně dokazují i záběry fotografa jménem Alexander Semenov, který zveřejnil zajímavé snímky a videa pořízené hluboko pod mořskou hladinou u břehů Itálie.
19.9.2021, aktualita, Kateřina Hoferková